Dusza Japonii - czyli co to jest SHINTO i ISE JINGU? Cz.1

in travel •  2 years ago  (edited)

SHINTO to rdzenna wiara Japończyków. Jest to styl życia i sposób myślenia, który od starożytności był integralną częścią japońskiej kultury. Jest to podstawa rocznych cykli życia, począwszy od Nowego Roku. Każdego roku Japończycy odwiedzają świątynie Shinto, by prosić o szczęście i powodzenie.

Obserwowanie wiary Shinto oznacza czczenie przodków jako strażników rodziny. Oznacza to również okazanie szacunku dla miriady kami - słowa, które odpowiada "bóstwu" zamieszkującemu w świecie przyrody. Są kami gór i kami morza. Kami są wszędzie wokół nas, w każdej rzeczy i każdej osobie. Mogą być wielbione gdziekolwiek, ale wiele osób odwiedza świątynie Shinto zwane jinja, aby się modlić, oczyszczając ręce i usta przy wejściu, aby oczyścić ciało i umysł.

Shinto przywiązuje ogromną wagę do cnót czystości i uczciwości oraz wiary. Shinto nie ma dogmatów, doktryn ani założycieli. Jego początki można dostrzec w związku jaki istnieje pomiędzy starożytnymi Japończykami, a potęgą, jaką odnaleźli w świecie przyrody. Jest to związek, który trwa do dnia dzisiejszego, określony przez wielką cześć dla siły natury i wdzięczności za dobro natury. Tylko dzięki temu, że otrzymujemy błogosławieństwo natury i akceptujemy jej gniew, możemy zachować harmonijny związek ze światem wokół nas.

Shinto ukształtowało przeszłość jako integralną część japońskiego dziedzictwa kulturowego. Będzie nadal kształtować przyszłość poprzez głęboki wpływ, jaki wywiera na myśl japońską. Jednak jako podstawowy aspekt codziennego życia w Japonii, Shinto koncentruje się na teraźniejszości. Za uhonorowanie kami i otrzymanie ich błogosławieństw.

last one.jpg
Source: google image

KAMI

Od czasów starożytnych Japończycy wyrażali boską energię lub siłę życiową naturalnego świata jako kami.

Kami wywodzą się z natury, takie jak *kami *deszczu, kami wiatru, kami gór, kami morza, kami gromu, mają one głęboki związek z naszym życiem i głęboki wpływ na nasze działania. Osoby, które wniosły wielki wkład do państwa lub społeczeństwa, mogą również zostać uhonorowane i czczone jako kami.

Natura nie bierze pod uwagę ludzkiego komfortu i wygody. Słońce, które daje życie wszystkim żywym istotom, czasami ogrzewa ziemię, powodując suszę i głód. Oceany, w których pierwotnie pojawiło się życie, mogą nagle powstać, wysyłając gwałtowne fale pływowe na ląd, powodując wiele zniszczeń i smutku. Kwiatowy zapach wiatru, zwiastun wiosny, może stać się dziką burzą. Nawet najmniejsze zwierzę może wyrządzić krzywdę - mysz, która je nasze ziarno i niesie chorobę oraz szarańcza, która zjada nasze uprawy. Poprzez ceremonie zwane "matsuri", Japończycy uspokajają kami i proszą o dalsze błogosławieństwa.

Kami 1.JPG
Source: google image

Shinto nie posiada żadnego głównego, wszechmocnego Stwórcy. Każdy kami odgrywa swoją rolę w porządkowaniu świata, a gdy staje w obliczu problemu, kami zbierają się, aby omówić problem i go rozwiązać. Jest to wzmianka pojawiająca się w zapisach z VIII wieku, które opowiadają historię Boskiego Wieku przed rozpoczęciem spisanej historii i są podstawą japońskiego społeczeństwa nacisku na harmonię i wspólne wykorzystanie indywidualnych sił.

Kami 2.JPG
Source: google image

MATSURI

Od najdawniejszych czasów Japończycy gromadzili się w świętych miejscach - wielkim głazie lub starożytnym drzewie - w celu obcowania z kami. Tam składali ofiary i modlili się o bezpieczeństwo i dobrobyt swoich społeczności. Jest to pochodzenie festiwali, ceremonii i rytuałów wspólnie znanych jako matsuri. Wiele matsuri jest związanych z rocznym cyklem kalendarzowych wydarzeń i odbywa się na wiosnę, aby ofiarować modlitwy za obfite zbiory i na jesieni, aby podziękować za dostarczenie sezonowych plonów.

