eSteem Uygulaması İle İlgili Bilgiler

in #esteem6 years ago (edited)

Merhaba arkadaşlar,

eSteem mobil uygulaması ile ilgili son dönemlerde özellikle yeni başlayan arkadaşlar tarafından çok soru sorulmaya başlandı. Bu yüzden bu rehberi hazırlamaya karar verdim. Şu anda eSteem üzerinden yayınladığınız günlük 2 veya 3 adet yazıya / yoruma oy alabiliyorsunuz. Uygulamayı kolay bir şekilde indirip hemen Android veya iOS işletim sistemli telefonunuza yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Yazıyı yazdığım sırada uygulamanın Türkçe çevirisi %84 olarak tamamlanmış durumdadır.

eSteem Nedir?

eSteem @good-karma tarafından geliştirilmiş olan ve Android ve iOS mobil işletim sistemi yüklü telefon ve tabletlerde kullanılabilen bir mobil uygulamadır. Uygulamayı kullanarak steemit blogunuzda yazı yayınlayabilir, yazılara yorum ve oy atabilir, transferlerinizi yapabilirsiniz, kısaca steemit.com üzerinden yapılabilecek işlemleri kolaylıkla mobil cihazınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Son dönemlerde eklenen bazı ek özellikler normal steemit.com arayüzü üzerinden yapılamayan bazı işlemlerin bile eSteem'den yapılmasına olanak sağlıyor. Örneğin Steem power'ı 500'ün altında olanlar uygulamayı kullanarak oylarınızı yüzdelere bölebiliyorlar. Mobil trafik çok tüketilmesin diye resimlerin görüntülenmesini engelleyebiliyorsunuz. Steemit'te yaptığınız normal işlemlerinizi uygulamadan yaparken diğer taraftan yazı ve yorumlarınıza oy alabiliyorsunuz.


eSteem Nereden İndirilir?

eSteem uygulamasının Apple Store ve Google Play indirme linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google Play - Android - v1.4.6 AppStore - iOS (iPhone, iPad) - v1.4.7
Get eSteem on Google Play Get eSteem on AppStore

eSteem mobile v1.5.0 güncellemesi yakında gelecek.

Uygulamanın indirme linkleri eSteem uygulamasının resmi sitesi https://esteem.ws sitesinde de mevcuttur. Sitede ayrıca web versiyonunun geliştirilmek üzere olduğu belirtiliyor.


eSteem'e Giriş Nasıl Yapılır?

Uygulamada yazı yazmak, yorum ve oy atmak için private posting key kullanabilirsiniz. Bildiğimiz gibi private posting key anahtarı steemit.com'da üyeleri takip etmek, yazı, yorum yazmak, resteem yapmak ve oy vermek gibi işlemlerde kullanılan bir şifredir. Bu şifreyi bir başkası ele geçirse bile hesabınızı sizden alamaz. Ana şifrenizi değiştirdiğinizde private posting key de otomatik olarak değişir.

Private Posting Key Nasıl Alınır?

  1. Private posting key'i almak için ilk olarak steemit.com profilinde "Wallet" kısmına gidin.
  2. "Permissions" sekmesine tıklayın.
  3. "Show Private Key" butonuna tıklayın.
  4. Sol tarafta "POSTING" kısmında private posting key değeri görüntülenecektir.

Private posting key'i kopyalayarak eSteem girişinde kullanabilirsiniz. Veya solda küçük QR ikonu var. Bu ikona tıklayarak daha sonra QR taraması yaparak giriş yapabilirsiniz.

Uyarı: Private Posting Key QR kodunuzun görüntüsünü Steemit'te paylaşmayın.

Private posting key'i aldıktan sonra eSteem girişinde "Advanced" seçeneğini işaretleyip Username'e kullanıcı adınızı, Posting private key yazısının karşısına kopyaladığınız anahtarı yapıştırın. Veya sağdaki QR simgesine tıklayarak tarama yapabilirsiniz. "Login" butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra zaten menülerin yardımıyla hızlı bir şekilde adapte olup işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Steemit'te yapılabilen normal işlemlerin dışında eSteem'in farklı özelliklerini kullanarak farklı işlemler de yapılabiliyor. Biraz da farklı gördüğüm özelliklerinden bahsetmek istiyorum.


