Duża aktualizacja dBlog - tworzenie wielu blogów, wspólne blogowanie i wiele więcej!

in #pl-projekty6 months ago (edited)

Platforma dBlog (polski odpowiednik Engrave), przeszła dużą "rewitalizację". Nowa wersja wprowadza kilka znaczących zmian, o których warto szerzej wspomnieć, gdyż pozwolą na zdecydowanie przyjemniejsze blogowanie niż do tej pory.

Zmiany miały pojawić się już dawno, ale podjęte decyzje o dużych zmianach architektury spowodowały, że wdrożenie znacznie się opóźniło, gdyż dostosować trzeba było każdy z elementów. Nie chciałem też wypuszczać zupełnie niedopracowanej wersji. Mam nadzieję, że warto było czekać. Dla blogerów najbardziej widoczna część to oczywiście panel administratora... Jednak oprócz tego nastąpiło naprawdę mnóstwo zmian, które przyspieszą dalszy rozwój i zmniejszą ilość błędów, a w szczególności czas reakcji na poszczególne problemy.

Nowy panel administratora

Aktualny Panel Admina został napisany zupełnie od nowa w technologi React. Oprócz zmian wyglądu pojawiło się multum nowych funkcji. Działa on także zdecydowanie lepiej i szybciej niż poprzedni, zarówno na komputerze, jak i telefonie.

Aktualny panel jest przejrzysty i w pełni wykorzystuje możliwości jednocześnie wdrożonego, nowego API Engrave'a.

Multiblogowanie

Pierwsza i chyba najważniejsza zmiana to fakt, że profil użytkownika Steem nie jest tożsamy z blogiem na platformie dBlog. Oznacza to, że jeden użytkownik może stworzyć więcej niż jeden blog jednocześnie i zdecydować na którym z nich powinien pojawić się dodawany artykuł.

Jeśli lubisz pisać czasem o technologii, a czasem o zwierzętach, całkiem naturalne jest, że nie będziesz chciał dodawać artykułów każdego typu do jednego bloga. Od teraz w dBlog możesz stworzyć dwa blogi, np. technologia.dblog.pl oraz zwierzaki.dblog.pl i rozdzielać swoje artykuły pomiędzy nie. Wszystkie artykuły trafią na twoje konto Steem, ale nie będą się wyświetlały jednocześnie na obu blogach. Pozwoli to na wygodne tworzenie tematycznych blogów i pozwoli utrzymać czytelników w ramach konkretnej tematyki.

Kategorie niezależne od tagów

Do tej pory kategorie na platformie były trochę upośledzone. Bazowały bezpośrednio na tagach Steem, co niosło za sobą pewne niewygodne konsekwencje - pierwszego tagu Steem nie da się zmienić po opublikowaniu postu, więc nie dało się także zmienić kategorii danego artykułu na blogu.

Nowy system kategoryzowania postów rozwiązuje ten problem - kategorie poszczególnych wpisów da się zmienić w dowolnym momencie i niezależnie od tagów. Co więcej - jeden wpis może mieć dowolną ilość kategorii - koniec problemów z decyzją, czy dany wpis należy do Nauki, czy Technologii - jeśli należy do obu, wystarczy zaznaczyć obie kategorie!

Samo konfigurowanie kategorii też nie było najprzyjemniejsze - stary panel wymagał pewnej wiedzy technicznej, żeby wszystko dobrać (nazwę kategorii, adres slug, czy powiązanie z tagiem). Nowy sposób konfiguracji jest super prosty i przejrzysty, a wszystko dzieje się automatycznie:

Współpraca przy tworzeniu blogów

Moim zdaniem druga w kolejności najważniejsza zmiana. Co prawda słowo blog kojarzy się głównie z miejscem na twórczość raczej jednej osoby, ale z doświadczenia wiem, że z kimś zawsze tworzy się rzeczy prościej i lepiej. Zdecydowanie łatwiej utrzymać chociażby regularność pojawiania się treści. Steemit i wszystkie pochodne frontendy kładą nacisk na pojedyńczego użytkownika - dBlog i Engrave kładą nacisk na blogi, które od teraz stają się miejscem na treści wielu użytkowników na raz!

Dodawanie współpracownika jest bardzo proste - wystarczy w ustawieniach bloga wpisać nazwę konta Steem osoby, której chcemy dać dostęp do bloga. Po zalogowaniu na dashboard.dblog.pl osoba ta będzie automatycznie widziała dany blog i będzie mogła dodawać do niego treści.

Bądźcie jednak ostrożni komu dajecie dostęp do bloga, gdyż będzie on mógł także zmieniać jego ustawienia. Aktualnie brak jeszcze granulacji uprawnień. To pojawi się pewnie w następnym wdrożeniu :)

Dodany współblogger nie będzie miał jednak dostępu do twoich własnych wpisów oraz twojego konta Steem - nie będzie mógł opublikować nic w twoim imieniu. Wszystkie dodane przez niego artykuły trafią na jego konto Steem, ale pojawią się na twoim (waszym!) blogu. To ostatecznie nic skomplikowanego - każdy CMS pozwala na zarządzanie blogiem za pomocą różnych kont.