Matsuri symbolizują przejawione japońskie tradycje i zwyczaje, święte rytuały, które występują w dwóch aspektach: jeden to "matsuri jako religijna służba", a drugi to "matsuri jako rozrywka dla kami". Pierwsza z nich odnosi się do uroczystych rytuałów przeprowadzanych przed kami przez kapłanów Shinto jako przedstawicieli lokalnych społeczności, podczas gdy te ostatnie są żywymi, świątecznymi wydarzeniami, niekiedy obejmującymi mikoshilub przenośne kapliczki, gdzie często hałaśliwe procesje rytualnie przenoszą kami na nowe miejsce odpoczynku. Wiele tradycyjnych sztuk performatywnych, takich jak sumo i Noh, jest również poświęconych kami - inny przykład matsuri może wydawać się zupełnie inny, błogosławieństwa otrzymane od kami pozostają takie same.

Poprzez matsuri, Japończycy świętują i modlą się za kami i razem zarówno kami, jak i uczestnicy zostają odmłodzeni. Matsuri są rytuałami, aby zarówno wzmocnić więzi, jak i solidarność wewnątrz społeczności i połączyć tę społeczność z kami.

Lanterns.JPG
Source: google image

JINJA

Japończycy uważają morze, góry, las i naturalne ukształtowanie terenu za punkty orientacyjne i miejsca, w których przebywają kami. W czasach starożytnych uważano je za święte, bez potrzeby budowania specjalnych budynków, ponieważ uważano, że kami istnieją wszędzie.

Powstała także praktyka dekorowania wiecznie zielonych drzew w świętych okręgach, do których kami mogli zostać przywołani w celu odprawiania rytuałów. Później budowano domy dla kami w lasach, a budynki były odnawiane na wieczność, gdzie można było przeprowadzać rytuały. To jest początek sanktuariów znanych jako "jinja". W Japonii jest dziś ponad 80 000 jinji, w których przyzwano różne kami, szczególnie Ci, którzy pojawiają się w opowieści o Boskim Wieku lub postacie historyczne, które dokonały wielkich osiągnięć.

Rytuały modlitwy o pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt narodu i społeczności prowadzone są w jinja przez cały rok. Modlitwy i wspólnoty są prowadzone w jinja dla dobra miejscowych parafian i strażników społeczności kami. Podczas gdy te obrządki są zazwyczaj obsługiwane przez członków Shinto, ludzie często odwiedzają jinja, aby uczestniczyć w rocznym cyklu matsuri i podczas uroczystości okolicznościowych przez całe życie, aby złożyć życzenia i ofiarować modlitwy uznania dla kami.

Jinja są świętymi miejscami i zawsze są czyste i ciche. Często otoczone drzewami. Jinja są nasycone boską energią natury. Są miejscem kultu, ale także miejscem relaksu. Odwiedzając jinja, odczuwamy fizyczne i duchowe odmłodzenie. Jinja to specjalne przestrzenie do refleksji nad sobą i wyrażenia naszej wdzięczności wobec kami.

Torii.jpg
Source: google image

BOSKI WIEK

Chociaż Shinto nie ma doktryny, dwa historyczne zapisy z początków VIII wieku, Kojiki i Nihonshoki, wymieniają pewne indywidualne kami o wielkiej osobowości i opowiadają o ich czynach i osiągnięciach. Te zapisy są uważane za istotną część wiary Shinto.

Kolejnym ważnym tekstem opracowany na początku 10 wieku jest Engishiki. Jest to po części zbiór kodów dotyczących właściwej formy rytuałów Shinto. Kami wymienione w tych kodeksach są dziś czczone w jinja w całej Japonii.
Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie dwóch historii pojawiających się po raz pierwszy w Kojiki i Nihonshoki.

Boski wiek.JPG
Source: google image

Amano-Iwato, Niebiańska Jaskinia

Historia Ama-no-Iwatozaczyna się od opowieści o boskiej parze, Izanagi-no-kami i Izanami-no-kami, które zrodziły japońskie wyspy i różne inne kami w czasach, gdy niebo i ziemia zostały rozdzielone.
Wśród ich potomków było trzech czcigodnych kami. Pierwsza, Amaterasu-Omikami, co dokładnie oznacza "główny kami, który oświeca niebiosa", związany jest z Takamanohara, Niebiańską Równiną. Drugi, Tsukiyomi-no-kami, kojarzy się z księżycem, a trzeci, Susano'o-no-kami, jest powiązany z morzem.

