Czy ateista ma sens życia ?

in polish •  2 years ago 

Ostatnio zastanawiałem się nad sensem Mojego życia. Jak mogliście o zauważyć na moich poprzednich postach, jestem ateistą.
20171017-Ateizm-i-bezsens-życia_BS_860x280.jpg
Lecz zanim zaczniemy, trzeba wytłumaczyć, czym jest ateizm, bo często jest on źle postrzegany. Jedna ważna różnica. Ateizm, to nie jest racjonalizm. Ateizm to niewiara w żadne bóstwo, czy inne nadprzyrodzone istoty, moce i tym podobne.

Jaki sens życia ma ateista ?

Wiadome jest że teista, jakikolwiek ma swój sens życia, czy jest to bycie dobrym, w wierze mówiącej o tym że jak się nie będzie dobrym to sie pójdzie do piekła, czy zmieni się w "złą" istotę. Ma to swój cel, czyli pójście do nieba czy reinkarnacja w "dobrą" istotę . Patrząc z tej perspektywy, ateista nie ma sensu życia, i powinien nic z nim nie robić i tylko się smucić, bądź zabić, w myśl tego, że jeśli nie ma sensu robienie czegoś to tego nie róbmy. Ale według mnie takie podejście jest błędne. Ja jako ateista cieszę się z tego że moje życie nie ma sensu, bo postrzegam świat z goła inaczej niż większość. Moje życie ma sens, jak każdego człowieka. Każdy ma swój cel. Moim jest pozostawienie czegoś, dzięki czemu będę wiedział że zrobiłem coś dobrego dla świata, i dla ludzi. Mówiąc prościej, mam podejście dobrego człowieka, i uważam że każdy powinien takie miec, gdyż takie podejście nie zabuża życia ani teistów, ani ateistów.
0006YZMZ4KHQ92KP-C114.jpg
Podzielcie się swoją opinią w komentarzach, i mam do was małą prośbę ateiści, opowiedzcie o waszym sensie życia.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

Moim jest pozostawienie czegoś, dzięki czemu będę wiedział że zrobiłem coś dobrego dla świata, i dla ludzi. Mówiąc prościej, mam podejście dobrego człowieka, i uważam że każdy powinien takie miec, gdyż takie podejście nie zaburza życia ani teistów, ani ateistów.

Zaskoczę Cię.
Właśnie wygłosiłeś wyznanie wiary.
Jesteś ... Wierzący. Wierzysz w Dobro...
Skąd wiesz co jest Dobre, a co Złe skoro jesteś ateistą?
Jeżeli nie ma bóstwa-uniwersum, które wskaże odgórnie granice, to sam je sobie możesz dowolnie ustalić teraz-tu.

Eksperyment myślowy:
Skalpowanie i skórowanie jest dobre. Zjadanie mnie też. Palce lizać, zwłaszcza wieczorem przed telewizorem... Są takie ludy , które ustaliły, że to dobre i dobrze było im z tym...

Nie jesteś ateistą. :)
Tylko jeszcze o tym nie wiesz...

Wielu ludzi myśli, że w religii głównie chodzi o obrzędowość. W religii głównie chodzi o to żebyś, kochał bliźniego i coś po sobie dobrego pozostawił.

:) :)

Ciekawy temat. Jakie ostatnio dostałeś prezenty?

Serio pytasz ? :D
Dostałem słuchawki bluetooh z dobrymi basami i pasmem.
Dostałem perfumki :D
Dostałem również pieniądze, ale tu nie chcę się chwailć :D

Lubię zadawać to pytanie ludziom uważającym się za ateistów. Skoro twierdzisz, że jesteś ateistą, to dlaczego obchodzisz Boże Narodzenie? Przyjmujesz prezenty z okazji czegoś, czego według Ciebie nie ma. Uważam to za hipokryzję i idiotyzm.
Czekam na jakiś sensowny argument, bo odpowiedź typu: "przyjmuję prezenty bez okazji", możesz sobie darować. Nie spotykasz się z rodziną bez okazji i nie dostajesz od nich prezentów bez okazji, tylko z powodu Bożego Narodzenia.
Uważam, że skoro się wierzy w jakieś przekonania, to chyba powinno się je realizować w 100%.
PS. Nie traktuj tego jako atak na Ciebie. Wszystkim ateistom, których znam, zadawałem to pytanie i jeszcze nikt nie potrafił mi w miarę racjonalnie na to odpowiedzieć. Może Tobie się uda.

