You are viewing a single comment's thread from:

RE: Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka

in #pl-artykuly7 years ago

A czy nie jest tak, że każde stado/wataha ustala "hierarchię dziobania"? Wiem, że artykule skupiasz się na koniach. Jednak lektura zostawia mi wrażenie jakoby to były zachowania wyłącznie końskie, niespotykane wśród innych gatunków ssaków.

Sort:  

Jak wskazuje pierwsze zdanie tekstu dotyczy on procesów ustalania hierarchii w stadzie koni i jest wprowadzeniem do materiału video o zabawach ogierków. Nie wszystkie zwierzęta stadne np. u ssaków, o które się upominasz, mają zasady ustalania hierarchi w oparciu o dominację ( zjawisko submisji). Przykładowo w stadzie owiec złożonym z samych samic, stado prowadzi najstarsza samica za nia podążają jej córki za nimi ich dzieci itd. Tu zachowanie hierachiczne opiera się na zachowaniu allomimetycznym - podążanie dzieci za matkami a nie na ustaleniu hierarchii przez dominację. Samica tylko prowadzi stado, nie ma ustalania "kolejności dziobania" w takim stadzie owce jedzą i piją razem. W kolonii nietoperzy również nie ma hierarchii.

Bardzo ciekawa informacja. Nie miałam pojęcia, że istnieją takie jednorodne stada. I od razu nasuwa mi się pytanie : Stado złożone z samych owiec jest zjawiskiem spotykanym w naturze czy to domena hodowli? Nie do końca dowierzam, że w warunkach naturalnych takie stado by przetrwało.

Myślę, że przetrwałoby ponieważ kiedyś przy stanówce i tzw "dzikim kryciu" stada normalnie funkcjonowały. Obecnie krycie w stadach hodowlanych jest dozorowane.

U kóz jednak jest walka ;)

U jednych zwierząt jest u innych nie ma, natura kocha równowagę. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 60457.50
ETH 2430.71
USDT 1.00
SBD 2.51