Ramazanda İhtiyaç Sahiplerini Sevindirelim! [Cointurk 30. Projesi] kvmanmert#0796

in cointurk •  last year  (edited)
  • Mübarek Ramazan Ayı

Ramazan ayı İslam dininin en önemli ayıdır. Çünkü bu ay, 11 ayın sultanı, Allah'ın rahmetinin sonuna kadar açık olduğu bir aydır. Bildiğimiz üzere oruç tutmak islamın şartlarından olup bize farz kılınmıştır. Oruç tutan bir kimse de cehennem ateşinden korunur. Bu ayda sadece Allah'ın rahmeti değil sabır, yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik ve bereket gibi bir-çok şeyin arttığı mübarek bir aydır. Bunun yanında Islam dininin yüce kitabı olan Kuran-ı Kerim ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Ramazanın son 10 günü içerisinde bulunan Kadir Gecesi de yaratıcının insanlara kurtuluşa çağrısı olup günahların affedildiği duaların kabul edildiği çok mübarek bir gecedir.Ramazan ayı demek günahların yakılıp erimesi demektir. Madden ve manen faydalı olan oruç için bir hadiste " oruç tutun ki sıhhat bulasınız" buyrulmuştur.

Oruç nefsi terbiye etmektir. Oruç tutan kimse sadece midesiyle değil; diliyle ,gözüyle, aklıyla ve kalbiyle tutmalıdır orucunu. Yani kötü söz ve yalandan, harama bakmaktan , fesat düşüncelerden, kalbinin temizliğiyle nefsini terbiye etmelidir. Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışmanın da arttığını belirtmiştik. Ki fitre veya zekat veriliyor mazeretinden dolayı oruç tutamayan kimseler her gün için bir kimseyi doyuracak kadar yardım yapıyorlar vs bu sayede yardımlaşma ve dayanışma da güçleniyor. Fakat burada bir ayrıntıyı atlamamak gerekir. Yapılan bu yardımların gösterişle insanları rencide ederek değil gizli yapılması makûl olanıdır. Gösterişi Allah da sevmez. Yine bir hadiste "Bir elin verdiğini öbür el görmemeli" buyrulmuştur.


  • Ramazanda İhtiyaç Sahiplerini Sevindirelim

Benim çalıştığım işte de yarı engelli kontenjanıyla alınan bir arkadaş var. Kendi halinde kimseye zararı dokunmayan düzgün bir adam. Evini geçindirmek için de var gücüyle çalışıyor. Sonuna kadar emeğinin karşılığını hak ediyor. Evinden işine işinden evinedir yani. Biz de burada onun durumunu bildiğimiz için böyle yardımlar yapacak olduğumuzda veya biri yardım amaçlı ihtiyaç kimsesi aradiginda hep ona yönlendiriyoruz. Bu ramazanda da ben birine yardım yapmayı planlıyordum. Yolda kafamda ne alsam ne kadar alsam diye düşünürken işe geldim. Onu gördüm. Yine kendi halinde çalışıyordu. Selam verdi gülümsedi. Zaten çok sevecen bir adamdır. Gülümsedim selam verdim.Bir anda yardım yapacağım kimseyi uzakta aramaya gerek olmadığını düşündüm. Oturdum işte çocuklar nasıl falan derken yaşlarını falan öğrendim. 

Mesai biter bitmez marketten bir 100 -150 liralık ramazan kolisi hazırladım. Sağolsun çalışan bir bayan arkadaş da yardım etti.Eve neler gider ev için neler lazımdır gibisinden.Un, şeker,yağ ,makarna , pirinç koydum çeşit çesıt şeyler aldım.Ikiz çocukları var bir de küçük onlar için de defacto dan birşeyler baktım. Tişört aldım fiyatı ucuz olana değil uzun süreli giyebileceği kaliteli birşey almak istediğim için baya vakit harcadım mağazada. Tişört aldım, pantolon aldım , hırka aldım üstlerine.Daha sonra benim giymediğim ama sıfırdan farksız deri ceketim vardı onu da paketledim.Ayakkabıyla da alışverişimi tamamladım. Akşamına da bi çay içmek bahanesiyle gidip hediyelerimi verdim. Fotoğraflayamadım çünkü bunları 2 3 gün önce yapmıştım projeyi bugün gördüm bilseydim vermeden önce fotoğraflardım.Ama sorun değil önemli olan yardım yapmak.O hisleri yaşamak.  • Tarifi Olmayan Hisler

Özellikle çocuklar baştan aşağıya giydikleri yeni kıyafetleriyle çok mutlu oldular. Onların gözlerindeki heyecan mutluluk ışıltıları benim için dünyalara bedeldi. Kocaman sarıldılar. Parayla satın alınamayacak şeylerden biridir sevgi. Ben de daha çok mutlu oldum.Öyle bir mutluluk ki sayılı mutluluklar arasına girer o minnettarlık o karsılıksız saf temiz sevgi yüreğimin en dip köşelerine kadar işledi. Arkadaş teşekkür etti. Mahçup oldu.Ona da mahçup olmaması gerektiğini Allah rızası için yapılan bir iyilik olduğunu söyledim(bunları söylerken bende biraz garip hissettim ama belli etmedim) onların da hayır dualarını aldım.Gerçekten huzurla doldu içim. Umarım Allah yardıma muhtaç herkese nasip eder bir şekilde bir yerden yardım. Ben elimden geldiğince uğraştım. Sizler de uzakta aramanıza gerek yok yakın çevredeki ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapabilirsiniz.Bu şekilde yardımlar yaparak iç huzurunuzu bulur ve insanların ihtiyaçlarını giderip hayır dualarını alırsınız.


  • 31. Proje İş Hayatının Zorlukları Olsa İyi Olabilir
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @mert29! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Do not miss the last post from @steemitboard:

Carnival Challenge - Collect badge and win 5 STEEM
Vote for @Steemitboard as a witness and get one more award and increased upvotes!