7 bram oblężonego Miasta - muzyczny hołd dla Z. Herberta

in #polish6 years ago

o_kladka_7bom.jpg

Po nagraniu Niezłomności (2008) moja fascynacja poezją Zbigniewa Herberta nie osłabła. Wciągałem wiersze jeden za drugim. A z każdym kolejnym mój podziw dla kunsztu Księcia Poetów rósł. Po roku uświadomiłem sobie, że muszę nagrać płytę, na której to muzyka będzie dodatkiem do Herberta, a nie odwrotnie. Tak powstał krążek, który AxunArts zamieścił w swoim zestawieniu 100 najważniejszych płyt 2009 roku na pozycji 57 i opisał następująco:

Materiał zatytułowany „7 bram oblężonego Miasta” to siedem eksperymentalnych utworów inspirowanych poezją Zbigniewa Herberta. Dawid Hallmann postanowił stworzyć muzyczne tło do takich wierszy jak „Dwie krople”, „17 IX” czy „Raport z oblężonego miasta”. Wszystkiemu towarzyszy melorecytacja tekstów zmarłego w 1998 roku poety. Płytę w formacie elektronicznym możecie legalnie i zupełnie za darmo pobrać tutaj.

"7 bram oblężonego Miasta" powstało w nieco ponad tydzień. 21 marca 2009 nagrałem "Różowe ucho". Kolejne dni wyglądały podobnie. Rano do pracy, 4 godziny w Pałacu Młodzieży, po powrocie do późna w nocy praca nad nagraniami kolejny kawałków. I tak przez 7 dni. Potem tylko korekty. 1 kwietnia płyta była gotowa. Premiera miała miejsce dokładnie rok po wydaniu "Niezłomności" - 13 kwietnia 2009 roku.

1. Dwie krople

Lasy płonęły -
a oni
na szyjach splatali ręce
jak bukiety róż

ludzie zbiegali do schronów -
on mówił że żona ma włosy
w których się można ukryć

Płytę otwiera utwór "Dwie krople". Jest to opowieść o wojnie i miłości. Przy czym zgroza tej pierwszej jest jakby przytłoczona pięknem tej drugiej. Wiersz pochodzi z tomiku "Struna światła" z 1956 roku.

2. Różowe ucho

dobrze byłoby napisać
wiersz o różowym uchu
ale nie taki żeby powiedzieli
też sobie temat wybrał
pozuje na oryginała
żeby nawet nikt się nie uśmiechnął
żeby zrozumieli że ogłaszam
tajemnicę

"Różowe ucho" to kolejny utwór o miłości. Tym razem jednak ciężar słów jest mniejszy. Lekkość i zmysłowość różowego ucha nie jest w żaden sposób przytłoczona wiszącą nad kochankami katastrofą. Wiersz z tomiku "Hermes, pies i gwiazda" (1957).

3. Przemiany Liwiusza

a więc czytali Liwiusza – poro kwiatostanów -
w zapachu kredy nudy nafty którą zmywano podłogę
pod portretem cesarza
bo był wówczas cesarz
a imperium jak wszystkie imperia
zdawało się wieczne

Po miłości pora na wojnę. "Przemiany Liwiusza" to proroczy wiersz z tomiku "Elegia na odejście" (1990), który idealnie pokazuje, że historia kołem się toczy. W utworze wykorzystane zostały fragmenty, które skupiają się właśnie na tym aspekcie. Pominięty natomiast został główny kontekst, czyli czytanie Liwiusza przeciw Liwiuszowi i współczucie dla ofiar rzymskich podbojów.

4. 17 IX

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
a droga którą Jaś Małgosia dreptali do szkoły
nie rozstąpi się w przepaść

Rzeki nazbyt leniwe nieskore do potopów
rycerze śpiący w górach będą spali dalej
więc łatwo wejdziesz nieproszony gościu

Kolejny utwór koresponduje z poprzednim. "17 IX" z tomiku "Raport z oblężonego Miasta" (1983) to opowieść o agresji, oporze i trudnym kunszcie odpuszczania win. Warstwa muzyczna nawiązuje do pieśni "Marsz za Bug" wykonywanej przez Towarzystwo Michała Archanioła.

5. Nasz strach

nasz strach
nie nosi nocnej koszuli
nie ma oczu sowy
nie podnosi wieka
nie gasi świecy

nie ma także twarzy umarłego

nasz strach
to znaleziona w kieszeni
kartka
"ostrzec Wójcika
lokum na Długiej spalone"

Utwór piąty to kontynuacja wojennej opowieści. "Nasz Strach" to utwór o konspiracji, o oswojeniu się ze śmiercią. Wiersz pochodzi z tomiku "Studium przedmiotu" z 1961 roku.

6. Węgrom

Stoimy na granicy
wyciągamy ręce
i wielki sznur z powietrza
wiążemy bracia dla was

"Węgrom" to wiersz z 1956 roku, który ukazał się w tomiku "Hermes, pies i gwiazda" (1957). Nawiązuje bezpośrednio do powstania węgierskiego, które z jednej strony spotkało się w Polsce z wieloma gestami solidarności (np. oddawanie krwi dla rannych), z drugiej jednak potęgowało poczucie bezsilności wobec totalitaryzmu sowieckiego. W utworze wykorzystane zostały fragmenty archiwalnych, węgierskich audycji.

