Můj deník 4.-11.11.2019

in #actifit2 years ago (edited)

Matička zem

Zem je velkej učitel a v obecný míře by se asi dalo říct, že bychom měli trávit mnohem víc času na zemi (a taky samozřejmě ve stoje, ve dřepu...), než na gaučích, křeslech a židlích. Proč? Protože čím měkkčí podklad, tím ztuhlejší zpravidla bývá tělo. Už jste nakonec někdy viděli rozhejbanýho řidiče kamionu...? To je samozřejmě nadsázka, ale my si to často představujeme tak, že si po práci zaslouženě lehneme do gaučů, křesel a naše tělo povolí. To ale není nezbytně pravda. Vemte si, že máte třeba ztuhlý bedra, lehnete na gauč a ten se přesně přizpůsobí zakřivení vaší páteře? Kdo teda vlastně povolil? Vy, nebo gauč?

Gauč? Ouch!

Ten problém spočívá v tom, že ty měkký postele, pohodlný křesla a vypolstrovaný židle zkrátka odvedou práci za to tělo. Takže pokud je někde problém, gauč ho nevyřeší (což vám nakonec potvrdá každej od psychologa, přes životního kouče, až po fyzioterapeuta). Jakou má nakonec tendenci člověk, kterej v něm dlouho leží? Vstát a protáhnout se, ne? Stejně jako po noci strávený v posteli.

Měkoň a zpětná vazba

Druhej problém všeho toho změkčování spočívá v tom, že zpětná vazba je nulová. Když se člověk posadí na zem, bude se neustále nějak "ošívat". Bude často měnit pozice, protože něco někde začne bolet a znáte to pořekadlo o tom, jaká je nejlepší pozice, ve který sedět? Přesně ta, ve který teď zrovna nejste... Je tím myšleno, že žádná nejlepší pozice pro sed neexistuje. Je potřeba je měnit. Různě a často. Je to jako s tou slavnou Paracelsovou větou o tom, že rozdíl mezi lékem a jedem spočívá v množství podaný látky (o čemž se sice asi dá v některých případech polemizovat, ale jde mi o kontext). Takže jestli prostě člověk 8 hodin denně sedí v jedný pozici (byť sebedokonalejší), bude to bolet.

Gauče vytváří (ježiš to zní dementně, samozřejmě, že gauč nic nedělá. Je to nástroj) nějakej falešnej pocit, že je všechno v nejlepším pořádku. Nikdy jsem to nekoumal nějak podrobně, ale tuším, že to bude souviset s činností mozku. Nakonec třeba údajně existují studie, který tvrdí, že když si vezmete boty s velice tlustou a měkkou podrážkou, tak vlastně vytváříte na tělo mnohem větší tlak, protože noha hledá stabilitu a tak se k ní snaží skrz tu tlustou podrážku dostat. Tudíž vlastně "prošlápnete" mnohem víc, než kdybyste šli/běželi naboso, kde je mnohem větší tendenci k opatrnosti. Já tu studii ale nečetl a nevim jestli existuje. Údajně se to dělalo tak, že nechali lidi běhat po žíněnkách a měřili tlak na klouby oproti pevný zemi. Nevim...

Měkké tělo, měkká zem

Pokud to nevyplynulo z předchozích řádků, tak můj osobní názor je, že bychom se měli vrátit směrem k zemi. Zem je totiž, jak jsem ostatně avizoval, velkej učitel. Nakonec zem je to, kam člověk upadne, když uklouzne. Nebude padat do měkkýho gaučíku, ale na beton, led, dlažbu. Takže je možná dobrej nápad se s ní znovu seznámit, protože čím uvolněnější budou naše těla, tím měkčí se bude jevit. Základem podle mě je, na ní aspoň nějakej čas denně sedět, případně ležet. Já třeba osobně na zemi v podstatě spim. Respektive mám pod sebou 2 jogínský marimatky (takový ty hubený) a deku. Nic víc.. Občas se někdo zeptá, jestli se dokážu vyspat na posteli. A jo jasně, dokážu. Protože mě jde do jistý míry o tu robustnost (antifragilitu). Kdybych se nedokázal vyspat v posteli, nebylo by to moc praktický.

Taky převážnou část dne trávim naboso. Pokud si boty brát nemusim (protože zima, nebo etiketa), tak si je neberu. Protože je to zase určitá robustnost. Noha se zpevní, uvolní, navíc tu máme faktor otužování...No a v neposlední řadě na zemi sedim (a nebo cvičim). Celkem bez problémů zvládnu na zemi i kotoul, což je mimochodem super drill třeba na to padání. Člověk tam pochytá dost principů k tomu, jak upadnout a nezabít se. Ale to zase jindy...

4.11.-10.11.2019

  • Já to s dovolením jen v rychlosti shrnu, protože je to dlouho a já si stejně detaily nevybavuju (navíc jsem nefotil, ani nenatáčel)...Takže od začátku listopadu ještě dolaďuju nějaký detaily. Už jsem byl třikrát běhat. Jednou to byl delší výběh, podruhý intervaly a potřetí sprinty. Listopad zatím běhání vcelku nahrává, tak se toho pokouším trochu využít. Do čeho se trochu nutim poslední dobou je síla, takže převážně je můj trénink teď založenej na takových těch dovednostních prvcích. Sílu dělám taky. Ono se tomu nejde úplně vyhejbat, ale není to teď žádná sláva.

