Jedna bitwa trzy cmentarze (część 1 - Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino)

in #engrave2 years ago (edited)

Walki o przełamanie „Linii Gustawa” pochłonęły tysiące ofiar po obu stronach barykady, których szczątki na wieki spoczęły na włoskiej ziemi. Zdobycie wzgórza klasztornego Monte Cassino przez oddziały II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała broni Władysława Andersa, bezpośrednio w walce wzięli żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich i 5 Kresowej Dywizji Piechoty. To właśnie polscy żołnierze polegli w walce o strategiczne klasztorne wzgórze symbolicznie spoczywają na najbardziej eksponowanym miejscu, które jest doskonale widoczne z balkonów klasztoru na Monte Cassino.

P01.jpg

„Decyzję o utworzeniu cmentarza wydał generał Władysław Anders 18 maja 1944, jeszcze podczas trwania bitwy o Monte Cassino. Zbudowano go na płaskim siodle, zwanym w czasie bitwy „Doliną Śmierci”, pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem „593”, a więc w miejscu najbardziej wymownym. Spoczywa na nim 1054 lub 1072 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich jej wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, żydów i muzułmanów, w większości wyprowadzonych przez gen. Andersa z „nieludzkiej ziemi”, z sowieckich łagrów.”

P02(1).jpg

P03(1).jpg

P04(1).jpg

Powyżej pokazane makiety i postery pochodzą z niedawno powstałego punku muzealnego, który jest prowadzony przez grupę pasjonatów, przewodnicy w tym punkcie z wielką dbałością o szczegóły opowiedzą o eksodusie polskiej armii z ZSRR i jej walkach we Włoszech.

P05.jpg

P06.jpg

P07.jpg

Cmentarz polskich żołnierzy poległych pod Monte Cassino jest jednym z tych miejsc na obczyźnie, które chętnie odwiedzam za każdym razem, gdy jestem we Włoszech. W czasie, gdy służyłem jako żołnierz Wojska Polskiego w dowództwie wojsk NATO w Neapolu odwiedzałem ten cmentarz bardzo często, za każdym razem, gdy ktoś z rodziny przyjeżdżał w odwiedziny. Po prostu uważam to miejsce za „must see”, dlatego też zabierałem swoich gości na wzgórze Monte Cassino.

P09.jpg

P10.jpg

Ponadto zawsze, gdy jestem w okolicy tak gospodaruję swoim czasem, żeby znaleźć chwilę na odwiedzenie chwalebnego miejsca polskiego oręża i oddanie czci żołnierzom, którzy zapłacili największą ofiarę walcząc o wolną Polskę.

„PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE, ŻEŚMY POLEGLI WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”

P10.jpg

P11.jpg

Z racji, że wcześniej odwiedzałem te miejsce zazwyczaj z rodziną, to nigdy nie miałem odwagi zaproponować im wdrapanie się na wzgórze 593 gdzie znajduje się pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich, dopiero gdy byłem tam ostatnio sam jesienią zeszłego roku wdrapałem się na to wzgórze.

P12.jpg

P19.jpg

P12(1).jpg

P13.jpg

P14.jpg

P14(1).jpg

P15.jpg

P18.jpg

P16.jpg

Wracając z Monte Cassino odwiedziłem również niemiecki i brytyjski cmentarz wojenny, ale o tym będzie innym razem.

P20.jpg


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

[//]:# (!steemitworldmap 41.492221 lat 13.815658 long Jedna bitwa trzy cmentarze (część 1) d3scr)

Sort:  

Nie ma tam żadnego pomnika kaprala misia Wojtka? Ten to był bohater ;-)

Zgadza się, ale Wojtek przeżył 😉

Posted using Partiko Android

„Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd.”
Dzięki za artykuł. Pozdrawiam

🏆 Hi @lesiopm! You have received 0.3 STEEM reward for this post from the following subscribers: @cardboard
Subscribe and increase the reward for @lesiopm :) | For investors.

Congratulations, Your Post Has Been Added To The Steemit Worldmap!
Author link: http://steemitworldmap.com?author=lesiopm
Post link: http://steemitworldmap.com?post=jedna-bitwa-trzy-cmentarze-czesc-1


Want to have your post on the map too?

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.