Museo di Piana delle Orme (cześć 2)

in engrave •  2 months ago  (edited)

Wczoraj w pierwszej części wycieczki po muzeum Piana delle Orme zaprezentowałem cywilną część ekspozycji w której duże wrażenia blisko stuletnia kolekcja zabytkowych zabawek, a także historia regionu przedstawiona za pomocą scenek rodzajowych, a także bardzo dużej liczby narzędzi i sprzętu hydrologicznego i rolniczego, a także wiele wiele innych eksponatów.

O-01.jpg

Pojazdy, które nie zmieściły się w licznych pawilonach, lub ich rozmiar jest znaczny zostały wyeksponowane "pod chmurką", są tam zgromadzone samoloty, lokomotywy i łodzie patrolowe. Z profilu muzeum na FB można się dowiedzieć, że ostatnio kolejne dwa samoloty powiększyły kolekcję.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Deportacja i internowanie

Na zrekonstruowanej rampie kolejowej przy której stoi lokomotywa z bydlęcymi wagonami przedstawiona jest deportacja włoskich Żydów do nazistowskich obozów zagłady.

12.jpg

13.jpg

Pojazdy i sprzęt wojskowy

W dwóch pawilonach zgromadzone zostały dziesiątki różnego rodzaju pojazdów i sprzętu wojskowego, głownie włoskiej produkcji, ale jest również duża reprezentacja pojazdów aliantów wykorzystywanych podczas walki na włoskim teatrze działań II wojny światowej. Zaskakuje różnorodność i ilość zgromadzonych pojazdów, wszystkie są dobrze zachowane, niemal jak w wojskowych magazynach :)

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

Od Alamein do Messina i Salerno

Ten pawilon jest poświęcony udziałowi faszystowskich Włoch w wojnie we współpracy z nazistowskimi Niemcami. Wchodząc do środka słychać głos Benito Mussoliniego, który z balkonu na Piazza Venezia, ogłasza mobilizację za pośrednictwem radia do tysięcy przerażonych Włochów, a następnie salwa armatnia wprowadza klimat wojny. W przedstawionych scenach jesteśmy "na żywo" świadkami mobilizacji armii i wyjazdu na front wielu młodych żołnierzy.

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

Desant na plażach pod Anzio oraz bitwa o Monte Cassino

Ostatnie dwa pawilony skupiają się na zaprezentowaniu zwiedzającym dwóch ważnych operacji alianckich na terenie południowych Włoch, desant na plażach pod Anzio miał miejsce około 40 kilometrów od lokalizacji muzeum, miejsce bitwy o Cassino jest dwukrotnie dalej, jednak bitwa ta, uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w historii II wojny światowej, jej celem była przełamanie przez aliantów Niemieckiej obrony na Lini Gustawa. Zrekonstruowane są tu operacja Shingle, krwawa bitwa Rangersów, a ponadto znajduje się tu również sekcja poświęcona amerykańskiemu samolotowi myśliwskiemu Curtiss P-40L.

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

40a.jpg

40b.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

50.jpg

W ostatnim z pawilonów znajduje się ogromny sklep z "pamiątkami" militarnymi, można tu znaleźć wiele ciekawych replik mundurów i wyposażenia z okresu II wojny światowej.

Z racji tego, że muzeum jest mało znane, oraz, że znajduje się daleko od głównych szlaków turystycznych to nie spotkamy tam tłumów turystów, ja sam byłem wielokrotnie w pobliskiej Latinie i dopiero podczas ostatniego pobytu usłyszałem o tym niezwykle ciekawej kolekcji. W drodze z Rzymu do Neapolu lub vice versa warto pojechać nadmorską SS7, a za zaoszczędzone na opłatach autostradowych parę Euro kupić bilet do Museo di Piana delle Orme.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

[//]:# (!steemitworldmap 41.443350 lat 12.985971 long Museo di Piana delle Orme (part 2) d3scr)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

!tipuvote 0.2

·

Seems that you have no deposit. Plase send any amount of SBD or STEEM to @tipU to use @tipU services :)

!tip 0.2

🎁 Hi @lesiopm! You have received 0.2 STEEM tip from @fervi!

@fervi wrote lately about: Bitcoin Q&A: Eksperymenty Z Prywatnością I Luksus Lenistwa Feel free to follow @fervi if you like it :)

Sending tips with @tipU - how to guide :)

Congratulations, Your Post Has Been Added To The Steemit Worldmap!
Author link: http://steemitworldmap.com?author=lesiopm
Post link: http://steemitworldmap.com?post=museo-di-piana-delle-orme-czesc-2


Want to have your post on the map too?

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!