Ropucha aga - Rhinella marina | The Cane Toad (Photo Galery)- [Tutorial of Breeding]

in #animals7 years ago

Udostępniam Wam mój artykuł na temat Hodowli Ropuchy Agi Rhinella marina, mam nadzieje że się Wam spodoba. Jeśli uznasz ten artykuł za konkretny, sensowny, ciekawy lub pomocny to udostępnij link do niego gdzieś dalej i kliknij FOLLOW - będzie mi bardzo miło :)
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:

https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Kamil


If you like it, click Follow. Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-allh


aga.jpg

Ropucha aga - Rhinella marina


Bufo angustipes, Bufo marinus, Bufo pythecodactylus

The Cane Toad, Giant Neotropical Toad, Marine Toad


Ropucha aga to jedna z największych ropuch na świecie. Przeciętnie osiąga długość ok 15cm a ich waga zazwyczaj nie przekracza 1 kg. Samice są znacznie większe od samców. Jednak zanotowano przypadki w których długość ciała Agi przekroczyła 23cm a waga osiągał 1,5kg! Płaz ten jest również długowieczny, przy dobrych warunkach hodowli może dożyć nawet 30-40 lat.

IMG_5615.JPG

Ubarwienie dorosłych ropuch może być od szarego, oliwkowobrązowe, czerwono brązowe, żółtobrązowe – we wszystkie kombinacje tych kolorów w różnych odcieniach. Skóra tych płazów w jest pokryta ciemniejszymi brodawkami i jest sucha. Nad oczami posiadają grzebień, który przypomina brwi. Na tyle głowy posiadają bardzo duże gruczoły, którymi w czasie niebezpieczeństwa lub gdy jest zdenerwowana wydziela jad.

IMG_5617.JPG

Strona brzuszna zazwyczaj jest koloru jasnoszarego lub kremowego w ciemne plamki. Ich oczy są duże i wyraźne, źrenica pozioma otoczona złotawą tęczówka. Młode osobniki są gładsze i nie mają tak dużych i wydatnych gruczołów jadowych. Płeć jest dosyć trudno określić poza okresem godowym. Samice są dużo większa a samce mniejsze. W porze godowej u samców widać modzele godowe – są to skórne, czarne wyrostki na kciukach przednich kończyn.

IMG_5666.JPG

Pierwotnie występowała na terenach Ameryki środkowej i popołudniowej – od północnych części meksyku aż po Peru. Obecnie za sprawą człowieka została zawleczona i doskonale zaaklimatyzowała się w rejonach: Karaibów, Tajwanu, Japonii, Filipin, Nowej Gwinei, Australii i na wielu wyspach Pacyfiku. Agi chciano wykorzystać jako „środek naturalnej walki ze szkodnikami” upraw rolnych, niestety skutki były odwrotne, ropuchy doskonale się zaaklimatyzowały i zaczęły wypierać rodzime gatunki zwierząt – jako że nie miały naturalnych wrogów w rejonach w których zostały introdukowane. Najgorsze „spustoszenie ekologiczne” wyrządziły w Australii”.

IMG_5618.JPG

Są to nocne płazy, przez dzień chowają się w norach, pod pniami, konarami itp. Dla pary lub jednego samca i dwóch samic zapewniamy terrarium o wymiarach ok 80cm x 50cm x 40cm. Płazy te prowadzą naziemny tryb życia więc tak naprawdę wysokość zbiornika nie ma tu jakiegoś szczególnego znaczenia. Na dno dajemy ok 10cm torfu zmieszanego z piaskiem (np. w proporcjach 3:1), lub substratu kokosowego. W terrarium nie ma zbytniego sensu na dokładanie dekoracji, roślin, ozdób ponieważ płazy te swym masywnym ciałem zniszczą wystrój a podłoże przekopią.

