Jak z wirtualnych $ zrobić prawdziwe złotówki

in #polish3 years ago (edited)

Wielu z Was trafiło na steemit z takich portali jak Wykop.pl czy Reddit.com, gdzie ktoś napomknął, że jest alternatywny serwis w którym za tworzenie treści można dodatkowo zarobić.
Dzisiaj pokażę Wam, że tak to prawda i kwoty w $, które znajdują się pod postami, to są rzeczywiście realne pieniądze a nie tylko podpucha.

Pierwszy, który udowodnił że to nie podpucha był @noisy. Tutaj znajdziecie jego wpis w którym jest filmik gdzie omówione jest to o czym piszę poniżej: filmik od @noisy

Dla ludzi którzy interesują się kryptowalutami, część rzeczy tutaj opisanych nie będzie żadnym odkryciem, ale myślę że dla użytkowników, którzy nie znali wcześniej tego tematu może okazać się to bardzo pomocne.

Tak więc dzisiaj pokażę Wam pełny proces przerabiania wirtualnych $ ze steemit na prawdziwe złotówki.

Zacznijmy od tego (bez wchodzenia w szczegóły) że na steemit funkcjonują 2 podstawowe jednostki monetarne: STEEM oraz SBD. Dodatkowo możemy znaleźć coś takiego jak STEEM POWER, którym są zwykłe STEEMy zamrożone na naszym koncie.
W założeniu:

  • STEEM - to waluta podlegająca spekulacji na giełdach kryptowalut
  • STEEM POWER - tak naprawdę jak sama nazwa wskazuje od ilości posiadanych STEEM POWER zależy nasza moc/siła/ważność na steemit. Im mamy więcej STEEM POWER tym nasz głos jest cenniejszy.
  • SBD - czyli STEEM DOLLAR, który w założeniu miał być na sztywno związany z USD, na Steemit zawsze 1SBD=1USD Natomiast życie pokazało, że tym też da się spekulować i tak na giełdach kryptowalut, ta cena może się wahać.

Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na ten temat, to na pewno na steemit jest wiele wpisów wyjaśniających ekonomię STEEM.

Na przykładzie mojego wpisu pokaże przepływ pieniądza, od momentu zarabiania aż do posiadania złotówek na koncie w polskim banku.

Tak więc po opublikowaniu naszej treści, wpis zaczyna zarabiać. Ma 7 dni, aby zebrać jak najwięcej i najcenniejszych głosów. Jak już wspominałem od posiadanych STEEM POWER zależy ile dany głos "waży", więc możecie dostawać głosy warte prawie 0 oraz takie, które jednorazowo dadzą 10 albo i więcej dolarów. Przez te 7 dni możemy obserwować taki widok:


Czyli "Potential Payout xx$ in x days/hours". Do czasu zakończenia 7 dni to zawsze będzie tylko potencjalna wartość, ponieważ kwota ta może się zmieniać mimo że ilość głosów pozostawać będzie bez zmian.

Po 7 dniach, nasz post przechodzi w status "Past payout" co jest widoczne po rozwinięciu kwoty pod postem:


Widzimy na obrazku, że pojawiły się dwa wiersze: "Author" oraz "Curators". Należy pamiętać, że na steemit 75% kwoty pod postem trafia do autora wpisu, a pozostałe 25% jest rozdzielane pomiędzy głosującymi. Czasem te proporcje mogą być delikatnie inne - na korzyść autora, bo on też może brać udział w rozdzielaniu Curator Rewards.

Żeby powyższe pieniądze zostały "zaksięgowane" w portfelu przypisanym do konta steemit należy jeszcze kliknąć guzik "Reedem rewards":

Na tym etapie pojawiają się już kwoty rozbite pomiędzy SBD a STEEM POWER. Na steemit możemy publikować posty, które albo w całości pójdą na STEEM POWER, albo 50% będzie w SBD a 50% w STEEM POWER.

Zasadnicza różnica pomiędzy SBD a STEEM POWER jest taka, że SBD można wypłacić od razu, a STEEM POWER najpierw trzeba skonwertować do STEEM, co trwa 13 tygodni. O ile chcemy to robić, bo dla wielu z nas opłaca się pracować nad większą mocą konta. Wiem, wiem dość zawiłe.

