SUROWCE BROWARNICZE: SŁÓD

in #polish6 years ago

Do produkcji słodu używa się jęczmienia browarnego, zawierającego mniej białka, niż odmiana pastewna. Ziarno moczy się w wodzie, by podkiełkowało. Następnie przerywa się ten proces i je suszy. Jest to potrzebne ponieważ zawarta w zbożu skrobia nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie podlega fermentacji. Dzięki słodowaniu ścianki zawierające skrobię są niszczone, a w wyrastających kiełkach powstają enzymy. Po zakończeniu tego procesu odpowiednie enzymy przy pomocy wody mogą przetwarzać skrobię w cukier. Cukry te dzielą się na fermentujące do alkoholu i dwutlenku węgla, oraz niefermentujące nadające piwu słodkie akcenty smakowe.

cxcxcxcx.jpg

Źródło: https://jakubekpiwablog.wordpress.com/tag/slod/

Słód jest fundamentem piwa, które zawdzięcza mu barwę, alkohol, oraz w dużej mierze smak. Najczęściej browary używają słodu jęczmiennego, ponieważ jego pozyskiwanie jest stosunkowo łatwe. Swoją sławę zawdzięcza również Bawarskiemu Prawu Czystości z 1516 roku – które zabraniało użycia innego surowca słodowanego. Na drugim miejscu znajduje się słód pszeniczny, mały odsetek zapotrzebowania stanowią słody owsiane i żytnie.

Ze względu na temperaturę suszenia słodu, stopień namoczenia, zawartość enzymów, oraz warunki w jakich dojrzewa zboże, możemy podzielić je na kilka rodzajów. Słody podstawowe, takie jak: pale ale, pilzneński, charakteryzują się wysoką ekstraktywnością, oraz zawartością enzymów. Słody monachijskie oraz wiedeńskie suszone są w nieco wyższej temperaturze, przez co zawierają mniej enzymów, ale nadają piwu słodszy smak i delikatnie opalizujący kolor. Do podstawowych słodów zaliczymy również jasny słód pszeniczny.

Kolejną grupę stanowią słody specjalne, duży procent to słody karmelowe powstające w wyniku suszenia zielonego słodu w 70°C, mamy wtedy do czynienia z podobnym procesem jak zacieranie. Słody palone z kolei uzyskuje się w wyniku prażenia w wysokich temperaturach, dzięki temu możemy uzyskać nawet smolistą barwę piwa. Arthur Guinness zapoczątkował zamianę słodu palonego na palone ziarna jęczmienia, ponieważ prażenie zabija wszystkie enzymy, więc taniej i logiczniej jest prażyć ziarno. Daje ono takie same właściwości, czyli ciemną barwę oraz czekoladowe i kawowe nuty. Inne zboża również podlegają prażeniu, manipulując odpowiednio temperaturą możemy uzyskać rozmaite walory smakowe, kolorystyczne, oraz aromatyczne.

Sort:  

Wszystkie moje wpisy z degustacji zawierają zdjęcia zrobione przeze mnie. Tylko we wpisach o surowcach musiałem się posilkowac zdjęciami z internetu.

Jak dobrze że odpisałeś!
Wiem, że we wpisach z degustacji masz własne zdjęcia :)
Wpisy o surowcach są jak najbardziej potrzebne i każdy z nas posiłkuje się zdjęciami z sieci ale właśnie o to chodzi, żeby to były zdjęcia legalne.
Dlatego też podałam Ci linki do odpowiednich stron, żeby pomóc Ci w wyszukiwaniu.
Do dodanych zdjęć podajemy także link do źródła (tak samo jeśli cytujemy tekst), jednak jeśli dodajesz zdjęcie z bloga to powinieneś mieć pozwolenie a jeżeli to Twój blog to po prostu to napisz i też podlinkuj.

Jeśli masz pytania to pisz śmiało, zapraszam również na chat: https://steem.chat/channel/polish - jest na prawdę sympatycznie. Przedstawisz się, poznasz ludzi, pogadasz...

Pozdrawiam serdecznie :)

Dziękuję

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 61383.17
ETH 2915.78
USDT 1.00
SBD 3.61