Biała księga Steem (Whitepaper) cz. 2

in #polish6 years ago

Zapraszam Was do przeczytania kolejnej części mojego tłumaczenia Białej księgi platformy STEEM. Mój angielski nie jest doskonały, proszę o wyrozumiałość i ewentualne poprawki.

book-3057904_960_720.png
Źródło: Pixabay link Domena publiczna.

Rozpoznanie jakości treści

Steem został zaprojektowany od podstaw, aby rozwiązać główne problemy związane z przyjęciem i monetyzacją gospodarki opartej na mediach społecznościowych. Nasza teza jest taka, że te same techniki używane do rozwijania głównych platform mediów społecznościowych mogą być używane do tworzenia skutecznej kryptowaluty. Bodźce ekonomiczne dzięki kryptowalutom mogą znacznie ułatwić rozwój nowej platformy mediów społecznościowych. Jest to synergia między kryptowalutą, a mediami społecznościowymi, które naszym zdaniem dadzą platformie Steem dużą przewagę na rynku.

Wyzwanie stojące przed Steem polega na wyprowadzeniu algorytmu oceny indywidualnych treści, które większość członków społeczności uważa za rzetelną ocenę subiektywnej wartości każdego postu. W doskonałym świecie członkowie społeczności współpracowaliby, aby ocenić wzajemnie swoje treści i uzyskać sprawiedliwą rekompensatę. W świecie rzeczywistym algorytmy muszą być zaprojektowane tak, aby były odporne na zamierzone manipulacje dla zysku. Wszelkie powszechne nadużycia systemu punktacji mogą sprawić, że członkowie społeczności stracą wiarę w postrzeganą sprawiedliwość tego systemu.

Istniejące platformy działają na zasadzie jednego użytkownika i jednego głosu. Stwarza to środowisko, w którym rankingi mogą być manipulowane przez ataki Sybil, a usługodawcy muszą aktywnie identyfikować i blokować sprawców. Ludzie już próbują manipulować algorytmami scoringowymi Reddit, Facebook i Twitter, gdy jedyną nagrodą jest widoczność danej treści lub jej cenzura.

Podstawową jednostką rozliczeniową na platformie Steem jest token STEEM. Platforma działa na zasadzie: taki proporcjonalnie dajemy głos jak STEEM POWER danego użytkownika. W ramach tego modelu największy wpływ na sposób rozliczania nagród mają osoby, które wniosły największy wkład finansowy na platformę, mierzony saldem konta. Ponadto Steem zezwala członkom na głosowanie za pomocą STEEM POWER tylko wtedy, gdy go posiadają. W ramach tego modelu członkowie mają motywację finansową do głosowania w taki sposób, który zmaksymalizuje długoterminową wartość ich STEEM.

Steem został zaprojektowany w oparciu o stosunkowo prostą koncepcję: każda znacząca treść powinna być uznana za wartość, którą dodajemy platformie. Kiedy ludzie są nagradzani za ich znaczącą twórczość, nadal wnoszą swój pozytywny wkład, a dzięki temu społeczność rośnie.

Wyzwanie polega na stworzeniu systemu umożliwiającego identyfikację potrzebnych platformie dobrych treści i ocenie ich względnej wartości, przy użyciu metodologii, która może być skalowalna do nieograniczonej liczby osób.

Sprawdzonym systemem oceny i nagradzania treści jest wolny rynek. Wolny rynek można postrzegać jako jedną społeczność, w której wszyscy handlują ze sobą, a nagrody są alokowane przez zysk i stratę. System rynkowy nagradza tych, którzy tworzą wartość i karze tych, którzy konsumują większą wartość niż sami produkują. Wolny rynek obsługuje wiele różnych walut, a pieniądze są po prostu towarem, który każdy łatwo wymienia.

Ponieważ wolny rynek jest sprawdzonym systemem, kusi, aby spróbować stworzyć system wolnorynkowy, w którym za treści konsumenci płacą bezpośrednio ich producentom. Jednak płatność bezpośrednia jest nieskuteczna i nie jest opłacalna w przypadku tworzenia treści i nagród z kuracji. Wartość większości treści jest tak niska w stosunku do kosztów jej zweryfikowania przez kuratora oraz kosztów związanych z dokonywaniem płatności, że niewielu czytelników jej dokonuje. Było kilka prób implementacji mikropłatności na artykuły od czytelników do autorów, ale żadna z nich nie stała się powszechna.

Steem został zaprojektowany w celu umożliwienia efektywnej mikropłatności za wszelkiego rodzaju treści. Czytelnicy nie muszą już decydować, czy chcą płacić komuś z własnej kieszeni. Zamiast tego mogą głosować na treści w górę lub w dół, a Steem użyje swoich głosów do ustalenia indywidualnych nagród. Oznacza to, że ludzie otrzymują znany i szeroko wykorzystywany interfejs i nie muszą już mierzyć się z kosztami związanymi z mikropłatnościami jak na tradycyjnych platformach.

Głosowanie członków społeczności ma kluczowe znaczenie dla Steema, by dokładnie przydzielać nagrody uczestnikom. Głosowanie może być zatem postrzegane jako kluczowy element platformy i być opłacalne dla własnych nagród z tego tytułu. Niektóre platformy, takie jak Slashdot, używają głosowania jako sposobu do pozycjonowania i nagradzania uczciwych moderatorów. Steem wybiera nagradzanie tych, którzy przyczyniają się najbardziej do tworzenia treści wysokiej jakości i nagradza kuratorów proporcjonalnie do ostatecznej nagrody wypłaconej twórcy treści.

cdn. wkrótce kolejne części...

Biała księga Steem (Whitepaper) cz. 1

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Dobre tłumaczenie, warto żeby jak najwięcej osób przeczytało whitepaper serwisu, z kótrego korzystają.

Nie tylko w temacie kryptowalut warto sięgać do źródeł :-)

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.13
JST 0.033
BTC 61136.19
ETH 2969.45
USDT 1.00
SBD 3.64