[TRAVEL] How did Poland look before? (58 Photo!) - JAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁA POLSKA ? SKANSEN W TOKARNI – MUZEUM WSI KIELECKIEJ

in #travel7 years ago (edited)

Open-air museum in Tokarnia (place near Kielce/Poland) WHICH YOU NEED TO SEE. And if you are interested in history and architecture you will love this place!


Unfortunately I do not know English well enough to translate this text.
I hope that foreign people will be interested in the photographs.


travel.jpg

JAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁA POLSKA ?
SKANSEN W TOKARNI – MUZEUM WSI KIELECKIEJ

Mapa: https://www.google.com/maps/place/Muzeum+Wsi+Kieleckiej.+Park+Etnograficzny/@50.7632745,20.4409759,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x89ad78c9dff396d1!8m2!3d50.7621013!4d20.4369199?hl=pl

Adres: Tokarnia 303, 26-060 Chęciny, Poland.

Aplikacja (android) pomagająca zwiedzać Skansen: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.mwk


IMG_8042.JPG

… Jak miałem 7-8 lat byliśmy z klasa na wycieczce w skansenie... Ta wycieczka tak zapadła mi w pamięci, że chciałem pokazać to miejsce mojemu synowi (Emilowi), który teraz ma tyle lat ile miał tata jak był tam pierwszy raz...

Skansen w Tokarni (miejscowość pod Kielcami) jest jednym z miejsc w Polsce KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ. A jeśli interesujesz się historią i architekturą to zakochasz się w tym miejscu!

Jeśli już zdecydujesz jechać w to miejsce to sugeruje zarezerwować sobie cały dzień, lub nawet dwa dni, bo miejsc w okolicy do zwiedzania jest OGROM! (Najbliżej skansenu jest Jaskinia Raj i Zamek w Chęcinach).

Cały skansen jest jedną wielką barwną łąką i zarazem parkiem o powierzchni ponad 65 hektarów! Wszystko jest obsadzone ziołami i tysiącami roślin, które dominowały w przydomowych ogródkach danej epoki.

mapka-skansen.jpg

Wchodząc przez główną bramę po kilkudziesięciu metrach mamy dwa domy: Dom Organisty z Bielin (Aptekę) i dom ze Skorzowa (Dom lekarza).

1.JPG

1a.JPG


Chałupa ze Szydłowa (Pracownia Krawiecka)

3.jpg

3a.JPG

IMG_8015.JPG

IMG_8017.JPG


Chałupa z Wąchocka (Fotograf)

IMG_8038.JPG

IMG_8042.JPG

IMG_8046.JPG

IMG_8047.JPG

IMG_8048.JPG

IMG_8049.JPG


Z polanki na wzniesieniu rozciąga się piękna panorama na Chęciny. W oddali widać ruiny zamku w Chęcinach.

IMG_8023.JPG

IMG_8018.JPG


Chałupa z Daleszyc (Szewc)

IMG_8028.JPG

IMG_8025.JPG

IMG_8026.JPG

IMG_8027.JPG


Dom z Wąchocka (Sklepik Małomiasteczkowy)

W domu z Wąchocka urządzono wystawę pokazującą małomiasteczkowy sklepik z lat 30. XX wieku. Urządzono ją z wykorzystaniem oryginalnych sklepowych mebli. Na półkach i w witrynach wyłożono zestaw przedwojennych słoików, butelek i innych opakowań. Nad wejściem wisi stary szyld: „POLSKI SKLEP SPOŻYWCZY. WŁADYSŁAW KORNECKI”, pochodzący z Końskich. Sklep oferował spory asortyment towarów, począwszy od wyrobów chemicznych i kosmetycznych , poprzez alkohol, piwo, tytoń aż po żywność, wyroby wędliniarskie i cukiernicze. Z ciekawszych eksponatów wymienić należy lodówkę browaru HABERBUSCH, maszynkę do wyrobu lodów, dystrybutor do sprzedaży nafty i kolekcję galanterii papierniczej. W drugim z pomieszczeń sklepiku urządzono wytwórnię wód gazowanych, a po przeciwnej stronie sieni odtworzono wnętrza zamieszkiwane przez rodzinę sklepikarza.

IMG_8029.JPG

IMG_8030.JPG

IMG_8031.JPG

IMG_8032.JPG

IMG_8033.JPG

IMG_8035.JPG


Jedno z najwspanialszych miejsc to Wiatrak z Grzymałkowa, nie dziwota że w tutejszych wiatrakach zakochali się filmowcy z Polski i świata.

