Python Programlama Dili

in cointurk •  5 months ago

Python, 1990 yılında Hollandalı programcı Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmış bir programlama dilidir. Adını sanılanın aksine piton yılanından almamaktadır. Geliştiricisinin hayranı olduğu Monty Python adlı komedyenden adını alan Python programlama dili, C++ ve Java Script gibi dillere oranla; Kolay öğrenilmesi, Ayrı bir derleyici ihtiyacı duymaması, okunaklı ve temiz kod dizimine sahip olması ve programı geliştirme sürecinin kısalığı ile özellikle son yıllarda çok revaşta olan bir dildir.

NASIL ÖĞRENİLİR?

Python, nasıl öğrenilir? Ne kadar zamanda tam olarak öğrenmiş oluruz? Aslında bu ve benzeri sorular tamamı ile sizlere bağlıdır. Fakat kısaca nasıl öğrenebileceğinize değinmek gerekirse günümüzde bir çok kaynaktan python dilini öğrenebilmeniz mümkün. Youtube ve Udemy üzerinden eğitmenlerin derslerini takip edebilir, Python programlama diliyle ilgili internetten kitaplar satın alabilirsiniz. Hatta python programlama dilini öğrenebilmeniz için Türkçe dil destekli mobil uygulamalar bile var.

python1.jpg
Link

Programlama öğrenirken kod ezberlemeden ziyade programlamanın mantığını kavramanız daha mantıklı olacaktır. Bu demek değildir ki kodları ezberlemeyin. Sadece işinize yarayacak olan temel şeyleri ezberleyin. İşin mantığını ve düzenini anlayıp kavramaya çalışın. Büyük faydasını göreceksinizdir.

NERELERDE KULLANILIR?

Nerelerde kullanıldığına geçmeden önce Yahoo, Dropbox ve Google gibi dünyaca ünlü markaların kendi bünyesinde Python programlama dili bilen yazılımcılarla çalıştıkları ve aradıklarını belirtmekte fayda var. Henüz yakın bir tarihte geliştirilmesine rağmen hızla popülerleşen ve büyüyen bir programlama dili.

Python programlama dili ile günümüzün en revaşta konularında biri olan Machine Learning (yapay zeka) programlayabilirsiniz. Yine geleceğin mesleklerinden biri olarak tabir edilen ve günümüzün en popüler konularında yapay zekadan sonra 2. Sırada gelen Veri ve veri analizi ile uğraşabilirsiniz. Bunların yanında Python ile Sistem yönetimi, Ağ ve soket programcılığı gibi konulara da el atabilirsiniz.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  


Merhaba, yazınız @kusadasi ve @try-market tarafından yürütülmekte olan Kürator Projesi kapsamında seçilmiştir ve oylanarak desteklenecektir.
Yazılarınızda #cointurk etiketini kullanarak projemize dahil olmaya devam edebilirsiniz. Diğer projelerimiz hakkında bilgi alabilmek için @kusadasi'nı takip edebilir ve CoinTurk Discord Kanalı'na katılabilirsiniz.