[ART] Hierarchia u kur

in #pl-zwierzeta7 years ago (edited)


hierarchia u kur.jpg


kreska-2.jpg

Zazwyczaj stada kur mają swoją wewnętrzną hierarchie, tworzącą się podczas pobytu w danej wolierze. Ale na jakiej podstawie jest budowana ta hierarchia, czy działa tu dominacja czy może zasada rozpoznania? Zagłębmy się bardziej w tym temacie.


Chciałem nawiązać do artykułu @Tapioka - "Kogut": https://steemit.com/polish/@tapioka/kogut i go troszeczkę uzupełnić.

Ładnych parę lat temu byłem redaktorem w jednym z Polskich magazynów o Ptakach w tym o drobiu, hodowałem kury ozdobne - generalnie zajmowałem się tematem drobiu ozdobnego bardziej "zawodowo".

Artykuł jest mój ale był publikowany w kilku miejscach - Prasa / internet / fora.


PA080229.JPG


Hierarchia u kur

Wszystko zaczyna się gdy nasze koguty mają 7-8 tygodni a kurki ok. 9 tygodni życia, czyli gdy u tych ptaków zaczyna rozwijać się układ rozrodczy. Odbywa się to na zasadzie walk i „zapasów”, przeważnie walki te odbywają się na zasadzie kogut – kogut, kura – kura to jednak niekiedy dochodzi do „sparingów” kogut – kura.


DSC03917.JPG

Dzięki takim bójkom każdy z naszych pupili ma swoje ustalone miejsce w stadzie. Takie ustalanie hierarchii może nawet trwać do 36 tygodnia życia a wszystko przez to, że kurza pamięć jest dość zawodna, dlatego też nawet po długim czasie może dojść do kolejnych bójek. Walka o Mastera (czyli o najwyższą rangę w stadzie) jest zazwyczaj nie korzystna dla hodowcy, wpływa ujemnie na przyrost stada i zdrowotność samych kur.


DSC03920.JPG

Ptaki, które dominują mają zawsze lepszy dostęp do pokarmu i wody, zdarza się że osobniki zdominowane są po prostu nie dopuszczane do poideł i pokarmu. Dlatego zawsze powinniśmy rozstawić w wolierze czy na wybiegu po dwa poidła i karmidła, przynajmniej w 3 metrowych odstępach. O wiele gorzej sprawa się ma do hierarchii rozpłodowej. Master-cock czyli kogut dominujący (główny) zapładnia kury najczęściej bo aż w 74%, a sub-cock (kogut dominujący drugiego rzędu) już tylko w 13%. W przypadku pozostałych kogutów do zapłodnień dochodzi o wiele rzadziej.


DSC03924.JPG

A jeżeli nasz główny kogut będzie bezpłodny lub będzie miał osłabiony popęd płciowy? Bo taka możliwość też jest. Wtedy nasze lęgi będą jedną wielką katastrofą. Sub-cock jest bardzo często niezdolny do kopulacji nawet podczas nieobecności mastera, taki kogut ma zahamowania psychiczne tak zwaną impotencje psychiczną, w takich przypadkach zmniejszona jest ilość produkowanego nasienia a nawet zatrzymanie lub zwolnienie rozwoju jąder.


P5030045.JPG

Hodowcy bardziej zżyci ze swoimi kurakami, ci którzy mogą stać godzinami przed wolierą na pewno już zaobserwowali zaskakujący fakt. A mianowicie, im kura bardziej dominująca tym jest mniej interesująca dla kogutów, za to najczęściej pokrywane są kury z końcowej listy hierarchii.


PA080225.JPG

Kury dominujące mają słabszą odporność, żywotność i nieśność a ponad to znoszą jajka lżejsze niż ptaki usytuowane niżej w hierarchii. Nadmierna dominacja jest więc czynnikiem niekorzystnym, który może prowadzić nawet do kanibalizmu w stadzie.


P5010166.JPG


kreska-2.jpg


UWAGA / INFORMACJA


Zobacz co możesz zyskać dodając swoje artykuły do tagu #PL-ZWIERZETA. Przeczytaj koniecznie informacje o Tagu:

https://steemit.com/pl-zwierzeta/@kamilkowalski/nowy-tag-pl-zwierzeta-or-regulamin-i-informacje-post-informacyjny

Zachęcam do dodawania swoich artykułów do #PL-ZWIERZETA


PL-ZWIERZETA.jpg


I am the autor of the photos / Fotografie są mojego autorstwa.


kreska-3.jpg

A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-all


kreska-4.jpg


donate.jpg

STEEM | STEEM POWER | STEEM DOLLARS: @kamilkowalski


kreska-5.jpg


follow.jpg


kreska-3.jpg

If you want to see other unusual animals click here: https://steemit.com/@kamilkowalski

Sort:  

Bardzo ciekawe informacje

To prawda, aktualnie mam jedną kurkę osobno, wyskubały ją do skóry i krwi pozostałe kurki :(

Niestety tak bywa :/

Też kiedyś widziałam taką akcję. Potrafią być bardzo okrutne :(

Oj bardzo :( I nie wiem w sumie czym się kierują a chciałabym wiedzieć, żeby zapobiec podobnym sytuacjom. Zdarzyło się też że mi kurkę zadeptały, wchodziły na nią w nocy i w końcu zdechła :(
Tą, którą teraz mam osobno, odseparowałam już drugi raz. Jak się rany zagoiły i pióra odrosły wypuściłam ją do stada i znowu zaatakowały ostro w mgnieniu oka więc ją zabrałam. Chyba pójdzie na rosół, szkoda :(

Kamilu, bardzo się cieszę, że rozszerzyłeś mój wpis. Powstał post w odcinkach :). Śliczne kurki i bardzo ciekawe informacje.
Na wiosnę mam w planach jeszcze jedną część z tego wątku :)
I cieszę się, że mój post przywołał Ci miłe wspomnienia.
Dziękuję za komentarz i kontynuację :)

:) Nie ma sprawy ;)

Fajny temat. Zawsze jakoś z ciekawościa patrzyłem na kury. A możesz coś powiedzieć, więcej na temat szkoleń z przywództwa używając do tego treningu z kurami? Podobno świetna sprawa ;)

Ostanio zauważłem że moje silki mają katar ale zachowują się normalnie :/ jedzą są żywę. Ale ten katar ...

Najlepiej je oddzielić od reszty stada. Na mokry katar pomaga Enflocyna sol. Niby stosują to dla gołębi ale i kury i kaczki można tym leczyć na mokry katar. To może być mykoplazma... ale też może to być wszystko...

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63878.47
ETH 2625.83
USDT 1.00
SBD 2.79