7. Raport z oblężonego Miasta

cmentarze rosną maleje liczba obrońców
ale obrona trwa i będzie trwała do końca

i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden
on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania
on będzie Miasto

"Raport z oblężonego Miasta" to najdłuższy i najlepszy utwór na płycie. Nieprzypadkowo nawiązuje do niego tytuł krążka. Wiersz napisany w czasie stanu wojennego znalazł się w tomiku o tym samym tytule, wydanym w 1983 roku.


"7 bram oblężonego Miasta" nie jest płytą spektakularną. Proste dźwięki nagrane mikrofonem do rozmów przez Internet (sic!), sporo nierówności, śladowa perkusja. Wiele można by w niej poprawić. Równocześnie jest to najbardziej subtelna, najbardziej poetycka z moich produkcji. Potwierdzają to słowa Krzysztofa Kołtunowicza, z którym pracowałem nad "Niezłomnością". Jego recenzja, którą przysłał mi po odsłuchaniu "7 bram oblężonego Miasta" była, jest i będzie dla mnie najlepszą nagrodą. Oto jej fragment:

To czyste, akustyczne brzmienie powaliło mnie na kolana jest o wiele bardziej trafione niż charczący przester rodem z "Niezłomności". Dzięki delikatnej aranżacji, ten "zmęczony" głos Herberta (ze świetnie dopasowaną głośnością do muzyki) ożywa. Słuchając płyty miałem wrażenie, że nagrywaliście to razem, siedząc gdzieś w studiu. Do tego zawodowo rozmieściłeś dane wersy względem muzyki, przez co stworzyłeś pionierską formę poezji śpiewanej. Słowo mówione przez samego autora i otoczone atmosferą, jaką stworzyłeś są dla mnie po stokroć mocniejsze od pisanego tekstu. Po prostu otworzyłeś mnie na Herberta.

Sort:  

piękna ta Twoja słabość..

ja tak miałam kiedyś z poezją E.Dickinson,
wciągałam jak narkotyk, i nie do nasycenia..
(choć tu kwestie przekładu pozostawiają dużo do życzenia, w języku polskim, jedynie słusznym jest tłumaczenie S.Barańczaka)
a Słabość pozostała do dziś..

choć Wielkich u mnie Wielu
i Herbert tez jest jednym z nich.

W serduchu jednak zawsze śpiewany Herbert będzie u mnie porównywany z Gintrowskim. Tutaj jednak choć nie ta liga, to spodobało mi się na tyle że zacząłem przegrzebywać twój kanał na youtube. A dzięki temu wpadłem na utwory realizowne w ramach Towarzystwa Michała Archanioła i jestem po prostu oczarowany i zachwycony! Nie wiem czy wpisy o projekcie już się tutaj ukazywały (jeżeli tak prosiłbym o linki)? Czy ten projekt jest jeszcze realizowany?

śpiewany Herbert

Eksperyment polegał właśnie na tym, że nie jest śpiewany. Herbert mówi własnym głosem, a muzyka jest tylko tłem.

Nie wiem czy wpisy o projekcie już się tutaj ukazywały (jeżeli tak prosiłbym o linki)? Czy ten projekt jest jeszcze realizowany?

Dzięki za dobre słowo. Były wpisy na koncie @fundacja, ale krótkie, poświęcone poszczególnym pieśniom. Są w spisie treści. Co do projektu, to nowych nagrań nie ma. Czasem gramy jakieś koncerty. Czasem okazjonalnie rozbudowujemy (w listopadzie 2017 był np. koncert z wiolonczelą). Ale jako, że to projekt raczej kolektywny, to jeszcze trudniej go ciągnąć niż solowe nagrywanie.

Dwie krople to fenomenalny utwór, ale wolę wersję z albumu Ciepły oddech. Kiedy go usłyszałem po raz pierwszy, coś we mnie pękło i posypało się na ziemię. Muzyka wzmacnia przekaz wiersza, i cały utwór jest niezwykle sugestywny.

A z całego albumu najbardziej mi podszedł "Raport z oblężonego miasta" - jeden z moich ulubionych wierszy Herberta (co pewnie zaskoczeniem nie jest), i nienachalny, ale bardzo klimatyczny podkład muzyczny.

Dwie krople to fenomenalny utwór, ale wolę wersję z albumu Ciepły oddech.

Są tacy, którzy mają zupełnie odwrotnie. Kiedyś wkleiłem na FB "Dwie krople" z "Ciepłego oddechu", to jakaś dziewczyna zaczęła mi wymyślać, że jak można było zepsuć tak dobry wiersz. To jej wkleiłem wersję z "7 bram" i śpiewała już inaczej. Cóż, liczba nagrań z Herbertem jest ograniczona, więc może kiedyś nagram do każdego wiersza po kilka wersji. Choć z drugiej strony moje życie też jest ograniczone czasowo...

Co do "Raportu", to w pełni podzielam opinię.

This post has been voted on from MSP3K courtesy of @isaria from the Minnow Support Project ( @minnowsupport ).

Bots Information:

Join the P.A.L. Discord | Check out MSPSteem | Listen to MSP-Waves

This post has been selected for curation by @isaria and has been upvoted with the @msp-music account as well as the @msp-curation account, and will be featured in @isaria's weekly music curation post. It will also be considered for the official @minnowsupport community curation post and if selected will be resteemed from the main account. Feel free to join us in the Minnow Support Palnet Discord!

Thank you! :)

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64093.86
ETH 3123.80
USDT 1.00
SBD 3.94