W przyszłości pojawi się także kolejna opcja współpracy - współdzielenie nie tylko bloga, ale i konta Steem wraz z możliwością moderacji artykułów, tak jak np. odbywa się to na gameeit.com, czy glodniwiedzy.pl. Pozwoli to na bezpieczną współpracę wielu osób nad jednym kontem, bez potrzeby dawania komukolwiek hasła lub klucza prywatnego.

Jednorazowy import wpisów

Tworząc Engrave'a wyszedłem z założenia, że platforma będzie zdecydowanie inna niż wszystkie dotychczasowe dostępne na blockchainie Steem - podstawą będą blogi, nie konta użytkowników. Blogi, które różnią się wyglądem i treścią. Blogi, które m.in stawiają na SEO oraz szybkość ładowania treści. Wymagało to zupełnie innego podejścia pod kątem architektury systemu. Pokłosiem tej decyzji był brak możliwości importu starych wpisów.

Nowa wersja pozwala jednak na jednorazowe zaimportowanie wpisów już dodanych do blockchainu. Wpisy można zaimportować do nowo utworzonego bloga.

Jeśli jednak nie chcemy, żeby jakiś dodany wpis pojawiał się na blogu, możemy go bardzo łatwo ukryć odpowiednim przyciskiem w panelu administratora.

Dużo mniejsza prowizja

Początkowo Engrave (oraz dBlog) miał ustawioną dość wysoką prowizję w wysokości 15%. Pierwotne wersje architektury, mówiąc delikatnie, nie skalowały się zbyt dobrze, a wysoka prowizja była pewnego rodzaju hamulcem bezpieczeństwa przed zbyt szybkim wzrostem zapotrzebowania na zasoby. Teraz, gdy architektura została przepisana i dostosowana do rosnących potrzeb, jesteśmy gotowi na zmniejszenie prowizji do 5%. Przypominam także, że wszyscy użytkownicy, który zgłosili się pod odpowiednim wpisem korzystają ze wszystkich dobrodziejstw dBloga za darmo. Dożywotnio. Nic się pod tym względem nie zmieniło!


Warto także zauważyć, że Steem Power konta @engrave wciąż rośnie - aktualnie mamy do dyspozycji ponad 15 000 SP! Zostaje ono utylizowane na głosowanie na użytkowników korzystających z platformy. Razem z kilkoma dodatkowymi kontami (m.in moim ;) ) daje to już sporą moc. Zachęcam więc do korzystania z platformy i otrzymywania upvotów!


Nowe API

Mniej widoczna część zmian, to zmiany samej architektury. Engrave (oraz dBlog oczywiście) zyskał własne API, które służy do komunikacji pomiędzy częścią frontendową, a backendową. Pozwoliło to uprościć tworzenie nowego panelu a także otwiera furtkę na takie rozwiązania jak dedykowana aplikacja mobilna do zarządzania blogami. Pozwoli to także na łatwiejszą integrację z zewnętrznymi narzędziami.

CI/CD

Coś, co kulało w poprzednim rozwiązaniu to proces wdrażania nowych zmian na docelowe, produkcyjne platformy - praktycznie wszystko trzeba było robić ręcznie, co wymagało dużo zachodu i generowało problemy.

Engrave został w całości przeniesiony na Gitlaba, który ma wbudowane narzędzie pozwalające stworzyć system ciągłego wdrażania. System ten został wykorzytany i sprawuje się bardzo dobrze - opublikowanie poprawki naprawiającej jakiś błąd nigdy nie było prostsze!

Mam zamiar opublikować na ten temat kilka oddzielnych, mocno technicznych wpisów. Tymczasem zapraszam do korzystania z nowej platformy!


Pierwotnie opublikowano na Technologicznie. Blog na Steem napędzany przez ENGRAVE.

Sort:  

Dziękujemy :)

!tipuvote 2

Kolejne zmiany powinny następować szybciej :) Mam nadzieję, że wszystko idzie w dobrą stronę? ;)

Oczywiście że wszystko idzie w dobrą stronę :) :) :)

A jak sobie radzi angielska wersja?:) Może trzeba by zrobić rebranding, dblog brzmi dużo lepiej niż engrave :P

Powoli do przodu, myślę, że teraz z nowymi ficzerami i znacznie mniej obciążającą prowizją będzie tylko lepiej ;)

dblog brzmi dużo lepiej niż engrave :P
Kwestia gustu ;)

Engrave ma "grave" w nazwie :P

This post is supported by @tipU upvote funded by @grecki-bazar-ewy :)
@tipU voting service: instant, profitable upvotes + profit sharing tokens | For investors.

Super! A jakieś nowe szablony są w planach? ;)

Tak, są w planach. Nawet jeden jest już zaprojektowany graficznie, trzeba go tylko zakodować. To niestety wymaga środków finansowych :D

Posted using Partiko Android

ale zgrabnie wytłumaczona ta nowa funkcjonalność!
To Jest Fajne!

PS:
choć ja mam zdecydowanie ładniejszy panel administratora 💚
(bo mam w nim mój nick napisany w pionie! ha! 😆)

Posted using Partiko iOS

W przypadku niskiej rozdzielczości (też tak mam) polecam panel admina dać w przeglądarce na 80%.

Posted using Partiko Android

Słuszna uwaga, dzięki! Osobiście postaram się dostosować rzeczy także do mniejszych rozdzielczości :)

Oj bo Ty masz to wszystko powiększone :D Jest oczywiście trochę do poprawienia pod kątem wizualnym, szczególnie na mniejszych rozdzielczościach. Skupiałem się jednak na początku na funkcjonalnościach :) Ale teraz już bliżej niż dalej :)

a nic mi tu nie poprawiaj!
przecież ja pisałam o tym co mi się podoba!
:)

Zmiany zdecydowanie na plus - zarówno te wizualne jak i funkcjonalne 😃
Brawo!

Co mi przeszkadza w używaniu dblog, to brak miejsca na zdjęcia, trzeba np posiłkować się innym interfejsem. Ciekawostka, z której mógłby dblog skorzystać, Steempeak wrzuca zdjęcia na steemitimages ;)

Trzymam kciuki za dalszy rozwój.

Nowy panel obsługuje bez problemu wrzucanie zdjęć ;)

Posted using Partiko Android

A specjalnie logowałem się, żeby sprawdzić (żeby nie popełnić gafy), przyzwyczajenie z steempeak, że pod ikonką zdjęcia jest wybór, czy dajesz ![](https://), czy upload spowodował, że założyłem, że nadal nie obsługuje. Rzeczywiście pod ramką jest napisane: Attach files by drag and dropping or pasting from clipboard.

Jak masz obrazek w schowku, to możesz go też po prostu wkleić, zadziała tak samo

Posted using Partiko Android

Dark w panelu to duży plus! A może pokorzystam troche i się zobaczy. Trzymam kciuki za aktualizacje!

Zachęcam! I daj potem koniecznie znać co sądzisz i co byś zmienił - wszelkie uwagi mile widziane :)

Jeszcze nie próbowałem korzystać z dbloga, ale nieograniczona ilość tagów brzmi bardzo interesująco. Może pora na jakieś odrobinę bardziej zaawansowane funkcje np. możliwość tworzenia hierarchii tagów i automatyczne dodawanie nadrzędnych tagów po wybraniu podrzędnego? Np. po dodaniu #pl-bitwapodgrunwaldem automatycznie byłyby dodawane #pl-janmatejko, #pl-malarstwopolskie i #pl-sztuka ? Oczywiście bez żadnych słowników kontrolowanych na początek. Wystarczyłoby, żeby użytkownik miał możliwość definiowania hierarchii.

Jeśli chodzi o tagi blockchainowe, to nadal istnieje limit 5 sztuk, nie dotyczy to tylko kategorii na blogu. Pewne rozwiązania podyktowane są specyfiką blockchainu Steem i niewiele aktualnie z nimi można kombinować. Nie bardzo też rozumiem jak miałaby działać taka hierarchia i w jakim celu? :)

Dla wygody przede wszystkim. Wpisując jeden tag dodawałoby się automatycznie kilka innych o coraz szerszym zakresie. Oczywiście najlepsze są kontrolowane słowniki polihierarchiczne, ale nie żądajmy niemożliwego :) Chociaż gdyby ktoś zaproponował jak dodawać identyfikatory tematów z jakiegoś popularnego źródła np. Library of Congress Subject Headings, to na pewno nie byłoby złe.

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@michalx2008x

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

Tak czytam, czytam, i jestem coraz bardziej przekonany do dBloga. Dlaczego wcześniej mi to umknęło. Widziałem co prawda posty, które w stopce miały link do dBloga, ale jakoś nie zainteresowałem się tym co to jest i jak działa. Moja wina, chyba ostatnio za mało czasu spędzam na blockchainie.
@nicniezgrublem czy mógłbyś wytłumaczyć od czego pobierana jest ta prowizja o której wspominałeś, te 5%? Rozumiem, że to jest wynagrodzenie dla dBloga odciągane jednorazowo od zarobku, jaki wygeneruje post danego użytkownika?
Ostatnio ciężko u mnie z czasem, ale postaram się usiąść do tego i zaprzyjaźnić się z interfejsem dBloga.

Hej, przepraszam za tak późną odpowiedź, ale po prostu przegapiłem, zbyt dużo rzeczy do zrobienia na raz ;)

Dokładnie tak jak piszesz - prowizja jest pobierana od "zarobku" z posta i to nawet nie z całego, tylko z tej części, która normalnie trafia do Ciebie. Zapraszam oczywiście do korzystania z platformy i informowania mnie co i jak - staram się na bieżąco reagować na zgłoszenia błędów, czy pomysły.

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że przetestuję w najbliższym czasie.