Powracając do przykładu, zarobiłem tym postem 7.340SBD oraz 4.805STEEM POWER. O ile SBD jest zawsze ustawione na sztywno 1 do 1 z US dollarem, o tyle wartość STEEM POWER jest liczona na podstawie kursu STEEM, i tak jego wartość przy obliczaniu wynosiła ok. 1.53 , stąd różnica w wartościach. W sumie: 7.340 + 4.805 * 1.5276 = 14.61$!
Tak więc jesteśmy na etapie, gdzie pieniądze trafiły do mojego wirtualnego portfela, który obecnie wygląda tak:

Czas na transfer środków na Poloniex

Czas zabrać się za wypłacanie środków. Tutaj podzielę to na dwie części - pierwsza dotycząca SBD oraz druga o STEEM POWER.

Zacznę od SBD i tego, że potrzebne będzie tutaj założenie kont przynajmniej jednej giełdzie kryptowalut. Na pewno, żeby zdobyć złotówki będziemy musieli posiadać konto na giełdzie BitBay.net, która obsługuje wymianu pomiędzy PLN a Bitcoinem, Litecoinem, Ethereum oraz Liskiem.
Jak widać nie ma tam żadnej z walut używanych na steemit.com, co za tym idzie trzeba będzie najpierw dokonać zamiany SBD na np. BTC i dopiero będzie można wymienić to na złotówki.
Ja osobiście korzystam z giełdy Poloniex, ale oprócz tego są inne giełdy, które oferują konwersję SBD/STEEM do BTC, czy innej kryptowaluty.

/EDIT/:
tutaj opisałem jak to zrobić na przykładzie giełdy Bittrex

Czyli potrzeba będzie założyć konto na Poloniex, co jest bardzo łatwe i szybkie. Klikamy "Create Your Account" -> wypełniamy formularz -> na podany adres przychodzi mail, w którym klikamy link potwierdzający stworzenia konta. To wszystko.

Mając konto na Poloniex możemy przelać środki z portfela Steemit. Żeby to zrobić wchodzimy w zakładkę BALANCES -> DEPOSITS and WITHDAWALS:

Pojawia się tabelka z wieloma walutami, w polu z lupką wpisujemy SBD i tabelka zawęża się tylko do Steem Dollars:

klikamy deposit:

Wybieramy "Show me the Deposit Address" i pojawia nam się pełny widok:

Do zrobienia transakcji musimy zapisać sobie adres oraz memo.

Teraz wrócimy do naszego portfela Steemit, gdzie przy kwocie z SBD rozwijamy menu:


I wybieramy Transfer, pojawi się poniższy formularz, który musimy wypełnić informacjami z poloniex:

Klikamy Submit i potwierdzamy transakcję. Powinno wyskoczyć jeszcze okienko z pytaniem o hasło, gdzie podajemy odpowiedni klucz prywatny.

Po chwili przelane środki powinny być widoczne na Poloniex. Co ważne za transakcje pomiędzy Steemit a Poloniex nie jest pobierana żadna prowizja.

Mając już SBD na giełdzie, możemy wystawić je na sprzedaż. Robi się to poprzez wejście w zakładkę EXCHANGE. W tabelce po prawej stronie wybieramy SBD, strona się odświeży tak, żeby był widoczny wykres pary SBD/BTC:

Poniżej wykresu znajdziemy formularze na składanie dyspozycji zakupu, stop-limit oraz sprzedaży:

Żeby sprzedać musimy wypełnić formularz SELL SBD. Jeżeli chcemy zrobić to szybko wpisujemy tam kwotę niższą (lub równą) niż najwyższa oferta kupna (znajdująca się w tabelce BUY ORDERS). Wtedy sprzedamy SBD od ręki po najwyższej, aktualnie dostępnej ofercie kupna. Dla totalnych laików, żeby transakcja na giełdzie doszła do skutku, to ktoś musi wystawić ofertę zakupu po cenie równej albo wyższej niż nasza oferta sprzedaży. Tak więc, jeśli chcemy sprzedać drożej możemy wpisać cenę wyższa, ale wtedy będziemy czekać aż ktoś będzie chciał za tyle kupić.
Jak sprzedaż dojdzie do skutku, czyli oferty sprzedaży i kupna się spotkają, to będziemy już w posiadaniu BTC (BitCoinów). Poloniex pobiera opłatę transakcyjną od kupna/sprzedaży w kwotach 0.15% albo 0.25%.

