Historia Gorsetu, Czyli Modnego Narzędzia Tortur

in polish •  9 months ago

Czołem! Postanowiłem, że opowiem wam dzisiaj o pewnym elemencie garderoby, który jest dość kontrowersyjny, jedne panie nie mogą bez niego żyć zaś drugie uważają za pomiot Szatana i który zebrał swoje okrutne żniwo w historii, a mianowicie niczym innym jak gorsecie. Miłej lektury!

gorset.jpg

W celu zapewnienia przejrzystości artykułu podzielmy tą właśnie historię na okresy historyczne.

XIV Wiek

Pod koniec tego właśnie stulecia pojawił się pierwszy gorset, który odstawał nieco od tego co znamy dzisiaj, gdyż był on w miarę luźny oraz nie służył jako zgniatacz organów wewnętrznych. Szyto go z materiałów takich jak: skóra, len czy też bawełna. W środku wyłożony był jedwabiem oraz usztywniany z kości lub prętów.

Gorset Z XIV Wieku

corset first.jpg

XVI Wiek

W tym okresie pojawiły się gorsety z pogłębionym dekoltem oraz wydłużone do talii.

Gorset Z XVI Wieku

corset xvi.jpg

Zarówno w tym okresie jak i następnym o którym wspomnę gorsety były najgorsze, gdyż wersje z tych właśnie okresów są tym czym znamy dzisiaj, a mianowicie niczym innym jak narzędziami tortur służącymi do zgniatania organów wewnętrznych.

II Połowa XVII Wieku Oraz XVIII Wiek

Wersja z tego okresu była wydłużona z przodu, mocniej usztywniana oraz ciasno sznurowana oraz zmieniała kształt żeber, co usmuklało sylwetkę. Był to pierwszy gorset, który szkodził wszystkim tym, którzy go nosili, gdyż funkcja zmiany kształtu żeber prowadziła do deformacji płuc, która prowadziła do nie wydolności oddechowej. Najgorzej jednak było, kiedy to chociażby na europejskich dworach królewskich XVIII wieku gorset noszony był przez dzieci, gdyż wtedy prowadziło to również do wielu chorób w dorosłym wieku oraz skrócenia życia. Zadaniem gorsetu w tym właśnie okresie było jak sami mogliście się spodziewać wyszczuplenie talii oraz powiększenie biustu.

Gorset Z Tego Właśnie Okresu

corset xviii century.jpg

XIX Wiek Oraz Początek XX

W tym okresie gorset posiadał swoją najbardziej skomplikowaną formę. Sięgał do połowy bioder dodatkowo spłaszczając brzuch oraz był usztywniany i sznurowany w taki sposób, że nieznacznie ściskał żebra ale to wcale nie oznacza, że im nie szkodził o nie, nie, nie otóż sprawa wyglądała tak, że ubiór ten zaginał 3-4 żebra do środka zmniejszając tym objętość klatki piersiowej oraz spłycając oddech. Oprócz tego krępował narządy wewnętrzne w okolicach talii deformując je i sprawiając, że np. jelita były pionowe zaś wątroba przy płucach. Nie muszę chyba mówić iż to wszystko prowadziło do przedwczesnych zgonów, które spowodowane były krwotokami wewnętrznymi oraz niewydolnością oddechową i szczególnie zabójcze ponownie były dla organizmów dzieci.
Gorset Pochodzący Z Tego Okresu
corset xix century.jpg

Dwudziestolecie Międzywojenne

W tym okresie panie na wskutek emancypacji ( nie mylić z feminizmem, gdyż emancypacja zakłada nie tylko równouprawnienie kobiet ale również to, że np. jeśli jestem pracownikiem w twojej firmie to mogę zostać twoim szefem) postanowiły zastąpić gorsety biustonoszami oraz luźnymi gumowymi gorsetami, które nie robiły papki z narządów wewnętrznych, przez co prawie zupełnie zanikły.

Pierwszy Biustonosz W Historii

first bra ever.jpg

Zdjęcia Gorsetu Z Dwudziestolecia Międzywojennego Niestety Nie Znalazłem

Lata 80-te XX Do Teraz

W latach 80-tych XX wieku gorset powrócił do łask, dzięki kreatorowi mody Jean-Paul Gaultierowi oraz jego licznym modelom gorsetów dla ,,Madonny" od tego momentu jednak jest on noszony, nie przez wszystkie, a jedynie te panie, które chcą.

Jean-Paul Gaultier

Jean-Paul_Gaultier.jpg

Piosenkarka ,,Madonna"

Rebel_Heart_WTG_(3).jpg

Współczesny Gorset

corset togetherr.jpg

Ciekawostki

1. Gorset był pierwszą intymną garderobą pań zakrywającą biust.

2. Gorsety były również noszone przez niektórych panów, a wy mówicie, że dzisiaj nie wszyscy faceci są mężczyznami, gdyż noszą rurki, otóż nie kiedyś wcale nie było inaczej.

3. Kiedyś gorset służył wyłącznie poprawieniu wyglądy, dziś natomiast jest używany także także do redukcji tkanki tłuszczowej, wzmocnieniu mięśni brzucha oraz przywróceniu jędrności skóry po np. ciąży.

4. Osobę zajmującą się gorsetami nazywa się gorseciarką.

5. W Polsce mieliśmy własny rodzaj gorsetu, który znacznie różnił się od tego omawianego w artykule.

Polski Ludowy Gorset Podhalański

gorset pdhale.jpg
Jest różnica co nie?

To tyle. Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Do zobaczenia!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

tipuvote! 1 :)

This post is supported by 1.33 SBD @tipU upvote funded by @cardboard :)
@tipU voting service guide | STEEM Monsters Lottery | For investors.