ODSŁANIANIE SIĘ - dlaczego warto?

in polish •  last year 

Do Steemit.jpg

Jesteśmy powściągliwi, chowamy się za zasłoną, ponieważ przeczuwamy odrzucenie lub dezaprobatę. W ten sposób wiele tracimy.

Pokazywanie innym własnego Ja wnosi do naszych relacji ekscytację i intymność. Bez odsłaniania się pozostajemy w izolacji, w obrębie swojego własnego doświadczenia.

Nie można się nie odsłaniać. Jeśli jesteśmy wśród innych, zawsze wysyłamy jakieś komunikaty o sobie (nawet kiedy wszystkich ignorujemy siedząc w ciszy). Nie chodzi więc o to, czy odkrywać się przed innymi, ale jak to robić w sposób właściwy i skuteczny.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ODSŁANIANIA SIĘ

1.Większa samoświadomość.

Często nasze myśli, uczucia i potrzeby wydają się nam niejasne, dopóki ich nie zwerbalizujemy.

2.Pogłębianie związków.

Wiedza o samym sobie i innych jest podstawą budowania bliskich związków.

3.Poprawa komunikacji.

Otwarcie rodzi otwarcie. Zwiększa się zakres tematów waszych rozmów. Pojawia się coś więcej niż suche fakty i opinie. Zaczynacie dzielić się swoimi uczuciami, przekonaniami i potrzebami.

4.Wyładowanie energii.

Trzymanie w sekrecie ważnych informacji pochłania dużo energii, co powoduje, że zagłębiasz się w zakamarki swojego umysłu odsuwając się od otoczenia.

OPÓR PRZED ODSŁANIANIEM SIĘ

Nie ujawniamy swego wnętrza z powodu lęku przed odrzuceniem, obmową czy wykorzystaniem informacji przeciwko nam samym.

OTWARTOŚĆ W PRAKTYCE

1.Fakty.

W tej części rozmawiamy tylko o faktach. Mów o tym: gdzie, co kiedy, kto itd.

2.Myśli, uczucia i potrzeby dotyczące przeszłości lub przyszłości.

Możesz rozmawiać o swoich upodobaniach muzycznych, przekonaniach religijnych, ambicjach zawodowych, finansach, swoim zdrowiu, powodach do dumy itp.

3.Komunikaty „tu i teraz”

Jest to najtrudniejszy rodzaj otwarcia wobec innych, ponieważ trzeba podjąć ryzyko dzielenia się z drugą osobą tym, co myślisz, czujesz i czego potrzebujesz w danej chwili.

A jak wygląda Twoje odsłanianie się?

Jesteś bardziej powściągliwą osobą jeśli chodzi o relacje z innymi, czy może nie wręcz odwrotnie?

ZOBACZ POPRZEDNI WPIS: https://steemit.com/polish/@gamesity/dowiedz-sie-jak-sluchac-w-zwiazkach-3-zasady-skutecznego-sluchania

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  last year (edited)

Przez pierwsze 2/3 tekstu myślałem, że autorowi chodzi o odsłanianie się w sensie obnażania... Trochę niefortunnie dobrane sformułowanie. Nagle konsternacja, gdy czytam:

Otwartość w praktyce

Czyli co, bieganie po biurze lub w centrum handlowym w samych bokserkach to "Otwartość " - tutaj dopiero coś mi zaczęło zgrzytać...

Grafika też trochę mało o otwartości mówi...

Powiem szczerze, że miniaturka miała być dwuznaczna, ale myślałem, że wstęp od razu rozwieje wątpliwości wobec tego o czym jest wpis. Jednak pisałem to już z tą świadomością i nie zwróciłem uwagi na to, że to co piszę może być to niezrozumiałe. Wybacz ;)