Wiatrak typu „holender” z Grzymałkowa (gmina Mniów) wybudowano w 1931 roku. Pierwotnie stał we wsi Pakuły (powiat Końskie), skąd w 1947 roku został przeniesiony do Grzymałkowa. W 1976 roku zakupiło młyn Muzeum Wsi Kieleckiej od Wandy Berner. Wiatrak stanął na terenie skansenu w 1990 roku. „Holender” zbudowany jest na planie ośmioboku, posiada trzy kondygnacje. Wybudowano go na ośmiu dębowych podwalinach ułożonych na podmurówce z kamienia polnego. Ściany, w konstrukcji szkieletowo-ryglowej, są szalowane deskami. Mechanizmy wiatraka – napędowy i transmisyjny – tworzą dwa skrzydła („śmigi”), wał skrzydłowy, koło „paleczne”, pionowy wał sztorcowy, dwa poziome koła sztorcowe, wrzeciona i dwa koła cewkowe. Budynek przykrywa dwuspadowy dach, o konstrukcji krokwiowo-jętkowej, z charakterystycznym „naczółkiem”, widocznym od strony ramion wiatraka. Tworzy on ruchomą, obrotową „czapę”, typową dla wiatraków holenderskich. Mechanizm „czapy” osadzono na kole składającym się z dwóch drewnianych „krążyn”. Na dolnej, wspartej na „oczepie” ścian, umocowano szynę stalową, po której poruszają się wózki o żeliwnych kółkach. Na wózkach wsparto belki stanowiące podstawę dachu. „Czapę” wraz ze skrzydłami obracano w stronę wiatru za pomocą drewnianego dyszla, który zostanie odtworzony w przyszłości.

IMG_8063.JPG

IMG_8052.JPG

IMG_8053.JPG

IMG_8057.JPG

IMG_8061.JPG

IMG_8062.JPG


Stodoła - strasznie podoba mi się połączenie drewna i kamienia, zawsze mi się marzyło żeby mieć dom z elewacją na dole kamień a u góry drewno.

IMG_8064.JPG

IMG_8065.JPG

IMG_8066.JPG

IMG_8068.JPG


Zagroda z Sierżawy (Dom Cieśli)

Zagroda pochodząca z Gór Świętokrzyskich (Pasmo Sieradowickie), wybudowana została przez włościańską rodzinę Pożogów, w okresie po komasacji wsi Sierżawy (1857 r.). Właściciele posiadali około 30 morgów ziemi uprawnej. Wszystkie zabudowania gospodarcze i mieszkalne, pierwotnie ustawione były w kształt litery "U". Postępująca później rozbudowa zagrody, leżącej w Sierżawach Górnych, nadała całości kształt czworoboku, zamkniętego przez dużą stodołę. Otwarte przestrzenie między budynkami przesłonięto ogrodzeniami z belek, a także wrotami prowadzącymi na podwórze. W skład zagrody wchodzą: chałupa (1880 r.), chlewy, obora stajnia i spichrz (1860 r.) oraz stodoła (1880 r.) i wiata - "wystawa". Budynek mieszkalny, nakryty czterospadowym słomianym dachem, mieści wewnątrz - centralnie usytuowaną sień i dwie izby. Podwaliny posadowiono na dużych polnych kamieniach. Ściany drewniane, z "połowizn" węgłowane na "rybi ogon", nakrywał czterospadowy dach kryty strzechą. W pomieszczeniach mieszkalnych znajdują się podłogi z desek, natomiast w sieni polepa gliniana. Urządzenia ogniowe wykonano dawną metodą z kamieni łączonych na glinę. Na "siestrzanie" umieszczonym pod belkami "tragarzy" wyryto napis składający się z liter "IHS".

IMG_8069.JPG

IMG_8070.JPG

IMG_8071.JPG

IMG_8072.JPG


Chałupa z Woli Szczygiełkowej wybudowana w 1870 roku (Wiejska Szkoła)

IMG_8073.JPG

IMG_8075.JPG

IMG_8076.JPG


Kapliczka z Dębna - na jej środku jest ustawiony dzban jeśli trafisz do niego monetą to będziesz mieć szczęście. Dzban jest ustawiony w odległości ok 1,5-2m , do tego sam dzban jest niewielki. Ale daliśmy radę - Trafione!

IMG_8077.JPG

IMG_8078.JPG

IMG_8079.JPG


Chałupa z Bronkowic (Dom Zielarki)

IMG_8082.JPG

IMG_8081.JPG

IMG_8080.JPG


Folwark / Dwór z Suchedniowa - został wzniesiony na początku XIX wieku na planie podkowy. Stanowił własność Wincentego Tarczyńskiego. Do końca XIX w. w budynku funkcjonowała stacja pocztowa.

