[PL] Idea Steemit.com - jak to może w ogóle działać?

in polish •  3 years ago  (edited)


Wydawać by się mogło, że serwis rozdaje pieniądze za darmo, bo przecież "...nie może im się to opłacać i kiedyś to na pewno się skończy!". Prawda jest inna: Nikt tutaj nic nie rozdaje za darmo, tutaj ludzie są wynagradzani za swoją pracę.

Czym jest defacto praca?

W trakcie lat spędzonych w internecie, przywykliśmy już do widoku wolontariuszy na każdym kroku. Nie dziwi nas to, że ktoś spędza czas wolny pomagając komuś rozwiązać zadanie z matmy na mikroblogu, że ktoś za darmo w internecie publikuje filmik pod tytułem "Tani sposób na krystalicznie czystą wodę w basenie", albo że ktoś spędza tygodnie na edytując Wikipedię. Nawet ty pisząc komentarz, że w artykule jest literówka, stajesz się wolontariuszem.

Wydawać by się mogło, że te czynności nie mają dużej wartości, a jednak gdy to my otrzymujemy taką pomoc, widzimy to w zupełnie inny sposób. Ta pomoc z matmy mogła nam uratować rok w szkole, ten tani sposób na czysty basen mógł - dosłownie - pomóc nam zaoszczędzić masę czasu i realnych pieniędzy.

Wniosek z tego jest jeden: wartość jest subiektywna, a rzeczy wcale nie są warte tyle, ile ludzie są w stanie za to dać, lecz tyle ile ludzie dzięki tym zyskują - dlatego to co znamy obecnie pod pojęciem wolontariatu jest tak cenne, a nie bezwartościowe.

Reputacja

To jakim człowiekiem jesteś każdego dnia, buduję Twoją reputację. Dość łatwo sobie uzmysłowić, że dobra reputacja potrafi być wiele warta. Jeżeli ludzie wiedzą, że jesteś w czymś dobry, mogą polecić Cię komuś jako korepetytora, wykonawce, czy nawet jako męża/żonę :)

Reputacja jest przechodnia

Jeżeli ktoś o bardzo dobrej reputacji, poleca kogoś jako osobę godną zaufania, to ta druga osoba, zyskuję znaczą reputację. Jeżeli ktoś o kim wiesz, że jest kłamcą - ktoś o niskiej reputacji - poleci Ci inną osobę, jako "super mechanika magika", ta druga osoba wcale nie zyskuje tak dużo na reputacji.

Wniosek: głos różnych osób, ma różną wartość

Ogólna zasada działania serwisu

Serwis wynagradza swoich użytkowników, proporcjonalnie wedle tego jaką wartość widzą w tym inni użytkownicy serwisu.

#polish #pl-tutorial #pl-steem #pl-steemit #idea

Artykuły powiązane:


PS. Jeżeli widzisz błąd w artykule, bardzo będę wdzięczny za komentarz (który z chęcią zaplusuje). Jeżeli masz lepszą analogię niż z truskawkami, podziel się nią! Społeczność z pewnością Cię za to wynagrodzi :)

Kliknij tutaj, by zobaczyć inne moje wpisy, będąc tam możesz także kliknąć by zacząć mnie śledzić.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Całkiem fajny wstępniak dla początkujących. Mógłbyś jeszcze napisać o co dokładnie chodzi z tym steem power, steem dollars, bo sam się troszkę w tym gubię.

to będzie w następnym artykule. Chciałem mieć do tego dostępne grafiki, które już w sumie mam :)

https://steemit.com/steem/@noisy/i-am-not-a-graphic-designer-but-this-is-my-concept-of-steem-power-symbol-what-do-you-think

Swoją drogą, weźcie tam dajcie plusa, kolesiowi który zrobił grafikę STEEM DOLLARA, bo jest świetna.. i mi aż głupio, że zrobił ją tak dobrze a to mój post dostał więcej, bo był główny.

  ·  3 years ago (edited)

Fajnie napisane choć zabrakło mi prostych opisów faktycznego mechanizmu działania steemita w odniesieniu do załączonych przykładów. Na przykład przy wniosku "głos różnych osób, ma różną wartość" można odnieść się że w serwisie steemit odniesieniem do tego przykładu jest Steem Power żeby początkujący użytkownicy lepiej załapali te analogie, ale pewnie opiszesz w kolejnych artykułach.

super, mogłbyś jeszcze napisać jak edytować tekst tj.wielkość trzcionki, grubość, jak pod "TUTAJ" stawić link itd. :)

na początek wydaje mi się, że najłatwiej pisać w składnie Markdown

https://guides.github.com/features/mastering-markdown/

U mnie tryb markdown jest domyślnie włączony, wówczas np. link wstawiasz posługując się składnią:
[tutaj](https://guides.github.com/features/mastering-markdown/)

czego efektem będzie takie coś: tutaj

@wojooo czcionki*