IMG_5614.JPG

Jedyne o czym nie powinniśmy zapomnieć w zbiorniku hodowlanym to basenik z wodą w której agi bardzo często się wypróżniają, wystarczająca głębokość wody to 1-3cm, taka wodę wymieniamy co 1-2 dni. Dobrym dodatkiem i schronieniem dla ag jest łukowaty fragment kory lub tuba korkowa do której płazy wchodzą się schronić w czasie dnia.

kapiel.jpg

Optymalna temperatura dla tych ropuch to 18-25C, nie wskazane jest dogrzewanie za pomocą kabli grzewczych, mat elektrycznych i innego rodzaju ogrzewania podłogowego – niechcący mogli byśmy doprowadzić do przegrzania płaza. W skrajnych przypadkach wytrzymują temperatury 0-40C. Wilgotność w terrarium na poziomie 50-70%. Podłoże powinno być zawsze delikatnie wilgotne ale z wydzieloną częścią suchszą. Cykl oświetleniowy 12-14 godzinny, w tym celu przez dzień możemy zastosować specjalne słabsze żarówki UV B a na noc odpowiednia żarówki nocne.
Mimo że są to nocne stworzenia cykl oświetlenia dobrze na nie działa zwłaszcza wtedy gdy chcemy je rozmnażać.

IMG_5667.JPG

Żywią się wszystkim tym co uda im się połknąć: świerszcze, drewnojady, szarańcze, ślimaki, dżdżownice. Dorosłe osobniki zjadają również myszy, oseski, pisklęta. Agi są dosyć wolnymi stworzeniami dlatego niekiedy mogą mieć problem z „szybszym pożywieniem”.

amam.jpg

Gody są silnie związane z porą deszczową, które możemy symulować deszczownicą. Samica składa sznury skrzeku 3-4m w których może być od ok 8000 do nawet 50000 jaj. W ciepłych wodach wylęg kijanek następuje po około 2-4 dniach. Rozwój od jaja do małych żabek trwa w zależności od temperatury i ilości pokarmu 26 dni do nawet 180 dni! Młode po wyjściu na ląd mają ok 1cm.

IMG_5646.JPG

Uwaga: Jad tych ropuch jest silnie trujący, może powodować silne pieczenie, swędzenie. Jeśli jad dostanie się do oka może powodować ślepotę (okresową). Jad może wywoływać również gorączkę i drgawki a w przypadku połknięcia nawet śmierć. Należy pamiętać że woda w której agi się „kąpały” jest trująca jak i jej kijanki i skrzek.

IMG_5672.JPG

Nazwa polska: Ropucha aga, Aga, Ropucha olbrzymia
Synonimy: Bufo angustipes, Bufo marinus, Bufo pythecodactylus

Nazwa angielska: The Cane Toad, Giant Neotropical Toad, Marine Toad
Nazwa niemiecka: Die Aga-Kröte, Riesenkröte
Nazwa czeska: Ropucha obrovská

Tekst i zdjęcia:
Kamil Kowalski

IMG_5614.JPG

IMG_5618.JPG

IMG_5619.JPG

IMG_5620.JPG

IMG_5621.JPG

IMG_5662.JPG

IMG_5665.JPG

IMG_5668.JPG

top.jpg


Jeśli podoba Ci się ten materiał to udostępnij link do niego gdzieś dalej i kliknij FOLLOW - będzie mi bardzo miło :)
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:

https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Kamil


If you like it, click Follow. Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-allh

Sort:  

Ależ ty mnie teraz zaimponowałeś :) Brawo:) świetny post !!!Wielki szacun !

