Biała księga Steem (Whitepaper) cz. 3

in #polish2 years ago

Zachęcam do przeczytania kolejnej części mojego tłumaczenia Białej księgi platformy STEEM. W tym odcinku ciekawe kwestie tokenów platformy STEEM. Mój język angielski nie jest idealny, proszę o ewentualne poprawki.

book-3057904_960_720.png
Źródło: Pixabay link Domena publiczna.

Sposoby współtworzenia

W tej sekcji omówiono pojęcia leżące u podstaw platformy Steem i nagrody dla osób, których treści dostarczają wartość całej społeczności Steem.

Wkład kapitałowy

Ogólnie rzecz biorąc, są dwie rzeczy, które społeczność może zaoferować, aby przyciągnąć kapitał na platformę: wiarygodność i własność. Oba rodzaje wkładów kapitałowych są cenne dla wzrostu społeczności i wartości jej waluty. Dodatkowo istnieją dwa rodzaje własności: płynne oraz nabywanie uprawnień(udziały). Nabywanie uprawnień stanowi długoterminowe zobowiązanie i nie można go sprzedać przez minimalny okres(SP). Własność płynna nie wymaga długoterminowych zobowiązań i może zostać sprzedana w dowolnym momencie(STEEM i SBD). Sieć Steem nazywa te różne klasy aktywów Steem (STEEM), Steem Power (SP) i Steem Dollars (SBD).

Steem (STEEM)

Steem jest podstawową jednostką rozliczeniową na blockchainie Steema. Wszystkie inne tokeny czerpią swoją wartość z wartości STEEM. STEEM jest walutą płynną, dlatego można go kupować lub sprzedawać na giełdach, a także przekazywać innym użytkownikom jako formę płatności.

Steem Power (SP)

Firmy rozpoczynające działalność wymagają długoterminowego zaangażowania kapitałowego. Ci, którzy inwestują swoje pieniądze w startup, spodziewają się czekać latami, zanim będą mogli sprzedać swoje udziały i zrealizować swoje zyski. Bez długoterminowego zaangażowania start-up mający na celu pozyskanie dodatkowego kapitału poprzez sprzedaż dodatkowych akcji konkurowałby z obecnymi akcjonariuszami, którzy chcą zakończyć działalność. Doświadczeni inwestorzy chcą, aby ich wkład kapitałowy powiększył firmę, ale wzrost nie może nastąpić, jeśli nowy kapitał zostanie rozdany tym, którzy chcą wyjść.

Wartość długoterminowego zaangażowania jest znacząca, ponieważ umożliwia społecznościom realizację długoterminowych planów. Długoterminowe zaangażowanie zainteresowanych stron powoduje również, że głosują raczej za długoterminowym wzrostem niż za krótkoterminowymi pompami cenowymi.

W przestrzeni kryptowalutowej spekulanci przeskakują z kryptowaluty do kryptowaluty, głównie na podstawie której oczekuje się krótkoterminowego wzrostu. Steem chce zbudować społeczność, która jest w większości własnością udziałowców i jest całkowicie kontrolowana przez tych, którzy mają długoterminową perspektywę.

Użytkownicy mogą przekazać swoje STEEM do 13-tygodniowego programu nabywania uprawnień, zapewniając im dodatkowe korzyści w ramach platformy. STEEM, który został zaangażowany w ten program nabywania uprawnień, nazywa się Steem Power (SP). Jednostki SP są nieprzenoszalne i niepodzielne, z wyjątkiem przypadków automatycznie powtarzających się żądań konwersji. Oznacza to, że SP nie może być handlowany na giełdach kryptowalut.

Kiedy użytkownicy głosują na treści, ich wpływ na dystrybucję puli nagród jest wprost proporcjonalny do ilości posiadanego przez nich SP. Użytkownicy posiadający więcej SP mają większy wpływ na dystrybucję nagród. Oznacza to, że SP jest tokenem dostępu do głosowania, który zapewnia tylko swoim posiadaczom.

