Jedna bitwa trzy cmentarze (część 2 - Deutscher Soldatenfriedhof Cassino)

in #engrave2 years ago (edited)

Wczoraj przedstawiłem Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino - pierwszy z trzech cmentarzy wojennych skrywających szczątki poległych żołnierzy walczących w czasie kampanii włoskiej, które zlokalizowane są w okolicach Cassino. Jak wspominałem polski cmentarz jest najpiękniej położonym i nie jest to jedynie moja opinia, podobną ocenę słyszałem z ust Włochów i od… Niemców.

G01.jpg

I to właśnie cmentarz poświęcony zabitym w czasie walk w południowych Włoszech Niemcom chciałbym, dziś przedstawić. Cmentarz znajduje się w oddalonej o około 7 kilometrów od Cassino miejscowości Caira.

Decyzją niemiecko-włoskiego porozumienia o grobach wojennych z 1955 roku uzgodniono ostatecznie, że w pobliżu Cassino zostanie wybudowany niemiecki cmentarz wojenny, który stanie się miejscem spoczynku dla wszystkich niemieckich żołnierzy poległych w południowych Włoszech, wyjątek stanowią jedynie niemieccy żołnierze polegli na Sycylii, gdyż oni zostali upamiętnieni na cmentarzu wojennym nieopodal Katanii. Na cmentarzu w pobliżu Cassino zebrano szczątki 20076 niemieckich żołnierzy. W latach 1959-1964 Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (Niemiecka Komisja ds. grobów wojennych) przeprowadziła niezliczoną liczbę ekshumacji z rozporoszonych grobów, często zarośniętych i zapomnianych. Zbierano wszystkie możliwe informacje umożliwiające identyfikacje zwłok, jednak wciąż dużo jest nagrobków z napisami „Ein Deutscher Soldat”, co oznacza, że nie udało się ustalić tożsamości zabitego.

G02.jpg

G03.jpg

G04.jpg

G05.jpg

Cmentarz został ulokowany na niewielkim pięćdziesięciu metrowym wzgórzu Colle Mariono, na teren cmentarza prowadzi ścieżka, ale najpierw odwiedzający docierają do sześciennego budynku stanowiącego wejście. Na piętrze tego budynku znajduje się prostokątny otwór w dachu przes który wpada światło słoneczne na rzeźbę, która przedstawia "żałobę i pociechę".

G06.jpg

G08.jpg

Następnie zwiedzający wchodzi na zewnątrz do dużego kompleksu cmentarnego, który tworzy kilka tarasów biegnących w kształcie elipsy. Murki oddzielają poszczególne pola tarasu, natomiast dwie szerokie ścieżki prowadzące promieniście do szczytu, a wąskie wspinające się w górę ścieżki tworzą połączenie między nimi. Stąd odwiedzający ma niezakłócony widok na dolinę, o którą w czasie II wojny światowej toczyła się zacięta walka, a także na otaczające ją góry.

Pośród tysięcy nagrobku nie sposób przeoczyć polsko brzmiące nazwiska, najprawdopodobniej Kaszubów lub Ślązaków nierzadko siłą wcielonych do Wehrmachtu.

G09.jpg

G10.jpg

G11.jpg

G12.jpg

G13.jpg

G14.jpg

W czasie ostatniej wizyty zwróciłem uwagę na pewną „anomalię”. Znając niemieckie zamiłowanie do porządku, zauważyłem, że większość krzyż nagrobkowych rozmieszczona jest w równych odstępach, jednak zdarzają się takie, które stoją jeden obok drugiego bardzo blisko, inne pary wręcz się stykają, a w kilku przypadkach było to trzy a nawet cztery krzyże blisko siebie.

Latina2018-655.jpg

Ponieważ oprócz mnie na cmentarzu była grupa niemieckich turystów, zapytałem jedną z kobiet, czy ma pojęcie, dlaczego tak zostały te krzyże postawione? Niestety dopiero po tym jak zwróciłem jej na to uwagę zauważyła tą niedoskonałość niemiecką, ale nie miała pojęcia, dlaczego tak zrobiono. Następnego dnia pytałem o to również znajomego niemieckiego podoficera, ale okazało się, że on również nie ma pojęcia, dlaczego tak zrobiono. Co więcej okazało się, że pomimo tego, że odwiedził kilkakrotnie klasztor na Monte Cassino i polski cmentarz nieopodal, to nigdy nie był na niemieckim cmentarzu wojennym. Nie był to pierwszy raz gdy spotykałem się, że moi niemieccy przyjaciele mieli problem ze swoją historią.

G15(1).jpg

Niestety nadal nie rozwiązałem tej tajemnicy, co prawda są sugestie o załogach czołgów, ale ich nazwiska zmieściłby się na jednym nagrobku, gdyż większość z nich zawiera 6 nazwisk (3 z frontu i 3 z tyłu). Może ktoś z Was ma sugestie, dzięki której moja ciekawość będzie zaspokojona.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

Sort:  

🏆 Hi @lesiopm! You have received 0.3 STEEM reward for this post from the following subscribers: @cardboard
Subscribe and increase the reward for @lesiopm :) | For investors.

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Congratulations, Your Post Has Been Added To The Steemit Worldmap!
Author link: http://steemitworldmap.com?author=lesiopm
Post link: http://steemitworldmap.com?post=jedna-bitwa-trzy-cmentarze-czesc-2-deutscher-soldatenfriedhof-cassino


Want to have your post on the map too?

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!