Zbudowałem swój miernik jakości powietrza – Czy jest dokładny i ile za to zapłaciłem?

in #polish5 years ago

hwo-1170x835.jpg

Jak zwykle w zimie mamy problem z powietrzem. Od jakiegoś już czasu mam na komórce zainstalowaną aplikację Airly, która pokazuje mapę czujników monitorujących jakość powietrza w kilku tysiącach lokalizacji. Dzięki takim aplikacjom wiemy kiedy w zimie lepiej nie wychodzić z domu (i nie chodzi tutaj o to że akurat jest zimno).

airly (1).jpg
Źródło grafiki: Airly.eu

Zrób to sam!

Jednak ciekawość i chęć zrobienia czegoś samemu sprawiła, że od jakiegoś czasu myślałem o zbudowaniu własnego czujnika. Wybór padł na Raspberry Pi 3 B+ (który dostałem od Natalii :)). Oczywiście taki czujnik można również uruchomić na prostszych podzespołach, ale tutaj zaletą Raspberry Pi jest możliwość późniejszej rozbudowy całego systemu, a także użycia do zupełnie innych zadań.

11 (1).jpg

Na Raspberry Pi zainstalowałem Raspbian, czyli taki Linux przeznaczony pod ten komputer. Ponieważ pierwszy raz robiłem coś takiego chwilę mi to zajęło. W międzyczasie zamówiłem czujnik SDS011. Zastanawiałem się trochę, który model konkretnie wybrać. Nova Fitness SDS011 mierzy poziom pyłów zawieszonych za pomocą lasera. Pomiar dokonywany jest dla wartości PM2.5 oraz PM10. Zaletą tego czujnika jest to, że w zestawie od razu dostajemy przejściówkę na USB , co sprawia że podłączenie urządzenia do Raspberry Pi jest banalnie proste.

Do sprawnego działania potrzebujemy jeszcze wykonać dwie czynności. Po pierwsze trzeba wgrać prosty program który zajmie się uruchamianiem czujnika, wykonywaniem pomiarów, uśrednianiem wyników (wykonujemy 10 pomiarów) i przeliczaniem na Air Quality Index. Drugą rzeczą jest postawienie strony, który będzie wyświetlać wyniki pomiarów, tak aby do odczytu wystarczyła komórka. Wszystkie te rzeczy zostały opisane na stronie https://hackernoon.com/how-to-measure-particulate-matter-with-a-raspberry-pi-75faa470ec35 . Oba urządzenia zamknąłem w prowizorycznym plastikowym pudełku i zrobiłem z boku otwór na kabel zasilania. Czas na próbne pomiary!

Screenshot_20190113-104723_Chrome (1).jpg

Pomiar

Aby zmierzyć powietrze na zewnątrz, wystawiłem urządzenia na parapet. Czynność zajmuje kilka minut, po czym wynik można odczytać na komórce. Błąd pomiaru dla tego czujnika to maksymalnie ±15% i ±10µg/m3 dla PM2.5. Oznacza to, że dla małych wartości zanieczyszczeń błąd pomiarowy może mocno zaburzyć wynik. Aby zobaczyć jaka jest dokładność czujnika wyniki porównałem z pomiarami Airly:

as.jpg

Jak widać, na razie te pomiary nie są zbyt dokładne (różnica między Airly a czunikiem to 10,5 ug/m3 dla PM2.5 – zakładając, że Airly dysponuje dokładnymi wynikami). Ale aktualnie oba źródła, własny czujnik i Airly pokazują dobrą (nie doskonałą) jakość powietrza, czyli teoretycznie nie ma czym się przejmować. Prawdziwym testem będzie moment, gdy jakość powietrza będzie zła albo bardzo zła – wtedy dopiero przekonamy się na ile dokładny jest czujnik.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. Komputer Raspberry Pi razem z ładowarką i kartą SD to wydatek ok. 200 zł. Do tego potrzebny jest czujnik SDS011, który zależnie od miejsca zakupu kosztuje pomiędzy 60 a 160zł. To znaczy, że taki czujnik można zbudować za ok. 300 zł.

3HaJVw3AYyXBD5Md5tUD9YKkzGo1eoR2RP1hYxRaFr2JT5znWLMMsap6LRRw3hEAvL7QKwQm1iTVYWpCAoZG5WBNdgqbciVZhfDk4Ck.jpg

A jeśli zastanawiacie się co można zrobić aby zmniejszyć ilość smogu, zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego artykułu: Budynki pasywne receptą na smog? https://steemit.com/pl-artykuly/@curiosit/budynki-pasywne-recepta-na-smog

Sort:  

Zastanawiałem się czy iść na warsztaty z budowy podobnych czujników, które u nas organizowano.
Mnie ciekawi jak wygląda sprawa smogu w mieszkaniu - w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bo w domu nieraz czujemy jak coś nas gryzie w gardło, airly pokazuje, żeby ograniczyć przebywanie na zewnątrz no i człowiek ma ochotę przewietrzyć mieszkanie. Pytanie gdzie jest lepiej w domu w którym coś gryzie w gardło, czy na dworze, gdzie też lekko czuć, że coś jest nie tak?

Tutaj mam przyklad pomiaru z wnetrza zaraz po tym jak jedzenie przypalilo sie na patelni :D czuć było spaleniznę. Następny pomiar jest po wietrzeniu (na airly pokazywalo wtedy na zewnatrz ok 60-80 pkt.

49946724_276927602984137_2654151065779306496_n.jpg

49897540_385866342161387_1831388005068177408_n.jpg

Calling @originalworks :)
img credz: pixabay.com
Nice, you got an awesome upgoat, thanks to @curiosit
BuildTeam wishes everyone a bullish new Year!
Want a boost? Minnowbooster's got your back!

Hi! You are my active follower. Can I help you?

Posted using Partiko Android

Hello @curiosit! This is a friendly reminder that you have 3000 Partiko Points unclaimed in your Partiko account!

Partiko is a fast and beautiful mobile app for Steem, and it’s the most popular Steem mobile app out there! Download Partiko using the link below and login using SteemConnect to claim your 3000 Partiko points! You can easily convert them into Steem token!

https://partiko.app/referral/partiko

Congratulations @curiosit! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 3000 upvotes. Your next target is to reach 4000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

The Steem blockchain survived its first virus plague!
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Congratulations @curiosit! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63851.10
ETH 3059.36
USDT 1.00
SBD 3.85