Strategie tradingowe wspierane skanerem kryptowalut
Z tej strony Tomek z Algory Project. Przygotowujemy narzędzia wspierające trading na rynkach kryptowalut. W tej chwili udostępniliśmy wersje demo: https://demo.algory.io
a w niej kilka predefiniowanych skanerów oraz cryptonews. Narzędzia te są zaprezentowane w bardzo okrojonej formie. Z końcem 2 kwartału pojawią się w wersji pro, które będą naprawdę bardzo praktyczne do wykorzystania na rynku kryptowalut.
Tutaj chciałbym pokazać Wam po co to robimy, na czym bazujemy oraz jak można wykorzystać skanery, które udostępniliśmy w demo.
To seria materiałów bazujących na strategiach, które wykorzystuje w tradingu na krypto. Strategie te w zasadzie przełożyłem ponad rok temu na rynek krypto, w którym analiza transakcji jak i najprostsze założenia AT są idealne do wykorzystania. Jak połączymy to z emocjami ludzkimi, mamy rynek idealny bo młody :)
Strategie wykorzystujące big print
Jak wykorzystać Big print skaner podczas tradingu i zwiększyć swoje zyski dzięki Cryptoscanner
Obserwacja dużych transakcji, które zostały zrealizowane na kryptowalutach jest dla mnie niezmiernie ważna. Identyczne założenia wykorzystuje na giełdach akcji. Wszak na każdym rynku mamy zbliżone zasady wykorzystania narzędzi i te same motywy kierujące ludźmi, którzy otwierają pozycje.
W dniu dzisiejszym skupię się na wyjaśnieniu jak wykorzystać okno skanera „Big print” podczas tradingu na kryptowalutach.
Co ma znaczenie?
Oceńmy sytuację w najprostszy sposób. Obserwujesz notowania danej kryptowaluty. Czy interesują Cię poziom na których pozycję otwierają mali gracze? Gracze, którzy statystycznie tracą na rynku? Zlecenia o wielkości np. ułamka ETH lub kilku sztuk robią na Tobie wrażenie? Sądzę, że nie.
Jaka jest Twoja reakcje gdy dowiadujesz się, że ktoś otworzył pozycję o wielkości np. 500 ETH czy 500 BTC? Zapewne jest to „WOW”. Ktoś otworzył tak duże zlecenie, więc na pewno wie coś więcej od Ciebie. W wielu wypadkach tak właśnie jest. Pamiętaj, że na każdym rynku duzi gracze nie lubią tracić.
Zwykle więc podejmowana przez nich decyzja o otwarciu pozycji nie wynika z:
1. Nudy na rynku.
2. Musu posiadania czegokolwiek w otwartej pozycji.
3. Nagonienia przez innych.
Oczywiście i duzi gracze czasem tracą. To również musisz mieć na względzie gdy trejdujesz pod większych graczy. Mogą oni trejdować na dłuższy termin. Dlatego bierz pod uwagę założenia dotyczące stop lossów. Zarządzanie pozycją musi być zawsze brane pod uwagę.
Sądzę, że w żadnym wypadku nie chcesz znaleźć się w grupie tracących. Dlatego warto byś do swojego tradingu dodał obserwację dużych zleceń, które zostały zrealizowane. W związku z tym, że nie jesteś w stanie analizować tego manualnie, odpowiednie rozwiązanie niesie dla Ciebie nasz Cryptoscanner.
Jak korzystam z okna Cryptoscanner – Big print
Przede wszystkim interesują mnie zlecenia, które znacznie odbiegają od normy na danej parze kryptowalut.
Jeżeli widzę zlecenia w oknie transakcyjnym, jak poniżej:
Nic nie przyciąga mojej uwagi. To po prostu zwykła wymiana między graczami, zwykle mniejszymi. Zazwyczaj na poziomach cenowych, które nie są dla mnie interesujące.
Sytuacja zmienia się, gdy dochodzi do mocniejszego ruchu (czy to spadkowego czy wzrostowego) lub gdy mamy pewną konsolidację.
Nagle wśród drobniejszych zleceń pojawiają się takie o wartości 100-150k$. Czyli już większych graczy, którzy ryzykują inne kwoty.
Ważna jest w takim momencie ocena, w trakcie jakiego ruchu na danej kryptowalucie dochodzi do zawarcia dużych transakcji oraz po jakiej stronie te transakcje są zawarte.
Wyżej przedstawione duże transakcje miały miejsce na spadku, który widzimy na powyższym wykresie. Zdecydowanie odstające od normy zlecenia, które pojawiają się przy okazji każdego krótkiej podbicia kursu w górę, świadczą o tym że ruch spadkowy może być kontynuowany.
Big printy można wykorzystać grając pod kilka strategii
Big prints należy przeanalizować pod kątem tego w jaki sposób wykorzystamy informacje płynącą z wielkości transakcji na rynku. Osobiście rozważam duże transakcje w trzech różnych sytuacjach, dzięki czemu wiem jak należy wykorzystać w/w informacje. Pamiętaj, że nie zawsze ta informacje dostarcza nam wsparcia odnośnie momentu otwarcia pozycji. Bardzo często informacje te służą również podjęciu decyzji o zamknięciu posiadanej pozycji.