Z tych trzech, Susano'o-no-kami nie wywiązywał się właściwie z obowiązków i opuścił morze, mimo że został upomniany. Następnie udał się do Takamanohara, gdzie spowodował wiele problemów.

Amaterasu-Omikami nie mogła znieść jego kłopotów i ucieczki, ukryła się w niebiańskiej jaskini. Pozbawiony naturalnego blasku Amaterasu-Omikami, świat niebiański i ziemski stał się ciemny i ponury, a na ziemi powstało wiele zamieszania.

Kami zebrały się, aby omówić plan, żeby wspólnie rozwiązać ten poważny problem. Aby wywabić Amaterasu-Omikami z jaskini, stworzyli klejnot, Yasakani-no-magatama i lustro, Yata-no-kagami i ozdobili drzewo z tymi świętymi przedmiotami. Następnie odprawiając matsuri i wykonując święty taniec przed jaskinią Amaterasu-Omikami. Zaintrygowana wesołością, wyjrzała na zewnątrz i ostatecznie zgodziła się na powrót do świata, przynosząc jej spokojne światło, harmonie i porządek.

Susano'o-no-kami, żałując swojej psotności, zsyła na ziemię i zabija Yamata-no-orichi, potwornego, ośmiorożnego węża, uwalniając wielu od jego dewastacji. Po śmierci węża Susano'o-no-kami odkrywa w ogonie węża miecz Ameno Murakumo-no-tsurugi, który ofiarowuje Amaterasu-Omikami.

jaskinia.jpg
Source: google image

Ninigi-no-Mikoto

Amaterasu-Omikami jest uważana za najbardziej czczonego przodka Tenno - cesarza Japonii i symbolizuje jedność wszystkich kami. Opowieść o wnuku, Ninigi-no-mikoto, rozpoczyna się od wysłania go, by spacyfikował ziemski świat. Do tego zadania obdarowała go lustrem, klejnotem i mieczem, który pojawił się w historii Amano-Iwato. Są to Trzy Święte Skarby, które składają się na Cesarskie Regalia Japonii i zostały odziedziczone po dzień dzisiejszy przez Rodzinę Cesarską. Po tych słowach kazała mu umieścić święte lustro w Pałacu Imperialnym i oddawać mu cześć tak jak jej.

Japan flag.jpg
Source: google image

Amaterasu-Omikami udzieliła także Ninigi-no-mikoto źdźbła ryżu, aby zapewnić ludziom pożywienie. Zapewniając, że Japonia będzie zawsze opiekowała się jej potomkami i że jej rodowód może trwać wiecznie, wysłała Ninigi-no-mikoto do ziemskiego świata z kilkoma wyróżniającymi się kami, którzy mu pomagali. Lądując na wyspie Kyushu, Ninigi-no-mikoto zbudował swój pałac i tam zaczęło się ustanawianie narodu Japonii.

rice.jpg
Source: google image

W późniejszych latach prawnuk Ninigi-no-mikoto wybrał dzisiejszą Nara jako nowe miejsce dla stolicy kraju. Tam został intronizowany jako pierwszy Tenno i ogłosił Japonię narodem. Współczesny Tenno jest 125. w linii imperialnej, którą można prześledzić bezpośrednio do Amaterasu-Omikami. Dziś Tenno istnieje jako symbol narodowego charakteru i tradycji Japonii.

insygnia.jpg
Source: google image

Tematy Tygodnia: Nawiązuje do tematu nr 1. Japonia

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

I love your creativity. It's amazing.

thank you!! :)

super ciekawy post i fajna szata graficzna , totalnie pasuje .

dzięki :)

Świetny post :)

dzięki :) zawsze fajnie wiedzieć, że komuś się podoba to co się pisze :D

Lubię Twoje posty, zawsze dowiaduję się czegoś nowego :)
Jakbyś pisała znowu o jedzeniu albo kolejną recenzję z lokalu czy street food, zapraszam pod tag #pl-kuchnia. Nawet wspomniałam o Tobie w moim poście (nie wiem czy widziałaś):
https://steemit.com/polish/@grecki-bazar-ewy/czy-jest-potrzebny-polski-tag-kulinarny

dzięki za dodanie linka, aktualnie moja zakładka z mentions nie ładuje się wcale, wiec nie miałam pojęcia :o

Dzieki za te informacje 👍 od zawsze Japonia mnie interesowała 🙂🙂

fajnie, że się spodobał :) mnie też zawsze Japonia interesowała :) wylądowałam co prawda w Hong Kongu ale to zawsze bliżej niż dalej :D