"Historyczny Szlak Bursztynowy" na monetach z NIUE ISLAND

in #polish5 years ago

Monety na Steemit

Witam wszystkich. Dziś mam dla was coś innego. Nie będą to złotówki wyemitowane przez NBP, tylko piękne kolekcjonerskie dolary wybite przez Mennicę Polską na zlecenie Niue Island (państewka na Oceanie Spokojnym). Tematem monet jest szlak bursztynowy czyli szlak handlowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Szlak ten prowadził miedzy innymi przez Polskę, o czym świadczą m.in znaleziska z czasów rzymskich (monety, wyroby z brązu, ceramika i znaczne ilości bursztynu). Dla przykładu, we Wrocławiu w XIX wieku znaleziono ważący ok. 1,5 tony "bursztynowy skarb". Opisy tematu monety zostały stworzone przy pomocy internetowej encyklopedii tzn. "Wikipedii", a zdjęcia monet pochodzą z oficjalnej strony Mennicy Polskiej, a dokładniej Skarbca Mennicy Polskiej (www.skarbiecmennicy.pl). Tak więc zaczynajmy podziwianie tych dzieł sztuki.

„Historyczny szlak bursztynowy" - 1 dolar Niue Island x 9 (wersja lustrzana)

Seria "Historyczny szlak bursztynowy" została wybita przez Mennice Polską na zlecenie Niue Island - leżącego w Polinezji państwa zależnego od Nowej Zelandii. Głową państwa w Nowej Zelandii jest brytyjski monarcha, stąd podobizna królowej Elżbiety II na monetach. "Historyczny szlak bursztynowy" był bity z tymi samymi wizerunkami w srebrze w dwóch wersjach: w srebrze oksydowanym próby 925 o wadze 28,28g z bursztynem lub w wersji lustrzanej o tej samej próbie ważącej 16,8 grama (również z bursztynem). Do przedstawienia wam tej serii posłużę się wersją lustrzaną, która osobiście bardziej mi się podoba.

Wspólny awers i specyfikacja monety
awers_2011_szlak_bursztynow.png
Awers na wszystkich monetach, nie licząc różniącego się rocznika (2011-2012) jest taki sam. Przedstawia służący do przewozu bursztynu powóz, podobiznę głowy Rzymianina, zarys morza Bałtyckiego, wizerunek królowej Elżbiety II, nominał 1$ dolar i kraj pochodzenia "Niue Island" oraz próbę srebra 925. Rewersy natomiast przedstawiają miasta (8 głównych miast) przez które przebiegał Szlak Bursztynowy (ale o tym więcej później). Oprócz tych 8 monet z miastami przez które przechodził szlak bursztynowy, jest jeszcze dziewiąta platerowana złotem moneta i prezentuje cały szlak. Tak więc ogólna specyfikacja monety wygląda następująco:
Stop: Srebro 925/1000
Stempel: Lustrzany
Średnica: 38,61mm
Masa: 16,8g
Nakład: 12 000 każda

Trasa historycznego szlaku bursztynowego
1-1-dolar-2011---niue---szlak-bursztynowy---kaliningrad.JPG

Na platerowanej złotem srebrnej monecie ukazana jest część Europy wraz z prawdopodobnym przebiegiem szlaku. Oczywiście jak w każdej monecie tej serii, również w tej jest umieszczony bursztyn, który dodaje uroku monecie.

AQUILEIA
aquileia_szlak_bursztynowy_.png
Miasto w północno-wschodnich Włoszech założone przez Rzymian w 181/180 p.n.e. Wielokrotnie zniszczone miasto, rozwijało się dzięki handlowi, głównie złotem wydobywanym niedaleko.

CARNUNTUM
carnuntum_szlak_bursztynowy.png
Osada leżąca nad Dunajem, która była rzymskim obozem wojskowym oraz stolicą rzymskiej prowincji Panonia (dzisiejsza północno-wschodnia Austria). Osada rozkwitała dzięki handlowi i stacjonującemu wojsku (w II wieku nawet 40 tysięcy osób). Na rewersie widoczny łuk triumfalny tzw. Heidentor (Pogańska Brama).

SZOMBATHELY
szombathely_szlak_bursztyno.png
Miasto w zachodnich Węgrzech (blisko granicy z Austrią), które było ważnym punkt na traktach handlowych. Podczas II wojny światowej mocno ucierpiało. Na rewersie widzimy Katedrę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstałą końcem XVIII wieku.

STARE HRADISKO
stare_hradisko_szlak_burszt.png
Było to celtyckie osiedle obronne leżące na Morawach. dziś jest chronione jako Narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej. Na rewersie widzimy znaleziska z czasów rzymskich.