Pozwolę się wtrącić. Wiele osób jest religijnych i faktycznie traktują to święto w taki duchowy i kościelny sposób, ale moim zdaniem Boże Narodzenie stało się już właściwie świecką tradycją.
Ludzie dają i przyjmują prezenty, między innymi dlatego, że tak zostali wychowani(dominująca religia w naszym kraju), bo tego się od nich oczekuje(presja społeczeństwa),z chęci sprawienia komuś przyjemności( mój ulubiony powód).
Można powiedzieć że to takie urodziny, czy imieniny dla wszystkich.
Poza tym jesteśmy też trochę manipulowani przez sklepy i media, już od listopada wszędzie ozdoby świąteczne i prezenty.
Ten okres coraz mniej ma wspólnego Bogiem, można powiedzieć że to już nie jest Boże Narodzenie,a po prostu święta. Ostatnio czytałem że jakiś muzułmanin ubrał choinkę, bo chciał sprawić radość dziecku. Czy to coś złego ?
A co do hipokryzji ? To równie dobrze możesz zadać pytanie katolikowi - dlaczego bije swoją żonę ? To dopiero jest idiotyzm, udawać ze się w coś wierzy, a jednocześnie łamać wiele zasad swojej religii. Lepiej być dobrym człowiekiem i nie wierzyć w Boga, niż być gnojem i wierzyć, przynajmniej takie jest moje zdanie. Pozdrawiam.

@go-away Co do tradycji, to jest to nadal chrześcijańskie święto. Obojętnie jak mocno będą się zacierać te granice, to dalej jest chrześcijańskie święto, a wszystkie rzeczy, które robimy pochodzą z chrześcijaństwa. Po prostu ludzie coraz bardziej próbują robić z tego świeckie spotkanie z rodziną. To jest święto Bożego Narodzenia i koniec, nic tego nie zmieni.
Co do bicia żony to trochę głupi argument. Oczywiście, że takiej osobie wtedy zadałbym to pytanie. Hipokryzja przecież może być praktycznie we wszystkim, więc nie ma co jej porównywać. W zasadzie to nawet sąd taką osobę już wtedy pyta. :D

Niestety, bądź stety, ale pochodzę od rodziny religijnej. Ma to znaczenie na moje obchodzenie świąt. Moim argumentem nie będzie "bez powodu", bo tak tłumaczą się osoby nad tym nie myślące, lecz ja, jako "filozof" (po prostu lubię się zastanawiać) odpowiem ci już dobrze przemyślaną odpowiedzią. Ja nie obchodzę świąt Bożego Narodzenia. Nie, nie mój drogi. Obchodzę święto tradycyjne. Nie uważam tego święta za religijne tylko za tradycję Polaków. U mnie nie ma żadnego aspektu religijnego w moim domu, (chociaż należę do religijnej rodziny to akurat moi rodzice to nie katolicy) bo takiego nie potrzeba nam do spotkania się z rodziną. Wszystkie rzeczy jakie obimy na święta to tradycja pochodząca od dziada, pradziada. Mam nadzieję że ci to jasno wyjaśniłem.

