Leo Triplet (M65, M66, NGC 3628)

in #yu-stem5 years ago

Danas tri galaksije u jednom. U pitanju je M66 grupa, poznatija kao Leo Triplet. Takođe, ovde je limit mog fotoaparata i objektiva, uspeli su da uoče ove tri galaksije ali sa veoma malim detaljima, što je i realno za ovu opremu.


Izvor fotografije WIKI

M65

Još jedna galaksija iz Messier-ovog kataloga. Charles Messier je ovu galaksiju uočio davne 1780. godine. U pitanju je spiralna galaksija, tačnije srednja (intermediate) spiralna galaksija. Ovo znači da se nalazi između spiralne galaksije sa prečagom, kao što je na primer Mlečni put o kojem sam pisao na ovom linku, i spiralne galaksije bez prečage, kao što je Pinwheel galaksija o kojoj sam pisao na ovom linku.


Izvor fotografije WIKI

Nalazi se u sazvežđu zvanom Lav (Leo). Razlog tome jeste, prema naučnicima, zbog plimske sile između ovih tri galaksija koje su blizu jedna drugoj. Ova glaksija se nalazi oko 35 miliona svetlosnih godina od sazvežđa Lav.


Izvor fotografije WIKI

M66

Najsvetlija galaksija od ove tri. Takođe je srednja spiralna galaksija, kao što je M65, zbog plimske sile između ove tri galaksije. Kada je tamnije nebo, bez svetlosnog zagađenja, njih je lako videti. Ova grupa galaksija se nalazi ispod tri kraka trougla, koje možete videti na fotografiji iscrtanog sazvežđa.


Izvor fotografije - modifikovana WIKI

Ova galaksija je daleko od Zemlje čak 31 miliona svetlosnih godina.


Izvor fotografije WIKI

NGC 3628

Napokon jedna galaksija koja ne spada u Messier-ov katalog, nju je pronašao Vilijam Heršel, nemačko-britanski astronomer i kompozitor 1784. godine. Takođe poznatija je kao Hamburger galaksija, naziv tačno pristaje izgledu ove galaksije. Heršel je 1774. godine konstruisao svoj prvi teleskop i 1802. godine je napravio svoj katalog maglina dubokog neba. Ova galaksija ima plimsku silu dugačku 300 hiljada svetlosnih godina, takođe spada u spiralne galaksije. Ova galaksija je daleko od Zemlje oko 35 miliona svetlosnih godina.


Izvor fotografije WIKI

Moja fotografija

Leo-triplet

CameraLensShutter speedF-stopISO
Canon 600DTair 11A3.2 sec. x 250f/2.812800

Ovo je zaista bilo teško fotografisati iako sam znao gde se tačno nalaze ove tri galaksije. Jako malu luminoznost imaju, što je bilo teško za fotoaparat da ih uoči. Iako sam koristio maksimalnu ISO osetljivost što je ovaj fotoaparat mogao, veoma slabo su se videle ove tri galaksije.
Možete videti na ovoj jednoj fotografiji od 250 koje sam napravio. Jedva se vidi. Posle tih 250 fotografija, napravio sam još 15ak Dark frame i 15ak Bias frame, čime bih smanjio što je više moguće šum.

IMG-9726

CameraLensShutter speedF-stopISO
Canon 600DTair 11A3.2 sec.f/2.812800

Zašto sam samo 250 fotografija napravio? Razlog je bio taj što su oblaci počeli da se pojavljuju to veče, imao sam maksimum 10ak minuta da ovo fotografišem. Prema prognozi, trebalo bi da bude vedrije ovih dana, ali i tu dolazi do problema. Mesec postaje sve svetliji, uskoro će pun Mesec biti što mi neće dozvoliti da pravim fotografije zbog svetlosnog zagađenja. Tako da, nove galaksije će morati da sačekaju neko vreme da budu fotografisane. Dok ja budem čekao da Mesec postane opet nov, imaću taman vremena da napravim taj star tracker, o kojem maštam već duže vreme. :D

Sledeće što će mi biti na meniju jeste Markarijanov lanac, nalazi se levo od Leo tripleta, komšije. :D U pitanju je velik broj malih galaksija koje stvaraju lanac, pošto su poređane u luku. U pitanju su dve galaksije iz Messier-ovog kataloga i čak devet galaksija iz Heršelogov kataloga. Biće ovo zanimljivo fotografisati.


Izvor fotografije WIKI

Hvala na pažnji. :)

Sort:  





This post has been voted on by the SteemSTEM curation team and voting trail in collaboration with @utopian-io and @curie.


If you appreciate the work we are doing then consider voting all three projects for witness by selecting stem.witness, utopian-io and curie!


For additional information please join us on the SteemSTEM discord and to get to know the rest of the community!

Hi @miroslavrc!

Your post was upvoted by Utopian.io in cooperation with @steemstem - supporting knowledge, innovation and technological advancement on the Steem Blockchain.

Contribute to Open Source with utopian.io

Learn how to contribute on our website and join the new open source economy.

Want to chat? Join the Utopian Community on Discord https://discord.gg/h52nFrV





Hey @miroslavrc,
This post has been upvoted by the ASTROSteem curation team and curation trail.
ASTROSteem is a project with the goal to promote and support astronomical content on the STEEM blockchain. If you wish to support the authors of astronomical content and the ASTROSteem project you can get more informations here.

Thank you very much! :)

Poz @miroslavrc!! :)

Pošto sam baš nabavio svoj prvi "resniji" fotič, i pošto me u budučnosti interesira fotografiranje zvijezda imam neko pitanje za tebe :)

Kakva bi bila razlika, da si u ovom "traženju galaksija" smanjio ISO i umjesto 3.2 sec stavio neki dalji shutter speed? Da li bi svejedno uspio vidjeti galaksije ili je njihovo svijetlo premaleno?

Pozdrav @Poss. Tesko da bi mogao duzi shutter speed od ovoga na 135mm objektivu, jedino ako imas star tracker. Sve zavisi koje galaksije bi hteo da vidis, Orion moze da se vidi bez ikakvih pomagala. Ukoliko nemas star tracker, kao i ja, onda treba da koristis pravilo 600 ili 500. U pitanju je pravilo sa kojime racunas maksimalan shutter speed koji mozes napraviti a da nemas star trails. Ukoliko imas krop senzor racunaj ziznu daljinu sa kropom tvog senzora. Racunica ide ovako, uzmes broj 500 ili 600 i podelis sa ziznom daljinom tvog objektiva i time dobijas maksimalnu brzinu okidanja koju mozes imati bez star trailsa. Ukoliko te zanima jos nesto, mozes uci u teamserbia discord pa me tamo mozes naci i rado cu ti pomoci oko toga. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.15
TRX 0.12
JST 0.025
BTC 54640.80
ETH 2444.53
USDT 1.00
SBD 2.16