WROCŁAW
wroclaw_szlak_bursztynowy_s_2.png
Jest to jedno z najstarszych miast Polski lokowanych na prawach miejskich. W czasach antycznych w okolicy istniała miejscowość o nazwie Budorgis która naukowcy łączą z Wrocławiem lub Brzegiem. Natomiast we Wrocławiu krzyżowały się dwie główne drogi handlowe – Via Regia (historyczny szlak handlowy prowadzący od Hiszpanii do o Rosji) i Szlak bursztynowy. Na rewersie widzimy m.in. stary ratusz.

ELBLĄG
elblag_szlak_bursztynowy_sr_1.png
Jedno z najstarszych miast w Polsce, które jest najlepiej przebadanym archeologicznie miastem w Polsce. Na rewersie widzimy m.in. Katedrę św. Mikołaja w Elblągu, z wysoką na 97 metrów wieżą.

GDAŃSK
gdansk_szlak_bursztynowy_sr_2.png
Miasto, które swój wielki rozwój zawdzięcza swojemu położeniu (ujście Wisły do morza Bałtyckiego). Było pośrednikiem w handlu zagranicznym Polski. Na rewersie widzimy m.in. Zabytkowy dźwig portowy i Posąg Neptuna z fontanny w Gdańsku.

KALININGRAD
kaliningrad_szlak_bursztyno_4.png
Miasto leżące dziś w rosyjskiej enklawie w Europie Środkowej. Założono w XIII wieku przez Krzyżaków w miejscu pruskiej osady Tuwangste. Było ważnym punktem na handlowej mapie Europy. Na rewersie widzimy m.in. Zamek krzyżacki w Królewcu, który został prawie całkowicie zniszczony w 1945 roku, a to co pozostało wysadzono w 1968 roku.

JUŻ WKRÓTCE KOLEJNA CIEKAWA SERIA

Kontakt

Jeśli ktoś by miał jakieś pytania to zapraszam do kontaktu poprzez: Steem.chat (@arabson1990) lub wysyłając przelew 0.001 SBD/STEEM z zaszyfrowaną wiadomością w memo. Pozdrawiam

Sort:  

Akurat ta numizmatyczna biżuteria (określenie nie jest moje - tak to jest nazywane w pewnych kręgach) została wybita na zlecenie kilku polskich handlarzy - to całe Niue sprzedaje licencje i można sobie od nich kupić prawo do bicia monet w ich imieniu i wybić nawet dolary z własną facjatą. W 2001 roku NBP wypuścił kolekcjonerskie monety Szlak Bursztynowy:

które okazały się małym hitem, więc handlarze poszli za ciosem i wyprodukowali te świecidełka pod firmą Niue, a zamawiali je w Mennicy Polskiej więc faktycznie bito je w Warszawie:

i nawet w tym samym stylu je zaprojektowano. I cała produkcja poszła głównie na polski rynek, a na Niue nikt tego pewnie nigdy nie widział 🤣 Wyprodukowano to w latach "lustrzankowego" boomu i sprzedawało się to jak ciepłe bułeczki, ale zdaje się, że ceny tego typu wyrobów mocno później spadły.

Nie ukrywam, że jestem wrogiem takiej produkcji i nie darzę tego typu wyrobów wielką estymą. Wyznaję zasadę, że nie warto zbierać niczego co jest dla zbieraczy produkowane. Ale przyznam, że jakość wykonania jest wysoka więc to może się podobać. Jak to mówią "de gustibus"....

Osobiście nikomu nie polecił bym kupna tych "dolarków". Natomiast jeśli chodzi o sposób przedstawienia odrobiny historii (związanej również z naszymi terenami) to jest to ciekawa opcja. Sam tekst nie przemawia tak mocno jak w połączeniu z świecącymi sreberkami. Przynajmniej do mnie :)

Co do walorow edukacyjnych i popularyzatorskich to zgadzam się, że takie wyroby mogą zachęcić do zapoznania się z historią. Ale jeszcze większą frajdą jest odkrywanie historii starych monet - właśnie siedzę nad zbiorkiem wymieszanych przypadkowo XVI i XVII wiecznych drobniaków ze Śląska i Pomorza i próbuję je identyfikować :-)

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @pibyk

Congratulations @arabson1990! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Do not miss the last post from @steemitboard:

Carnival Challenge - Collect badge and win 5 STEEM

You can upvote this notification to help all Steem users. Learn how here!

Congratulations @arabson1990! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Do not miss the last post from @steemitboard:

Use your witness votes and get the Community Badge

You can upvote this notification to help all Steem users. Learn how here!

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63966.64
ETH 3055.32
USDT 1.00
SBD 3.87