Jeżeli poniższe sytuacje odbywają się na marnych wolumenach, stoję z boku. Co to znaczy marny wolumen: to wolumen który niczym nie odbiega od średniego wolumenu w ostatnich minutach, godzinach czy dniach.
Big printy powodują budowanie się „znaczącego wolumenu”, który bez problemu rozpoznasz na wykresie, bo odstaje od normy. Jak zauważysz na wykresie, stanowi on poziom odwrócenia trendu lub lokalne ekstrema.
Poniższe strategie najbardziej odpowiadają mi w ujęciu na interwale godzinowym. Spokojnie jednak możesz je stosować w niższych interwałach, jeżeli celujesz w innych zasięg ruchów. Dla przykładu dałem to na interwale 1 minutowym. W analogiczny sposób przełożyć możesz to na 1 godzinowe i dłuższe. Wszystko zależy od tego jaką przyjmiesz strategię.
Trading na spadki:
Gdy pojawia się pierwsza poważniejsza świeca spadkowa (1), która następuje przy pojawieniu się dużych big printów, wyrysowuje się dobry układ do zagrania na spadki.
Czekamy na pullback (2). Zazwyczaj dociera on w rejony wybicia (1). Te rejony stają się poziomem oporu. Skąd z małym ryzykiem zajmować można pozycję krótką do której dokładać można w momencie przebicia dołka z poziomu (1).
Zgodnie z sytuacją zaprezentowaną poniżej. Przeanalizuj sobie różne interwały dla np. BTC/USD i zobaczysz jak często dany układ można trejdować. Skaner „big print” pomoże w znalezieniu dobrych momentów pod pullbacki.
Trading na wzrosty:
Analogicznie do tradingu na spadki, z tymże gramy w przeciwną stronę
Gdy pojawia się pierwsza poważniejsza świeca wzrostowa (1), która następuje przy pojawieniu się dużych big printów, wyrysowuje się dobry układ do zagrania na wzrosty.
Czekamy na pullback (2). Zazwyczaj dociera on w rejony wybicia (1). Te rejony stają się poziomem wsparcia. Skąd z małym ryzykiem zajmować można pozycję długą do której dokładać można w momencie przebicia high z poziomu (1).
Zgodnie z sytuacją zaprezentowaną poniżej. Przeanalizuj sobie różne interwały dla np. BTC/USD i zobaczysz jak często dany układ można trejdować. Skaner „big print” pomoże w znalezieniu dobrych momentów pod pullbacki.
Po mocnym wzroście lub analogicznie po mocnym spadku:
Tą strategię polecam dla osób, które mają zarówno wyczucie na rynku oraz doświadczenie. W zasadzie jedno wiąże się z drugim. To zagranie czysto pod emocje ludzkie i nastawione na szybkie odbicie od lokalnego denka lub szczytu.
Rynek kryptowalut, szczególnie holdowanie pozycji, wielu osobom przyniósł bardzo duże zyski. Jednak trzymanie pozycji, nie jest równoznaczne z tym, że takie osoby są dobrymi traderami. Bardzo często zamiast zrealizować zyski i cieszyć się zarobioną kasą, osoby próbują bawić się w traderkę dużym kapitałem.
Bardzo często big printy pojawiają się na lokalnym ekstremum. Obserwujemy na nim znaczący wzrost wolumenu jak również określony układ na wykresie świecowym. Obserwuj okno kwotowań podczas bardzo mocnych spadków. Dlaczego? Bo dzięki temu zauważysz jak często koniec na końcu mocnego spadku pojawiają się bardzo duże zlecenia po stronie sprzedaży, które szybko są wypełniane i następuje dynamiczne odbicie.
Te duże zlecenia to zwykle zlecenia graczy, którzy za szczególnej strategii tradingowej nie posiadają, przez co nie zamykali pozycji kiedy należało tego dokonać z małą stratą. Zamykali pozycję kiedy puszczały już im nerwy w myśl: „zamknę pozycję żeby chociaż coś z niej zostało”.
Nie chciałbym abyś odebrał ostatnią strategię jako przejaw pychy i wyższości nad kimkolwiek innym. Jednak takie są smutne realia giełdowe, że w tradingu liczy się doświadczenie, wyrachowanie oraz odpowiednie zarządzanie pozycją i własnymi emocjami.
Podsumowując
Big prints nie stanowią strategii samej w sobie. To nie działa w ten sposób, że pojawia się duże zlecenie w trendzie i już wiesz, że masz otworzyć pozycję długą lub krótką. To bardzo dobry dodatek w procesie podejmowania decyzji o otwarciu/zamknięciu posiadanej pozycji. To również dobry wskaźnik do tego, kiedy warto być poza rynkiem i czekać na zainteresowanie większych graczy.
[BOT] Witamy algoryproject na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.
Bardzo ciekawy artykuł, chętnie poczytam następne 🙂
Dzięki, będą kolejne już wkrótce :)
Congratulations @algoryproject! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
You made your First Comment
Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP