Karabin przeciwpancerny wzór. 35. Uzbrojenie Polski w drugiej wojnie światowej.

in pl-historia •  10 months ago

Witam, jest to pierwszy artykuł z serii " Uzbrojenie Polskie w drugiej wojnie światowej. Zapraszam!

Karabin zrodzony z potrzeby zapewnienia środków obrony przeciwpancernej, Skonstruowany w 1935r., produkowany od 1938r. do 1939r. (łącznie około 3500 sztuk).


(Ppanc. Ur.)

Jest rok 1918, od niecałych dwóch lat czołgi radośnie chulały sobie po polach pełnych błocka i krwi. Był to problem, który Cesarstwo Niemieckie chciało rozwiązać wprowadzając na uzbrojenie swego wojska pierwszy karabin przeciwpancerny na świecie o a jakże dumnej nazwie - Mauser Tank-Gewehr M1918. Dzieło niemieckie było jednak ciężkie, nieporęczne, posiadało ogromny odrzut oraz źle oddany strzał z tej broni często kończył się złamanym obojczykiem. (Zapamiętajcie to zdanie) Karabin Niemców używał ogromnej amunicji 13,25 × 92 mm z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem stalowym (łuska duża pocisk duży).


(Tank-Gewehr)

Nabój

Prekursorem amunicji naszego polskiego karabinu była broń myśliwska Hermanna Gerlicha, który w swojej produkcji zastosował pewną ciekawą innowację tzn. użył małego pocisku ( w przeciwności do Tank-Gewehra) i ogromnej łuski, co sprawiało że nabój rozpędzał się do niezwykle dużych prędkości (właśnie ten patent wykorzystaliśmy w opracowaniu "URA"). W przeciwieństwie do wszystkich innych karabinów przeciwpancernych, polski karabin wz. 35 nie używał pocisków rdzeniowych, lecz pełnopłaszczowych pocisków ołowianych, które nie przebijały pojazdu pancernego na wylot tylko "przyklejały się do niego" Wybijając w pojeździe korek który rozpadał się we wnętrzu pojazdy szatkując odłamkami załogę przeciwnika.


(Amunicja)

Sama nazwa "UR" pochodzi od ciekawej sztuczki, gdyż karabin miał być tajny, więc produkowano go pod przykrywką eksportu "mausera" do Urugwaju. Karabin ważył 9,5 kg (nie załadowany), 10kg (załadowany) 10,5 kg (załadowany + dwójnóg), lufa był długi aż na 1,76m z czego sama lufa to 1,20m. We wrześniu 39r. Mógł unieszkodliwić każdy niemiecki czołg który na niego wysłano. Przesadność w zatajaniu projektu sprawiła, że Niemcy byli całkowicie zaskoczeni oraz niestety brak jakiego kolwiek wyszkolenia do użytku omawianej broni przez wojsko 2RP. W tych czasach karabin ten był prawdziwą innowacją. Po podbiciu Polski przez 3 rzeszę "URY" nie zakończyły swojej przygody, gdyż były nadal używane w armii niemieckiej, włoskiej i finlandzkiej.

Pamiętaj o zostawieniu upvote! (mi, a szczególnie nowym twórcom aby się nie zniechęcili i pamiętajcie "nie można być samolubnym na naszej platformie STEEMIT" ) Mam nadzieję, że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o uzbrojeniu 2RP.

Sam piszę od niedawna, więc jeśli macie dla mnie jakieś porady proszę pisać śmiało w komentarzach. :) Ja mogę co najwyżej pomóc w kwestiach detektorystyki.

źródła
Wiedza własna
https://en.wikipedia.org/wiki/Wz._35_anti-tank_rifle

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

tipuvote! :)

This post received 0.6 SBD upvote from @tipU funded by @cardboard | Today @ytedimeq has a chance to win free @steembasicincome share :) | How to receive upvotes | For investors.

Congratulations @ytedimeq! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published
Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @ytedimeq! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

dobra notka,

komentarze:

  1. armia na linii Mannerheima, broniąca przed sowietami Finlandii to była armia FIŃSKA

  2. URa można obejrzeć w muzeum IIWŚ w Gdańsku - w początkowych sekcjach "przygotowania do wojny" jest rekonstrukcja (oryginalna tylko lufa) wraz z nabojem i przestrzeloną tym egzemplarzem płytą stalową