:) Dzięki wielkie Marek :)

Thank you very much :)

How do you like my Aga'tka? :)
Jak się Wam podoba moja Agatka? :)

Hej Kamil, Aga nie powiem, że śliczna, ale na pewno ciekawa ;) Co Cię skłoniło do hodowli tej żabci? Szalony... :)
Pozdrawiam

Bo są prześliczne :) Uwielbiam je :)
Jak miałem kilka lat, byłem z mamą (mama też Agata hehehe) w Zoo, tam pierwszy raz zobaczyłem ogromne Agi i wtedy już wiedziałem że je chce, a że w latach 90'tych egzotyka kończyła się na żółwiach stepowych, to czekałem, czekałem i czekałem....
I dopiero po 30stce człowiek spełnia marzenia z dzieciństwa :)
Ogólnie lubię dziwne zwierzęta :)
Kilka z nich możesz zobaczyć już tu: https://steemit.com/@kamilkowalski
Karaczany, pszczoły, rzekotki i kota co ok 2 tygodnie temu się do mnie przyplątał :)
Jeszcze są ryby w oczku, raki, małże hmm coś by się jeszcze znalazło :)
Na ten moment poluje na kumaki ale w formie albinotycznej :) raz tylko były podobno w Niemczech na giełdzie Terrarystyczniej (czyli istnieją) :)

Aaaa jeszcze uchowała sie jedna afrykańska żaba biegająca :) Wczoraj po roku ją dopiero wypatrzyłem w terrarium (tak rok jej nie widziałem, myślałem że zdechła, a ta skubanica po prostu tak dobrze się chowała) :D

@kamilkowalski ciekawe zwierzątko i ładne fotki tej ropuchy. Ja i tak wole akwarium :p

Very interesting, good post and I like, hopefully the next post better with a more perfect idea. follow me @pn09s, Upvote and give a positive comment for me.

https://steemit.com/life/@pn09s/sanger-20171011t13228688z

Good post and nice pictures
@kamilkowalski

Thank you very much :)

Mieszkam na greckiej wyspie Korfu, tych ropuch jest tutaj mnóstwo i można spotkać na prawdę bardzo duże okazy. Jak tutaj przyjechałam to przestrzegano mnie przed żmijami i właśnie jadem tych ropuch. Jeśli widzę je w moim ogrodzie to wiem że na pewno będzie padać ;)

Ewa, a czy na pewno to ten gatunek ropuchy? Ropucha Aga? Jak by udało Ci się im pstryknąć kilka fotek to byśmy wszystko wiedzieli :)
Bo Ropucha szara jest do niej dosyć podobna (tylko mniejsza) a występuje licznie w całej Europie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ropucha_szara

Jak mi się uda to oczywiście zrobię zdjęcie :) One nie maja kolorystyki jak ropucha szara (dzięki za link), są bardziej podobne do tej Twojej albo do ropuchy zielonej (bo zobaczyłam i tą z rozpędu) ;)

To jak się uda to zrób fotki :), ale mnie zaciekawiłaś :)

A Ty mnie ... :) Patrzę i widzę znajomą ropuchę a tu się okazuje że niekoniecznie ;) i pewnie masz rację bo ja nie jestem znawcą. Jak tylko jakąś zobaczę to zrobię zdjęcie ale nie wiadomo kiedy to nastąpi, bo wiesz jak to jest w życiu... jak czegoś/kogoś nie potrzebujesz to ciągle jest koło ciebie a jak potrzebujesz to to/go wsysa ;)
Wciągnęłam nawet męża w sprawę ropuch, on twierdzi że tutaj można spotkać ropuchy w różnych odcieniach a wręcz kolorach, w zależności od miejsca występowania na wyspie - jednym słowem nie pomógł wcale aczkolwiek chęci miał dobre :D

Oglądaliśmy te zdjęcia szarej ropuchy z mężem :) Ta Twoja ma przede wszystkim inne i ładniejsze oczy niż szara (na to zwróciłam od razu uwagę), nie pozostaje mi nic innego jak zajrzeć w oczy którejś z tych co buszują w moim ogrodzie ;) I oczywiście prześlę Ci zdjęcie :)

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 62983.95
ETH 2962.52
USDT 1.00
SBD 3.58