11.11.2019

  • Dnes jsem ve stojce potrénoval vytrvalost, což je prvek, kterej se nedá úplně odignorovat, když chce člověk minutu stát na rukách v prostoru (aby mohl dělat těžší věci). Takže šup čelem ke zdi a vydržet, vydržet, vydržet...

IMG_20191111_153817_polarr.jpg

  • Fáze druhá spočívala ve švihadle. Což není něco, co bych preferoval pro vybudování vytrvalosti (preferuju spíš ten běh), ale může to bejt užitečnej nástroj. Například hodinu zkuste "běžet" na místě. Jednak je potřeba slušnej timing a rytmus, druhak se musíte naučit zvedat nohy, pak je tam taky určitým způsobem vedenej došlap...Když zase člověk skáče snožmo, tak si vybuduje poměrně slušnou svalovou vytrvalost a elasticitu v lejtkách. Takže má to něco do sebe.9477
Daily Activity, Rope Skipping, Walking
Height
185 cm
Weight
74 kg
Body Fat
%
Waist
cm
Thighs
cm
Chest
cm

Sort:  

Congratulations @petecko, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.02108025 TRDO & @petecko will get 0.01405350 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

To je skvělý Actifit report. Zasloužil by lepší odměnu, než jakou tam vidím ;)
!trdovoter
!BEER

Congratulations @jjprac, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.64862775 TRDO & @jjprac will get 0.43241850 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Díky moc!

!trdo

Comments can not get TRDO reward!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Není zač ;-)

Vlastně

!BEER

(Jebne mě z toho)Hey @jjprac, here is a little bit of BEER from @bodie7 for you. Enjoy it!

Congratulations @jjprac, 1.6% upvote has been shared with your successful call on the post that shared by @bodie7!


Support @trendotoken projects by delegating : 100SP , 200SP , 500SP , 1000SP , 2000SP

Přemýšlím o tom, co píšeš. Jdeš vlastně proti civilizačním výdobytkům. U jednotlivce to jde. Nic proti. Jenže člověk jako druh se už dobrovolně k přirozenému pohybu, na stromy, nevrátí.
A jak píše @jjprac , Tvé ohodnocení ve steemu a tokenech je mizerné.

!trdo
!BEER

Sorry, @krakonos you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Díky za námět k příštímu reportu. Zrovna dneska jsem o tom přemejšlel :)

Lenost je hybatelkou pokroku :)

Parádní report :) Souhlasím s @jjprac (kterému zároveň děkuji za nominaci tohoto vydařeného postu do mé sobotní rubriky), že by si zasloužil větší odměnu, takže navrch posílám ještě jeden pozdrav od Tipáka :)

@tipu curate

Není zač ;) To zaslouží šálek
!COFFEEA

Díky moc!

Zatím opravdu nemáš zač, jak vidím, tak jejich upvote ještě nedorazil... snad se jen někde zatoulal :D Když tak to zkusím později znovu ;)

coffeea Lucky you @phortun here is your COFFEEA, view all your tokens at steem-engine.com Vote for c0ff33a as WitnessHey @bodie7, here is a little bit of BEER from @jjprac for you. Enjoy it!

Congratulations @bodie7, your post successfully recieved 0.669708 TRDO from below listed TRENDO callers:

@jjprac earned : 0.4324185 TRDO curation
@petecko earned : 0.0140535 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

@tipu curate

...tak konečně :)

Fakt díky, vážim si toho :)

Tak aspoň

!BEERHey @phortun, here is a little bit of BEER from @bodie7 for you. Enjoy it!Hey @ritxi, here is a little bit of BEER from @bodie7 for you. Enjoy it!

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have accordingly been rewarded 55.54 AFIT tokens for your effort in reaching 9477 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received an 27.08% upvote via @actifit account. 26.49% of this upvote value is a result of an exchange transaction you performed for 20 AFIT tokens !
Actifit rewards and upvotes are based on your:

  • User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count and recent rewarded activity.
  • Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is now a Steem Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Vote for Actifit as a Witness
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial

Tak o zemi a gauči mě nikdy nenapadlo přemýšlet. A přitom je to pravda. Většina lidí, když si chce skutečně protáhnout záda, si lehne na zem.
Od té doby, co mám doma malé torpédo, sedím na zemi mnohonásobně delší čas než na onom gauči a nijak mi to nevadí. A navíc si oproti ostatním v okolí povětšinou nestěžuji na bolest zad. ;)

Posted using Partiko iOS

Super, díky za zpětnou vazbu!

Je fajn, že torpédo tráví čas na zemi :)

On tráví na zemi podstatnou část dne. Spí sice v posteli, ale sezení na gauči nepreferuje. Vydrží to maximálně pár minut.

Posted using Partiko iOS

Co to, to torpédo?

Torpédo se má čile k světu. Lítá po celém bytě, pomalu začíná trénovat potápění ve vaně, na hřišti leze po všem po čem se lézt dá a celkově dost řádí.

Posted using Partiko iOS

Jo takové torpédo. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57076.76
ETH 4733.10
BNB 631.61
SBD 7.25