OAX | Open ANX | Merkezi Olmayan Borsalar

in #cryptocurrency7 years ago (edited)

DQmXLg1ivMgTerm1JJWfR7w1ugcc6YVjJukqJnYRU8RFT8s.jpg

Blok Zinciri (Blockchain) günümüzde tüm dünyada adından söz ettirmeye başladı. Hemen hemen herkesin artık bu sisteme karşı bir fikri var. Sistemin ana mantığı gayet basit; merkezsiz ve herhangi bir kurum/birey kontrolünde olmayan bir yapı inşa etmek. İnşa edilen bu temelin üzerine aklınıza gelebilecek tüm sistemleri kat kat çıkabilirsiniz.

Zaman geçtikçe blockchain altyapısını kullanan sistemler tekrar daha kontrol edilebilir bir yapı haline evrilmeye başladı. Çünkü bu daha yönetilebilir ve maddi getirisi daha fazla olan bir sistemdi. Peki ya bu yolu tercih etmeyip, Merkezsiz yapıları kullananlar yok mu? İşte bu yazımızda onlardan bir tanesi olan OAX'dan bahsedeceğiz.

SES VER! EY OAX, SEN KİMSİN?

Türkiye'de yaşayan arkadaşlar için bu şekil bir soru tarzı garip gelmeyecektir. Konumuza dönersek; OAX yenilmez, içilmez, giyilmez. Bir örnek üzerinden gidelim, örnekte geçen isimlerim tamamı gerçektir.

Türkiye'den bir bankadan, yine Türk bankaları ile anlaşması olan bir borsaya para göndererek BTC aldınız. Sonra bunu farklı altcoinler'de de kullanabilmek için Bittrex, Poloniex gibi borsalara gönderdiniz diyelim. Bir gün bu borsa sahipleri (biliyorsunuz bu borsaların bir sahibi var) ellerindeki tüm paraları alıp kaçmaya karar verdi. Siteye erişilemiyor, maillere cevap gelmiyor böyle bir durumda ne yapacaksınız? Ben söyleyeyim soğuk bir su içeceksiniz. Olmaz demeyin, biraz google yaparak geçmişteki örneklerini görebilirsiniz.

Open ANX ise merkezsiz bir borsa fikri ile ön plana çıkıyor. Transferler cüzdanlar arası yapılır, oldukça güvenlidir. "Bir gün uyandığımda paralarım tamamen kaybolmuş olur mu?" fikrini kafanızdan tamamen silecek kadar güvenlidir. Merkezsiz borsa fikri daha önceden de başka coinler tarafından denendi, denenmeye devam ediyor. Buralarda en sık karşılaşılan problemler çok düşük işlem hacmi, kötü ve güven vermeyen bir arayüz, yeterli reklamın yapılamaması. Tüm bunlara ek olarak; merkezileştirilmiş borsalarda dataları manipule etmek oldukça basittir. Siz uyurken, arka tarafta kötü niyetli kişiler sizin paranızla sizden habersiz işlem yapıyor olabilir. Bu durum merkezsiz borsalarda tamamen şefaftır.


DQmWt6rdHGGYZfsRHAkHo5TDswUUV7kSdzp6zhJ6d1Swfdw.png

OAX, Ethereum akıllı sözleşmeleri ile çalışacaktır. Ayrıca döviz kanalları ile entegre olacak. Open ANX'in bazı önemli özellikleri şöyledir:

 • Merkezsiz
 • KYC / AML hizmeti
 • Teminatlı varlık ağ geçitleri
 • Sipariş defteri kaydı
 • İhtilaf Çözümü
 • DAO yönetişimi
 • Güncellemeler
 • Likidite toplamı
 • Taraflar arası risk şeffaflığı
 • Exchange kanalı entegrasyonu
 • Kredi riski ticareti ve fiyatlaması
 • Kâr amacı gütmeyen vakıf
 • Açık kaynak kodu

Yüksek likidite, Open ANX'i rakiplerinden ayıran özelliklerden biridir. Bu özellikle yatırımcıları korur ve daha fazla varlık ağ geçidi eklenmesine izin verir.

OAX'I DİĞER COINLERDEN AYIRAN YÖNETİM ŞEKLİ NASILDIR?

Open ANX platformunun en ilginç özelliklerinden biri de yönetim yapısıdır. Diğer coinlere göre kullanıcıları çok daha fazla yönetime ortak etme hedeflenmektedir. Ekosistemde daha fazla yetki ve haklara sahip olmak isteyen kullanıcılar, hedeflerine veya katkıda bulunacaklarına göre belirli üyelik türleri için başvurabilecekler.

Üye olmak için yatırım sahiplerinin önceden belirlenmiş sayıda coine sahip olduklarını onaylamaları gerekecek. Coin adetinin sayısı üyelik seviyesine bağlı olarak değişecektir. Bu coinler, başvurunun kabulünden sonra yakılacaktır. Bu işlemin, coin sayısının zamanla azalmasına neden olması ve sonuç olarak mevcut coinlerin daha değerli olması bekleniyor. Gelin hep beraber bu üyelikleri yakından inceleyelim.