Posiadacze SP otrzymują również nowe żetony w oparciu o saldo SP, które mają. Otrzymują oni zapłatę w wysokości 15% rocznej inflacji. Ilość nowych tokenów, które otrzymują, jest wprost proporcjonalna do ilości SP, które posiadają, w stosunku do całkowitej kwoty nabytego SP dla wszystkich użytkowników.

Przetworzenie STEEM na SP jest określane jako zwiększenie mocy, podczas gdy konwersja z SP z powrotem do STEEM jest określana jako zmniejszenie mocy. SP, który jest zmniejszany, jest zwracany użytkownikowi przez okres trzynastu tygodni w 13 równych częściach, zaczynając tydzień po rozpoczęciu procesu.

Steem Dollars (SBD)

Stabilność jest ważną cechą odnoszących sukcesy globalnych gospodarek. Bez stabilności osoby na całym świecie nie mogłyby mieć niskich kosztów poznawczych, angażując się w handel i oszczędności. Ponieważ stabilność jest ważną cechą odnoszących sukcesy gospodarek, Steem Dollars zostały zaprojektowane jako próba przyniesienia stabilności światu kryptowalut oraz osobom korzystającym z sieci Steem.

Dolary Steem tworzone są przez mechanizm podobny do notatek zamiennych, które są często używane do finansowania startupów. W świecie rozpoczynającym działalność obligacje zamienne są krótkoterminowymi instrumentami dłużnymi, które można przekształcić na własność według stopy ustalonej w przyszłości, zazwyczaj podczas przyszłej rundy finansowania. Token oparty na blockchain może być postrzegany jako własność społeczności, podczas gdy banknot wymienialny może być postrzegany jako dług wyrażony w jakimkolwiek innym towarze lub walucie.

Dolary Steem oznaczone są symbolem SBD, czyli Steem Blockchain Dollars. Tworzenie SBD wymaga połączenia niezawodnego źródła ceny i reguł, aby zapobiec nadużyciom. Zapewnienie rzetelnego źródła ceny obejmuje trzy czynniki: minimalizację wpływu nieprawidłowego pliku danych, maksymalizację kosztów związanych z nieprawidłowym podawaniem i minimalizację znaczenia czasu.

cdn. wkrótce kolejne części...

Biała księga Steem (Whitepaper) cz. 1
Biała księga Steem (Whitepaper) cz. 2

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Cieszymy się, że cały czas tłumaczysz kolejne części :)

Dzięki! :) Fajnie, że pojawiają się redakcje jak Wasza. Może doczekamy czasów, gdy każda szanująca się strona będzie miała swoje konto na Steemit :) Pozdrawiam

Świetna robota z tym tłumaczeniem. Warto znać podstawy działania i założenia platformy na której się działa. Zastanawiam się tylko jak rozumieć akapitat, w którym piszesz:

Posiadacze SP otrzymują również nowe żetony w oparciu o saldo SP, które mają. Otrzymują oni zapłatę w wysokości 15% rocznej inflacji. Ilość nowych tokenów, które otrzymują, jest wprost proporcjonalna do ilości SP, które posiadają, w stosunku do całkowitej kwoty nabytego SP dla wszystkich użytkowników

Rozumie, że mowa tu o dystrybucji żetonów na podstawie upvotów otrzymanych pod swoimi postami. Zauważyłem jednak, że często szacowana wartość wynagrodzenia widniejąca pod postem zmienia się w czasie. O ile wzrosty wynikające z dodatkowych upvotów jestem sobie w stanie wyobrazić, o tyle często mam sytuację, że pokazuje mi się jakaś kwota, a gdy następnego dnia sprawdzam kwotę dla tego samego posta kwota ta jest o kilka, kilkanaście centów niższa, mimo, że ilość upvotów się nie zmieniła już od paru dni.

Czy ktoś z Was wie może jak to działa. Gdyby wartość ta zmieniała się o kilka centów z dnia na dzień, to mógłbym przypuszczać, że na przykład codziennie jest przeliczana na dokładną wartość po ustaleniu liczby nowych żetonów i liczby oddanych w danym czasie upvotów, ale jeżeli od kilku dni głosów nie przybywa, a wartość tuż przed wypłatą zaczyna maleć, to jest to trochę deprymujące i nie potrafię załapać o co chodzi.