Oy Yüzdesini Ayarlama

Bildiğimiz gibi steemit.com sitesinde oy verirken yüzde ayarlamasını ancak belirli bir Steem power'a sahip olan kullanıcılar yapabiliyor. eSteem üzerinden bunu tüm kullanıcılar yapabilir. Yüzdeyi belirlemek için "Settings" menüsü altında Voting (%) kısmındaki slider kullanılıyor.


Mobil Veri Tasarrufu

Mobil internetten tasarruf sağlamak istediğinizde Steemit'teki resimlerin otomatik görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için "Settings" menüsü altında bulunan Fetch images seçeneğini deaktif etmeniz yeterlidir.

Daha sonra resimlerin yerine "Tap here to see image" yazısı çıkacak. Ve siz üzerine tıklamazsanız resimler görüntülenmeyecek.


Oy Verenlerin Bilgileri

Yine farklı özelliklerinden birisi oy verenler kısmına tıkladığınızda "Voters info" diye yeni bir pencere açılıyor ve burada size oy verenlerin rep puanları, oy verme yüzdeleri ve ne zaman oy verdikleri tam liste halinde çıkıyor.


Sık Kullanılanlara Ekleme

Bookmarking (sık kullanılanlara ekleme) özelliği ile beğendiğiniz postları bookmark kısmına ekleyebilir ve daha sonra "Bookmark" menüsü altından takip edebilirsiniz. Postların üst kısmında bulunan bookmark işaretine tıkladıktan sonra "Success: Post added to bookmarks" uyarısı çıkacaktır.


Birden Fazla Hesap Ekleme

Birden fazla hesap kullanıyorsanız bunları eSteem'e ekleyebilir ve kolay bir şekilde sadece menüler arası geçiş yaparak bu hesapların işlemlerini yapabilirsiniz.


Escrow Kullanma

Steem ve SBD transferlerinizde escrow kullanma olanağı tanıyan farklı bir özellik de var ayrıca. "Transfer" menüsünün altında Escrow sekmesinin altından ayarları yapılabiliyor.

Bu anlattıklarımın dışında daha fazla eSteem özelliği ile tanışmak isterseniz @good-karma'nın eSteem Feature Set yazılarını inceleyebilirsiniz.

Esteem ile ilgili önerilerinizi ve bug bildirimlerinizi #esteem-feedback tagi altından geliştiricilerine iletebilirsiniz (ingilizce olarak).


Referanslar:


Yorumlarınız ve oylarınız için teşekkürler.

@damla

Sort:  

Merhabalar Damla Hanım. Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Sayenizde bu platformu daha iyi tanıyoruz. İnanıyorum ki daha birçok arkadaş paylaşımlarınızdan yola çıkarak Steemit'in Türkçe birikimine katkı sağlayacak.

Faydalı bir yazi olmuş. Bu tarz paylaşımlarin artması bilgilendirme açısından çok önemli teşekkürler:)

Damla hanım arkadaşımın yardımı ile kayıt yaptırdığım bu siteye siz ve sizin gibi faydalı içerik üreten kullanıcılar sayesinde daha kolay alışıyorum. Burada ki arkadaşların daha nice yeni kullanıcılara fayda sağlayıp katılımı arttıracak inşallah.

artık şaşırmıyorum bu kadar bilgiyi senden alınca :D mobilde güzel bir apps thanks alot mrs.damla

kusura bakma benim beğenim 0.001 olarak geliyor şimdilik gücüm bu %100 de bile :(

Başarılı ve bilgilendirici bir yazı olmuş @damla hanım.. emeğinize sağlık

Faydalı yazınız için teşekkürler

Sayende hergün yeni birşeyler daha öğreniyoruz @damla çok teşekkürler.

Hello @damla is there an English version of this post?

Hello.Check eSteem FAQ for English version.

@joysimon you can see from post of @good-karma

Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı bir yazı olmuş.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.10
JST 0.033
BTC 43422.42
ETH 2362.67
USDT 1.00
SBD 5.27