Pora poznać BitBay.net

Teraz na chwilkę przechodzimy na giełdę BitBay, na której zakładamy konto, żeby poznać adres depozytu BTC. Będzie on niezbędny aby wysłać środki z Poloniex na BitBay. Oczywiście najpierw zakładamy tam konto, co równieź jest proste. Żeby dokonywać transakcji konto nie musi być zweryfikowane, więc jeśli nie chcemy nie robimy tego.
Żeby poznać adres do wpłaty BTC najeżdżamy myszką na pasek po lewej stronie i rozwija nam się menu, wybieramy wpłaty:

Wybieramy walutę klikając w logo BitCoina (literka B z paseczkami), pojawi się nam taki widok:

Stąd bierzemy adres, który musimy podać na Poloniex podczas wypłaty. Wracamy więc na Poloniex gdzie są nasze środki i wchodzimy w Withdrawal:

Jak widać zostanie pobrana opłata transakcyjna w wysokości 0.0001BTC co przy obecnych cenach wynosi ok 1zł. Po zatwierdzeniu wypłaty pojawi się komunikat z informacją, żeby zajrzeć na skrzynkę pocztową w celu potwierdzenia transakcji.

Chwilę trzeba będzie poczekać aż wypłata się zaksięguje.

Po otrzymaniu BTC na BitBayu pozostaje już tylko sprzedać je za złotówki. Podobnie jak na Poloniex wypełniamy formularz oferty sprzedaży, wpisując kurs po jakim chcemy sprzedać oraz ilość BTC. Pojawia nam się Cena PLN (trzeba zamknąć kłódeczkę w tym polu). Od razu pojawia się informacja ile otrzymamy PLN, kwota jest pomniejszona o prowizję pobieraną przez giełdę:

Tutaj działa ten sam mechanizm co na każdej innej giełdzie, musimy poczekać aż pojawi się oferta odkupienia BTC po zleconej przez nas cenie.
Jeśli uda nam się sprzedać możemy przejść do ostatniego kroku, w którym dokonujemy wypłaty PLN.
Możemy wybrać zwykły przelew bankowy, albo przelew ekspresowy albo wypłatę w bankomacie.

Za przelew zapłacimy 2 zł prowizji, która jest kwotą stałą niezależną od wypłacanych środków.

Ostatnią rzeczą jest potwierdzenie wypłaty, które dokonuje się poprzez przepisaniu kodu otrzymanego w wiadomości email.

Po tym możemy się cieszyć złotówkami znajdującymi się na naszym koncie. Pieniądze wirtualne stały się realne!

Jak widać za 7.34$ otrzymałem na koniec 21.72PLN. Oczywiście dla tak niskich kwot prowizje przy wypłatach z giełd powodują, że jest to mało opłacalne. Lepiej jest uzbierać większą kwotę i wtedy dopiero zabierać się za przelewanie środków.

Co ważne dochód uzyskany ze Steemit powinniśmy rozliczyć z urzędem skarbowym!

Jeżeli chodzi o zarobione STEEM POWER to, żeby je móc wypłacić najpierw trzeba dokonać operacji nazywanej "Power Down". Operacja ta polega na tym, że przez następne 13 tygodni w cotygodniowych ratach, będzie następowało przejście STEEM POWER w zwykłe STEEM. Później procedura zamiany STEEM w PLN będzie wyglądała identycznie jak SBD, z tymże oczywiście na Poloniex będziemy operować walutą STEEM.

Mam nadzieję, że ten opis który przybrał formę poradnika spodobał się Wam. Jeśli tak to zachęcam do głosowania i udostępniania go na Waszych blogach.


# VOTE UP, RESTEEM and FOLLOW @lipszczak
Sort:  

Udało się wypłacić pierwszą kasę :) troche się namęczyłem, bez Twojej pomocy nie dałbym rady :)
WIELKIE DZIĘKI!

Chyba w zasadzie tylko jednej rzeczy bym się przyczepił, która nie jest nawet źle opisana, tylko zauważyłem, że dużo osób przez to nadmiernie sobie wszystko komplikuje.

e na steemit fukcjonują 3 podstawowe jednostki monetarne: STEEM, STEEM POWER oraz SBD.

Defakto są dwie kryptowaluty: STEEM i SBD. SteemPower to po prostu zablokowana forma kryptowauty STEEM, która przez to, że została zablokowana, daje dodatkowe uprawnienia, jak np. większa moc głosu, większy wpływ na sieć.

Natomiast STEEM który został zablokowany (PowerUp) widnieje pod SteemPower, można go oczywiście odblokować (PowerDown) i znowu staje się zwykłym STEEM.

Dlaczego SteemPower to nie kryptowaluta? Bo nie ma własnej ceny ani nie da się go przesłać.


