Skąd brać legalne materiały [np. zdjęcia] na steemit nie naruszając praw autorskich?

in polish •  2 years ago  (edited)

Chciałbym się z Wami podzielić moją refleksją na temat m.in zdjęć w naszych artykułach. Dodatkowo podaję Wam źródła skąd czerpać całkowicie darmowe zdjęcia. Jestem na steemit kruciótko, ale zauważyłem, że nie wszyscy wiedzą co można, a czego nie można robić.

Skąd ten problem?

A no właśnie. Problem ze steemit jest taki, że wpisów nie możemy postrzegać jako non-profit bo na nich zarabiamy. Takie jest więc założenie w tym wpisie.

Zdjęcia

Teoretycznie nie możesz wziąć sobie zdjęcia z internetu z kogoś strony bo Ci się podoba i zamieścić źródło jako atrybucję. Właściciel grafiki musi się na to najpierw zgodzić - może prosić wtedy o atrybucję. Samo podanie źródła (samowolka) nie rozwiązuje problemu.

Co więcej istnieją strony z darmowymi zdjęciami co wymagają podpisu/linku. Pierwsza podana ze mnie strona tego nie wymaga, jej większość zdjęć ma:

CC0 Creative Commons
Darmowy do użytku komercyjnego
Nie wymaga przypisania

Czyli to czego szukamy - 100% darmowe niełamiące praw autorskich zdjęcie.

Jeśli przeglądasz sobie jakąś stronę w sieci, to że ktoś nie "zastrzega praw autorskich" pod zdjęciem nie znaczy, że ich nie ma.

Legalne źródła zdjęć:

Inne przydatne narzędzia do edycji artykułów

Filmy

Jeśli chodzi o filmy to zazwyczaj wrzucamy je z youtuba. I tu sytuacja jest trochę inna bo jeśli ktoś publikuje film na zewnętrznej to niejako już się zgodził na jego rozpowszechnianie. Co więcej może wyłączyć jego wyświetlanie w witrynach zewnętrznych.

Czemu się czepiasz?!

  • przecież i tak autorzy zdjęć nie robią problemów
  • autorzy cieszą się z popularności
  • autorzy cieszą z linka
  • większe portale "kradną" jak leci

I tak i nie. Osobie prywatnej nie będzie się chciało nikogo ciągać po sądach. Ale można trafić na firmę lub kogoś upartego. Mi osobiście chodzi o czystość.

PS nie jestem prawnikiem, w którymś miejscu mogę się mylić. Jest to moja wiedza na temat etyki nabyta w pracy w internecie i opisuje w 100% czyste postępowanie - być może nierealne. Dyskusja i sprostowania mile widziane - co o tym sądzicie?

quill-175980_960_720.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hmm... byłem pewien, że pokaże zdjęcie

Najlepiej to swoje własne wrzucić 😀

Chciałem ci dowalić, ale zaskoczyłeś mnie public domain: https://www.wpclipart.com/holiday/halloween/skull/skulls_3/Skull_crown_BW.png.html

Spotkałem na swej drodze wielu niemiłych ludzi o złych zamiarach dlatego wszędzie, gdzie jest kasa uważam na siebie :)

A mi się 'obiło' coś takiego jak https://picsart.com ale juz nie pamiętam szczegółów.