Polscy i japońscy Naukowcy otrzymali tegoroczą nagrodę Benedykta Polski.

in #polish6 years ago

Paleontolog prof. Jerzy Dzik oraz prof. Mitsuyoshi Numano zostali uhonorowani tegoroczną Nagrodą Benedykta Polski.

10.jpg

Patronem nagrody jest mnich franciszkański Benedykt Polski, który w latach 1245 - 1247 wraz z włoskim mnichem Giovanni da Pian del Carpine, złożył w imieniu papieża Innocentego IV deklarację mongolskiego chana. Owocem tej niezwykle niebezpiecznej podróży był pierwszy wyczerpujący opis imperium Mongołów w Europie, który wyprzedził o około pół wieku słynny "Opis Świata" Marco Polo. Wyprawa wyruszyła z Łęczycy. Tam książę Konrad Mazowiecki, ówcześnie rządzący Łęczycą, przekazał podróżnym przydatne mapy, prezenty dla mongolskiego władcy, a także cenne informacje o zwyczajach panujących na podbitych przez Mongołów ziemiach ruskich.

50.jpg

Paleontolog prof. Jerzy Dzik, jest odkrywcą najstarszych pre-dinozaurów na świecie natomiast prof. Mitsuyoshi Numano jest znawcą i tłumaczem literatury polskiej na język japoński.

Nagroda została wręczona po raz czwarty. Jest przyznawana Polakowi i obcokrajowcowi za wybitne osiągnięcia poszukiwawcze i badawcze na Ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie.

Szczególne wyróżnienie otrzymał również Sebastian Kawa, pilot szybowca i żeglarz sportowy, który jest wieloletnim mistrzem świata i światowym rekordzistą w zawodach szybowcowych.

30.jpg

W tym roku zagranicznym laureatem Nagrody im. Benedykta XVI został prof. Mitsuyoshi Numano, slawista i wykładowca filologii polskiej na Uniwersytecie Tokijskim, tłumacz na język japoński wielu dzieł literatury polskiej, m.in. autorów Henryka Sienkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Profesor Numano aktywnie promuje polską kulturę w Japonii, współpracując z Instytutem Polskim w Tokio. Nagrodę w imieniu prof. Numano odebrał dr Senri Sonoyama z Katedry Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugim laureatem nagrody został prof. Jerzy Dzik, paleontolog oraz profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN. Jest również członkiem wydziału Uniwersytetu Warszawskiego, szefem zespołu, który odkrył i wykopał w Krasiejowie obszar zawierający skamieniałości wielkich płazów i gadów triasowych, w tym najstarsze na świecie pre-dinozaury.

Prace wykopaliskowe w Lisowicach prowadzone przez profesora Dzika trwały osiem lat i zaowocowały odkryciem kości pierwszego polskiego drapieżnika dinozaurów - Smoka z Lisowic i największego na świecie gada w kształcie ssaków - dycynodonu.

Specjalne wyróżnienie otrzymał Sebastian Kawa. Jest on najbardziej utytułowanym szybowcem na świecie i inicjatorem pierwszych na świecie lotów szybowcowych nad Himalajami i Kaukazem.

Nagrodę Benedykta Polski ufundował polski oddział "Klubu Odkrywców", Warszawskie Towarzystwo Naukowe, Urząd Miasta Łęczyca oraz Urząd Dzielnicowy w Łęczycy. Pula nagród jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronatem honorowym nad uroczystością był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Źródło: Dziennik Polski, leczyca.naszemiasto.pl, Wikipedia, Google.

Sort:  

Congratulations @artemistau! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - The semi-finals are coming. Be ready!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 62937.86
ETH 3092.40
USDT 1.00
SBD 3.87