Üyelikler:

Katılımcı Üye: Katılımcı üyelerin temel amacı, toptan veya perakende düzeyinde olabilecek işlem aktivitelerini gerçekleştirmek için platformu kullanmaktır.

Oylama Üyesi: Oylama üyesi olan kullanıcı, ANX platformunu açma kararlarında oy kullanma yetkisine sahiptir. Bu kararlar, platforma yeni özellikler eklemeyi içerebilir. Bu yönetişim yöntemiyle kararlar hızlı ve verimli bir şekilde uygulanacaktır.

Kurucu Üye: Kurucu üyeler, oy hakkına ek olarak tartışmalara ilişkin konuları önerebilirler. Bu konular muhtemelen yeni özellikler hakkında olacak ve oylanacak. Bu nedenle, kurucu üyeler OAX platformunun geleceği üzerinde çok etkili olacak.

Üçüncü Şahıs Hizmet Sağlayıcı Üye: Ekosistem içinde hizmet sunma becerisine sahiptir. OAX platformu büyüdükçe, bu tür üyeliği kimlerin daha fazla güç ve kazanç elde edeceğini göreceksiniz.

Varlık Geçidi Üyesi: Bu üyelik en üst düzeydir. Üçüncü taraf hizmetlerine ek olarak bir değişim hizmetleri sağlayabilirler.

PEKİ ŞİMDİYE KADAR NELER YAPILDI?

OAX token satışı 22 Haziran 2017'de başlamış ve 4 Temmuz 2017'de tamamlanmıştır. Katılımcıya yaklaşık 25 milyon ABD Doları OAX token'ı yaklaşık 18.76 milyon ABD Doları (1 ETH = 478.68 OAX) karşılığında satılmıştır. Satış işlemi sürecinde en ufak problem yaşanmamıştır. Bildiğiniz üzere ICO satışlarında, hacklenme ya da erteleme gibi problemler sıkça yaşanmaktadır.

Toplam 100 milyon adet token bulunmaktadır. Toplam adetin yaklaşık %25'i satılmıştır.


DQmaTqRuujLn8yED3ZnbZRUZedit4wwquSAG96J5VyfBePt_1680x8400.jpg

Open ANX platformunun piyasa değeri, token satışı fiyatlamasına dayalı olarak yaklaşık 75 milyon ABD Dolarıdır. OAX borsalara açılmaya başladıkça bu fiyat değişmeye başlayacaktır.

Tokenların çoğunun en az 1 yıl kilitleneceğini ve prototipin bundan daha önce serbest bırakılması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, OAX yatırımcılarının ICO'ya katılımlarından dolayı mutlu olacağını varsayabiliriz.

GELECEKTE BİZİ NE GİBİ ŞEYLER BEKLİYOR?

Q2 2016: Kavram Geliştirme
Q1 2017: Kavram Doğrulaması
Q2 2017: Open ANX Projesi Ortaya Çıktı, Teknik İnceleme Yazısı Çıktı ve OAX Token Satışları
Q4 2017: Çalışma Grubu Üyeliği
Q2 2018: Open ANX Prototip Sürümü

OAX'in geleceği çok parlak gözüküyor ve takım zamanında vaat ettikleri sürece devam edecektir. Açık ANX prototipi 2. Çeyrek 2018'de piyasaya sürülecek.

Oax takımına en iyisini diliyoruz. Ayrıca takımın ilerleme güncellemeleri ile bizi sürekli bilgilendirmeye devam edeceğini umuyoruz.

Open ANX hakkında daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdakileri ziyaret edin:

Web sitesi: https://www.openanx.org
Teknik inceleme: https://www.openanx.org/en/#whitePaper
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1943946.20
Twitter: https://twitter.com/OAX_Foundation

Sort:  

@turbot !welcome

Merhaba hosgeldiniz.

Kendinizi tanitan bir yazi yazip #tr ve #introduceyourself taglarini kullanarak paylasim yapmaniz daha fazla kisi ile etkilesime gecmenizi saglayacaktir. Birazdan Turbotun yapacagi yorumda bulunan linkleri incelemenizde fayda var.
Akliniza takilan sorular olursa discord uzerinden ulasabilirsiniz.

Iyi steemler

Bilgilendirme için teşekkürler.

Merhaba @alyattes,

Steem dünyasına hoşgeldiniz. Yeni bir kullanıcı olarak bilmeniz gereken
birkaç konuyu sizin için derledik.

Kullanım
İçerik üretirken dikkat edilmesi gerekenler
Botlar

Botlarda kullanmanız üzere size 0.002 SBD yolladım. Bazı botları kullanıp yazılarınıza oy almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, Steemit Türkiye discord sunucusu üzerinden bize anlık olarak ulaşabilir, tr topluluğuna aktif olarak destek verebilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Congratulations @alyattes! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You made your First Vote

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Congratulations @alyattes! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You made your First Comment

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by Alyattes from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews/crimsonclad, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows and creating a social network. Please find us in the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP. Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 66342.41
ETH 3548.63
USDT 1.00
SBD 3.09