Taką odpowiedź słyszałem wiele razy. Niestety twój argument jest do wyrzucenia, bo obojętnie ile byś nie wymienił pokoleń i jakbyś nie chciał tego obejść, to nazwa tej tradycji to Boże Narodzenie. Skądś taka tradycja musiała się wziąć, a wzięła się z tego, iż jest to umowne upamiętnienie narodzenia Jezusa. Po prostu nazywa się to świętem, a konkretniej Bożym Narodzeniem, ale Tobie pewnie trudno to pojąć. Żaden twój dziadek, pradziadek, czy inny przodek nie wymyślił ot tak sobie, że akurat 24 grudnia będziecie mieli spotkanie całej rodziny, a przy okazji ubierzecie sobie choinkę, przygotujecie wigilię i dacie sobie prezenty.
Nie jest to ani żadna tradycja Polaków, bo obchodzi się to święto (tak jak i inne) na całym świecie. Jest to święto katolików, a nie jakaś tradycja.
Mogę Cię spytać inaczej...
Imieniny obchodzisz?
Na pewno obchodzisz.
Twoja (jakbyś to nazwał) "tradycja" imienin też wzięła się z tego, aby uczcić danego świętego lub błogosławionego.
Ciekawe jest twoje wytłumaczenie, ale trochę się zaśmiałem, kiedy napisałeś "tradycję Polaków", no sorry XD.

Takie boże narodzenie jakie my świętujemy, czyli 12 potraw, i z rodziną jest tradycją polaków. Co do imienin, nie obchodzę. A święto Bożego Narodzenia mogło równie dobrze zostać ustanowione w wiośnie, tyle że ktoś sobie powiedział że tak ma być, i jest. Tak jak mówiłem, pochodzę z rodziny katolickiej i obchodzę boże narodzenie z uwagi na tradycje rodzinną. Tak my mamy inne 12 potraw niż reszta. Z resztą to jest nie ważne. Na moich "świętach: nie ma mowy o Bogu, więc nie uznaje ich za żadnych religijnych świąt.

Poza tym wszystkim, czy jeżeli miałbym tradycję rodzinną na podstawie jakiegoś święta religijnego, ale bym z niej wyrzucił postać boga, to czym dalej jest to święto religijne ?

Wiesz co ? Nie drążmy tematy pisemnie, bo ja nie za bardzo lubię pisać, zrobię o tym film na d.tube i ci go podlinkuje okej ?

Ja również się wtrącę do dyskusji.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z @thedragonnis. Za płytko siegasz w naszej historii. Historia Polaków sięga o wiele dalej wstecz niż ok. 1000 lat chrześcijaństwa w Polsce. Przed chrześcijaństwem nasi przodkowie obchodzili Szczodre Gody. Chrześcijańskie Boże Narodzenie jest marną przykrywką prasłowiańskich tradycji, obrzędów i pogańskich wierzeń, wprowadzoną właśnie po to aby zapomnieć swoje korzenie. Zapraszam do mojego postu https://steemit.com/polish/@tapioka/co-bylo-przed-bozym-narodzeniem.
A obecnie święto o nazwie Boże Narodzenie może być obchodzone bardzo religijnie, bardzo świecko jako już tradycja lub bardzo słowiańsko jako prastare i pierwotne Szczodre Gody.
Ile jest Boga w święcie o nazwie Boże Narodzenie? I jaki to Bóg?
Można się spierać. Dla mnie to nie ma sensu. Ważne to co nosisz w sercu i na ile szanujesz innych.

Z jednej strony prawda, ale z drugiej, to Boże Narodzenie obchodzi się na całym świecie, a nie tylko w Polsce. Więc w zasadzie nie ma to zbyt wiele wspólnego z naszymi tradycjami. Polska też nie jest i nigdy nie była tak silnym krajem, żeby swoje tradycje rozpowszechnić na cały świat, a jeszcze żeby przetrwały taki okres czasu - no way.
Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.
To, że aktualnie ludzie robią z zwykłe spotkanie rodzinne, nie znaczy, że nie jest to Bożym Narodzeniem. Zawsze będzie.

Zacznijmy od tego, że Wigilia nie jest świętem. Polski obyczaj polega tylko na tym że obchodzimy ją światecznie.

Tu masz rację :)
Totalnie o tym zapomniałem. Mój błąd.