Museo di Piana delle Orme (cześć 1)

in engrave •  2 months ago  (edited)

Kiedy słyszymy o wyciecze do Włoch, w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl: Rzym, Mediolan, Wenecja, Florencja, Toskania czy słoneczne plaże, ale kiedy już się nasycimy tymi wszystkim magicznymi miejscami czy znajdą się miejsca wystarczająco ciekawe, żeby je odwiedzić. Oczywiście takich miejsc we Włoszech są tysiące, a dziś chciałbym przedstawić mało znane prywatne muzeum Piana delle Orme zlokalizowane niedaleko Latiny i około 80 kilometrów, czyli nieco ponad godzinę jazdy samochodem od Rzymu.

O-01.jpg

Muzeum powstało z inicjatywy Mariano De Pasquale w 1997 roku, zostało ulokowane w około 15 pawilonach, dawniej wykorzystywanych jako ferma drobiu. W każdym z pawilonów jest oddzielna ekspozycja, znajdziemy tu zabawki z lat minionych, narzędzia i przedmioty codziennego użytku używane przez mieszkańców tego rolniczego regionu na początku XX wieku, wiele jest też maszyn i urządzeń rolniczych, a także makiety przedstawiające scenki z życia codziennego takie jak żniwa, sianokosy, wyrób wina itp. Aż dwa pawilony są poświęcone wielkiemu projektowi Benito Mussoliniego rekultywacji Pól Pontyjskich, która miała miejsce w latach dwudziestych XX wieku, dzięki temu osuszono 775 kilometrów kwadratowych. Tereny te były do XX wieku pokryte malarycznymi bagnami.

Zabytkowe zabawki

Zbiory zabawek w Piana delle Orme podzielone są tematycznie, czyli lalki, pluszaki, samochody, statki, roboty, a także pojazdy policyjne, strażackie lub wojskowe. Naprawdę ogromna ilość różnorodnych zabawek z przedziału od końca XIX wieku do czasu powstania muzeum. Do głównych producentów należą: Ingap, Marcheselli, Heinrichsen, Corgi, Solido, Dinky Toys, Lima, Märklin, Schuco, Gama, Rivarossi, Xiloplasto, Figir, Chialù, Elastolin, Lineol, Nardi, Rovello.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Rekultywacja bagien pontyjskich

W dwóch pawilonach przedstawione są scenki z prac rekultywacyjnych, ogromne pługi służące do tworzenia kanałów. Wśród sugestywnej scenografii można na własne oczy zobaczyć ogrom i ciężar wykonanych w latach dwudziestych ubiegłego wieku prac w celu osuszenia bagien pontyjskich i stworzenie setek kanałów i systemu wodnego przecinających tę okolicę.

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

Zabytkowe pojazdy rolnicze

Kolekcja pojazdów rolniczych obejmuje ponad trzysta egzemplarzy, od pierwszych lokomotyw parowych po ciągniki z silnikami olejowymi. Na ekspozycji zaprezentowano dziesiątki ciągników i narzędzi, które reprezentowały najważniejsze etapy mechanizacji rolnictwa. Brony, siewniki, belownice, kombajny paszowe, młockarnie itp.

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

Codzienne życie na tych terenach

W kolejnych pawilonach cofamy się o około 120 lat w przeszłość, żeby zobaczyć codzienne życie włoskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Makiety i scenki przedstawiają procesy produkcyjne żywności, wyrób chleba, sera, oleju i wina, wypalanie węgla drzewnego, a także młócenie ziarna. Można również podziwiać kolorowe wozy i ich inkrustacje oraz pracę wykwalifikowanych rzemieślników. Przechodzimy przez kuźnię kowala i salon fryzjerski.

39.jpg

40.jpg

41.jpg

42.jpg

44.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

Jutro kontynuacja wizyty w muzeum Piana delle Orme, tym razem druga część muzeum, która jest poświęcona militariom.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

[//]:# (!steemitworldmap 41.443221 lat 12.986358 long Museo di Piana delle Orme (part 1) d3scr)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!tip 0.2 hide

Chętnie bym się tam wybrał, znasz takie miejsca w Polsce gdzie można zobaczyć takie piękne modele?
Twój post został podbity głosem @sp-group-up kurator @sajkus

·

@sajkus nie wiem, czy tak różnorodną kolekcję można zobaczyć w Polsce. Jeżeli ktokolwiek ma namiary to przyłączam się do pytania, będę na urlopie w Polsce to chętnie bym się wybrał.

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Congratulations, Your Post Has Been Added To The Steemit Worldmap!
Author link: http://steemitworldmap.com?author=lesiopm
Post link: http://steemitworldmap.com?post=museo-di-piana-delle-orme-czesc-1


Want to have your post on the map too?

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!