Ogólnie bardzo dobry artykuł :)

Dzisiaj to poprawię aby nie było wątpliwości. Została mi także zwrócona uwaga, że proporcja 75/25 nie do końca jest prawdziwa, bo autor też zazwyczaj bierze udział w curation reward. Moją intencją było opisanie tego w prosty sposób, bez wchodzenia w szczegóły, ale słusznie mi powiedziano, że lepiej o tym wspomnieć bo później ludziom nie będzie się zgadzać i będą się dziwić. Oprócz tego sam znalazłem przynajmniej jedną literówkę. Więc edit do zrobienia obowiązkowo :)


Cieszy mnie, że wpis się podoba.

autor dostaje minimum 75%. Może dostać więcej, m.in. wtedy, gdy otrzyma dużo głosów w czasie w którym obowiązuje "kara" za zbyt szybkie głosowanie.

Głosując w przeciągu pierwszy 30 minut, curator zrzeka się części nagrody. Jeżeli głosujesz w 0 minucie od publikacji postu, całośc twoich curation rewards idzie do autora postu. Jeżeli glosujesz w 15 minucie, 50% z twojego curation reward idzie do autora postu, w 30 minucie 0, czyli dopiero wtedy 100% z curation rewards idzie do curatora.

Zostało to wprwoadzone po to, by nie opłacało się botom głosować na wszystko od razu. Najbardziej opłaca się bowiem zagłosować na coś później niż 30 minut od publikacji, ale całość planu szlak trafia, o ile ktoś inny (o czym nie mozesz wiedzieć, że się stanie) zagłosuje dużym głosem przed tobą, bowiem największą część curation rewards otrzymują te osoby, które najszybciej wsparły dany post.

Teoria gier w najczystszej postaci :)

A co robią w praktyce użytkownicy? Jeżeli jak widzę fajny post, to mam gdzieś, że jest druga minuta od publikacji. Nawet się cieszę, że głosując szybko będę mógł dać więcej za świetny wpis! :)

@lipszczak na prezydenta!
nareszcie to ktoś dokładnie i szczegółowo wyjaśnił
Voted/Fallowed/Resteemed i jeszcze na f**** wrzucilem

Pięknie wszystko opisane :) ja osobiście polecam Bittrex, mają wyższe prowizje ale ostatnio były problemy z Poloniexem więc jak ktoś woli nie ryzykowac to bittrex jest bezpieczniejszy :)

Tak to prawda ostatnio Poloniex nawalało i nie było to miłe uczucie gdy przez tydzień wypatrywałem moich sbd, a support zbywał mnie automatyczną zwrotką, z prośbą o cierpliwość... Mimo wszystko przyzwyczaiłem się do Polo i tam mi się najlepiej handluje.

nosz kurde właśnie mój sąsiad 3h temu wysyłał i jeszcze doszło do polo :(

Napracowałeś się, super artykuł

Dzięki, dobry przewodnik. Na razie wszystko idzie w power up, ale może kiedyś skorzystam :)

Dzięki! Kolejna lekcja zaliczona... :)

@BitBay - robią o Was tutoriale :)

Dziękuję wszystkim za pozytywne komentarze.
To jeszcze dodam tylko potwierdzenie z mojego konta, że pieniądze dotarły
image

kurde zalozylem konto na poloniex, wpisuje sbd i nie ma opcji deposit, jest tylko Temporarily Disabled. Jak to ogarnąć?

Niestety ale trzeba czekać aż odblokują deposit. Nic z tym samemu nie zrobisz, bo każdy z nas tak teraz ma.
Jeśli nie chcesz czekać to opcją jest bittrex.com Jest to kolejna giełda kryptowalut. Zasada działania jest taka sama jak poloniex, jedynie interfejs jest inny i prowizje mogą się różnić.

mógłbyś mi opisać w skrócie jak to zrobic na bittrex.com skoro na poloniex obecnie nie idzie?z góry dziękuje :)

Dzięki za wyjaśnienie.

Miło nam, że wspomniałeś naszą giełdę w tym poradniku :) Dobra robota! :)

Mega poradnik! Zapisuje sobie na potem, jak już przyjdzie co do czego :D

wow co za przydatny wpis .. mozna go sobie jakos zapisac zeby byl na przyszlosc ?

Naprawdę pomocny artykuł! Widać ile czasu musiałeś w niego włożyć dlatego wielkie podziękowanie z mojej strony! Jestem nowym użytkownikiem steemit i dopiero ucze się jak tutaj wszystko funkcjonuje:) Pozdrawiam i zapraszam na mój profil!:)

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.02
BTC 9187.25
ETH 238.25
USDT 1.00
SBD 1.00