Podsumowanie Linuksowego (i nie tylko) tygodnia (Tydzień 25) [2018]

in #polish6 years ago

Prawie lipiec, dzieci mają wakacje, a przecież niedawno świętowaliśmy nowy rok na Steemie! :(

W GNU FreeDink można grać teraz przez przeglądarkę

GNU FreeDink to klon starej i porzuconej gry Dink Smallwood. Po porzuceniu jej grupka entuzjastów postanowiła stworzyć wolne assety do niej i opublikować to jako nowy produkt.

I GNU FreeDink teraz został przekompilowany na przeglądarki internetowe dzięki EmScripten, więc gra chodzi na Javascript i WebAssembly.

W grę online można zagrać w podanym linku.

Wine 3.11

Świat Wine galopuje, więc na bieżąco trzeba opisywać nowości ;)

Nowa wersja zawiera rozszerzone wsparcie dla debugera w procesach Wow64, wsparcie dla hashy sha256 i sha384 dla sygnatur opartych na krzywych eliptycznych (ECDSA), lepsze rozpoznanie w wielowątkowych CPU, usprawnienia w podstawowych oknach dialogowych i wiele drobnych poprawek.

Drobne poprawki rozwiązują wiele problemów z Office 2013 czy problem z cieniami w Mafia II.

Sway 1.0 "niebawem" z obsługą swobodnych okien, trybem tabletowym i innymi rzeczami

Sway to menadżer okien stworzony do obsługi przez klawiaturę, bazuje w działaniu na innym projekcie i3wm (jednak SwayWM jest na Waylanda). Powoli dochodzimy do wersji 1.0, w której będzie obsługa obramowań okien, ekranów dotykowych, zarządzania monitorami, stabilne działanie XDG Shella, usprawnienia w Waylandzie, lepsze wsparcie dla sprzętowych kursorów (zarządzanych przez kartę graficzną), wsparcie dla złap-i-upuść i innych rzeczy.

Więcej o zmianach możecie dowiedzieć się na Github projektu.

Sort:  

Gdyby na Linuxie można byłoby odpalić znane, duże gry (typu: Skyrim, FIFA, GTA itd.), to Microsoft już dawno albo poszedł by z torbami albo musiał mocno popracować nad konkurencyjnością swego produktu flagowego.
Rozmowa z producentami kart graficznych by pomogła?

Układy wewnętrzne. Co prawda Linux potrafi te gry odpalić przez Wine, ale to może niewiele zmienić. Bo skoro Linux potrafi odpalać gry Windowsowe ... to po co tworzyć gry na Linuksa?

I tak źle i tak niedobrze. Nie ma dobrej metody

Jaki przeciętny "pykacz" PC-towy , który używa kompa tylko do grania odpali sobie Wine samemu?
Sam się jeszcze za to nie zabierałem ale z pierwszych obserwacji nie wyłonił się obraz za łatwej operacji.
Dochodzi także sprawa nieuniknionego osłabienia osiągów gry.

Jak nie odpali sam to ma na przykład PlayOnLinux (i Lutris być może, nie testowałem), w którym wszystko przygotowane jest automatycznie. Oczywiście głównie gry tzw. "Gold" i inne, które wymagają interwencji. Wine nie jest i nigdy nie będzie w pełni kompatybilne z Windowsem, bo dokumentacje nie są w pełni otwarte

Dink też jest na androida, gdyby ktoś chciał.

Chyba najlepszym ruchem było uwolnienie projektu.

UBports wypuściło RC 1 dla ubuntu touch 16.04. Najlepsza zmiana to to, że wreszcie można używać paczek z LTS. Ogólnie działa fajnie, ale na moim nexus 5 jeszcze jest kilka problemów :-)

Ja tylko Replicant :D

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 62014.91
ETH 2410.27
USDT 1.00
SBD 2.50