[PL] Idea Steemit.com - jak to może w ogóle działać?

in #polish8 years ago (edited)


Wydawać by się mogło, że serwis rozdaje pieniądze za darmo, bo przecież "...nie może im się to opłacać i kiedyś to na pewno się skończy!". Prawda jest inna: Nikt tutaj nic nie rozdaje za darmo, tutaj ludzie są wynagradzani za swoją pracę.

Czym jest defacto praca?

W trakcie lat spędzonych w internecie, przywykliśmy już do widoku wolontariuszy na każdym kroku. Nie dziwi nas to, że ktoś spędza czas wolny pomagając komuś rozwiązać zadanie z matmy na mikroblogu, że ktoś za darmo w internecie publikuje filmik pod tytułem "Tani sposób na krystalicznie czystą wodę w basenie", albo że ktoś spędza tygodnie na edytując Wikipedię. Nawet ty pisząc komentarz, że w artykule jest literówka, stajesz się wolontariuszem.

Wydawać by się mogło, że te czynności nie mają dużej wartości, a jednak gdy to my otrzymujemy taką pomoc, widzimy to w zupełnie inny sposób. Ta pomoc z matmy mogła nam uratować rok w szkole, ten tani sposób na czysty basen mógł - dosłownie - pomóc nam zaoszczędzić masę czasu i realnych pieniędzy.

Wniosek z tego jest jeden: wartość jest subiektywna, a rzeczy wcale nie są warte tyle, ile ludzie są w stanie za to dać, lecz tyle ile ludzie dzięki tym zyskują - dlatego to co znamy obecnie pod pojęciem wolontariatu jest tak cenne, a nie bezwartościowe.

Reputacja

To jakim człowiekiem jesteś każdego dnia, buduję Twoją reputację. Dość łatwo sobie uzmysłowić, że dobra reputacja potrafi być wiele warta. Jeżeli ludzie wiedzą, że jesteś w czymś dobry, mogą polecić Cię komuś jako korepetytora, wykonawce, czy nawet jako męża/żonę :)

Reputacja jest przechodnia

Jeżeli ktoś o bardzo dobrej reputacji, poleca kogoś jako osobę godną zaufania, to ta druga osoba, zyskuję znaczą reputację. Jeżeli ktoś o kim wiesz, że jest kłamcą - ktoś o niskiej reputacji - poleci Ci inną osobę, jako "super mechanika magika", ta druga osoba wcale nie zyskuje tak dużo na reputacji.

Wniosek: głos różnych osób, ma różną wartość

Ogólna zasada działania serwisu

Serwis wynagradza swoich użytkowników, proporcjonalnie wedle tego jaką wartość widzą w tym inni użytkownicy serwisu.

#polish #pl-tutorial #pl-steem #pl-steemit #idea

Artykuły powiązane:


PS. Jeżeli widzisz błąd w artykule, bardzo będę wdzięczny za komentarz (który z chęcią zaplusuje). Jeżeli masz lepszą analogię niż z truskawkami, podziel się nią! Społeczność z pewnością Cię za to wynagrodzi :)

Kliknij tutaj, by zobaczyć inne moje wpisy, będąc tam możesz także kliknąć by zacząć mnie śledzić.

Sort:  

Całkiem fajny wstępniak dla początkujących. Mógłbyś jeszcze napisać o co dokładnie chodzi z tym steem power, steem dollars, bo sam się troszkę w tym gubię.

to będzie w następnym artykule. Chciałem mieć do tego dostępne grafiki, które już w sumie mam :)

https://steemit.com/steem/@noisy/i-am-not-a-graphic-designer-but-this-is-my-concept-of-steem-power-symbol-what-do-you-think

Swoją drogą, weźcie tam dajcie plusa, kolesiowi który zrobił grafikę STEEM DOLLARA, bo jest świetna.. i mi aż głupio, że zrobił ją tak dobrze a to mój post dostał więcej, bo był główny.

Fajnie napisane choć zabrakło mi prostych opisów faktycznego mechanizmu działania steemita w odniesieniu do załączonych przykładów. Na przykład przy wniosku "głos różnych osób, ma różną wartość" można odnieść się że w serwisie steemit odniesieniem do tego przykładu jest Steem Power żeby początkujący użytkownicy lepiej załapali te analogie, ale pewnie opiszesz w kolejnych artykułach.

super, mogłbyś jeszcze napisać jak edytować tekst tj.wielkość trzcionki, grubość, jak pod "TUTAJ" stawić link itd. :)

na początek wydaje mi się, że najłatwiej pisać w składnie Markdown

https://guides.github.com/features/mastering-markdown/

U mnie tryb markdown jest domyślnie włączony, wówczas np. link wstawiasz posługując się składnią:
[tutaj](https://guides.github.com/features/mastering-markdown/)

czego efektem będzie takie coś: tutaj

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.14
JST 0.030
BTC 64854.61
ETH 3478.75
USDT 1.00
SBD 2.52