Wnętrze zaaranżowano w sposób typowy dla standardu życia średniozamożnej rodziny szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku. Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie dworu, tutaj przyjmowano oficjalnych gości. Znajdują się tu m.in. dwa komplety mebli w stylu Ludwika Filipa, klasycystyczna komoda, serwantka z naczyniami o funkcji dekoracyjnej i makata buczacka na ścianie.

Za salonem znajduje się sypialnia państwa domu. W sypialni dokonywano codziennej podstawowej toalety, tam mieści się też garderoba oraz stolik do robótek kobiecych. W sypialni stoją dwa łóżka małżeńskie, komoda w stylu Ludwika Filipa, eklektyczna szafa odzieżowa i czarno politurowane biurko damskie w stylu Napoleona III. Wyposażenie uzupełniają naczynia nocne oraz ozdobna spluwaczka w kształcie żółwia.

Dwór posiadał także bawialnię, czyli pokój kameralnych spotkań rodziny – etykieta dworska nie pozwalała na goszczenie tutaj mniej zaufanych gości. W bawialni najbliżsi członkowie rodziny i jej przyjaciele spędzali wieczory, umilając sobie czas „domowymi koncertami” lub czytaniem. Ściany tego pomieszczenia zdobią ryciny przedstawiające historyczne budowle Rzeczypospolitej. W bawialni znajdują się fortepian ze słynnej warszawskiej manufaktury Józefa Walentego Budynowicza, serwantka z naczyniami, stół z krzesłami oraz piękne secesyjne tremo. Nieodzownym pomieszczeniem dworu był gabinet, czyli miejsce pracy i wypoczynku pana domu oraz zarządcy majątku. Tradycyjnie znajdowało się w nim „panoplium” – ozdobna ekspozycja białej broni, umieszczona na tle kobierca. Wyposażenie tego pomieszczenia stanowi też leżanka w stylu empire oraz sekretarzyk ze zbiorem ksiąg gospodarskich, podręczników, atlasów i literatury pięknej.

IMG_8084.JPG

IMG_8086.JPG

IMG_8087.JPG

IMG_8088.JPG

IMG_8089.JPG

IMG_8090.JPG


Mimo tego, że już tu byłem, przyjadę w to miejsce, mam nadzieje że jeszcze nie jeden raz.

Jeśli już tu jesteś i podobały Ci się moje fotografie oraz zaciekawiła Cię tematyka tego Skansenu to na sam koniec zobacz koniecznie (Wirtualny Spacer z Lektorem): http://mwk.com.pl/spacer/
Gwarantuje Ci że zrobisz WOW!

IMG_8050.JPG


Jeśli podoba Ci się ten materiał to udostępnij link do niego gdzieś dalej i kliknij FOLLOW - będzie mi bardzo miło :)
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:

https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Kamil


If you like it, click Follow. Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-allh

x.JPG

Sort:  

Niezla robota, dodam iz ten avatar jest zajebisty.

Dzięki :)
Cieszę się że się podoba :D

Super post, kawał fajnej kartki z historii. Uwielbiam te klimatystaroposlkie! I ludzie żyli ; nie mieli depresji, tv, internetu, samochodów a potrafili być szczęśliwi :) Pozdro

Dokładnie! :) Uwielbiam takie domy, w ogóle taki staropolski styl.
Polecam: http://mwk.com.pl/spacer/
świetnie opowiadają.

kawał dobrej roboty :)

:D Dziękuje :)

No jestem pod wrażeniem tego miejsca, zdjęcia są super dobra robota.

Dziękuje bardzo :)

fajna wycieczka

:) Będę chciał co tydzień dodawać post [Travel] :)

Moje strony :) Niedaleko jest jeszcze bardzo fajny zamek rycerski w Sobkowie !

Też był w planach, ale dnia już nie starczyło :)
Rozpisałem sobie wszystko co chciałem zobaczyć w tamtych rejonach wyszło ponad 20 punktów :) ale dnia zabrakło :P

Szkoda, że do Kielc trochę daleko, bo moja żona lubi takie klimaty.

To zabrać na wycieczkę/na urlop :) Naprawdę piękny region.

Dzięki za podzielenie się... pokaże to moim dzieciom...corka uczy się w Anglii teraz o AngloSaxon wioskach i ich życiu, będzie miała dla porównania jak to w Polsce wyglądało.

:) Cieszę się że w jakiś sposób się przydałem :)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.13
JST 0.030
BTC 63186.04
ETH 3392.68
USDT 1.00
SBD 2.50