Gadu gadu z papugą

in #tematygodnia6 years ago (edited)

-Cześć!!! - usłyszeliśmy po wejściu do restauracji.
Rozejrzeliśmy się wokół. Jednak w pomieszczeniu nikogo nie było.
-Cześć!!! - powitanie zabrzmiało ponownie i jednocześnie coś poruszyło się pod oknem. Stała tam duża klatka, a w niej papuga. Ptak przyglądał się nam jakby oczekiwał odpowiedzi.
-Cześć! - odpowiedziała moja córka podchodząc do niego. Ptak poruszył się zadowolony.
-Jak masz na imię? - zapytał.
-Ania - odpowiedziała.
-Ania! Ania! Ania! - powtórzył.

P9271578.JPG
Zdjęcie własne

Cała rozmowa odbyła się po hiszpańsku. Była dla nas zaskoczeniem, bowiem była to nasza pierwsza rozmowa z ptakiem. Jednak największym zaskoczeniem było to, że papuga powtarzając imię córki mówiła jej głosem. Dokładnie! Powtarzała słowa imitując jej głos tak dokładnie, że na początku sądziłam, że swoje imię powtarza córka a nie ptak. Imitowała też jej śmiech. To było niezwykłe.
W trakcie jedzenia posiłku nauczyliśmy papugę trochę polskiego. Powtarzając polskie słowa do złudzenia naśladowała nasze głosy. Papuga była absolutnie niezwykła. Pojętna, bardzo szybko i chętnie się uczyła. Widać było, że ma radochę z konwersacji z ludźmi.

P9271576.JPG
Zdjęcie własne

Papugi

Ogólna nazwa tych ptaków to papugowe. Istnieje mnóstwo rodzin i gatunków tych ptaków. Wszystkie charakteryzują się masywnym i hakowatym dziobem oraz grubym i mięsistym językiem. Ich wspólną cechą jest również ruchoma górna szczęka.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Gadające gatunki

Podobno wszystkie papugi są w stanie nauczyć się mówić. Jednak jednym przychodzi to łatwiej innym gorzej i jedne mówią lepiej a inne gorzej.
Są więc gatunki, które są w ludzkiej mowie uznane za mistrzów. Są to:

- Żako
Występują w gęstych lasach tropikalnej Afryki. Są szare z czerwonym ogonem. Jedzą nasiona i owoce. W niewoli dożywają 45 lat. Żako jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Niektóre osobniki mogą zapamiętać kilkaset słów, także zwrotów i wyrażeń. Są tez w stanie powiązać je z sytuacjami. Są podobno bardzo wrażliwe i bojaźliwe.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Wikipedia

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

- Amazonka
Ich naturalne środowisko znajduje się w Ameryce Południowej. Są przepięknie ubarwione. Główny kolor to zielony z domieszką żółtego, niebieskiego i czerwonego. Dziób mają czarny. Ptaki te są mniej wrażliwe niż żako ale zdecydowanie głośniejsze.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

- Kakadu
Zamieszkują Australię, Nową Gwineę i Nową Zelandię. Łatwo je rozpoznać bo mają czubek na głowie. Co ciekawe mają też pióra pudrowe. Są to pióra, które rozkruszają, a powstały w ten sposób proszek rozprowadzają w brudnych miejscach innych piór. Pióra pudrowe służą więc do pielęgnacji innych piór. Kakadu mogą być białe, mogą też mieć ubarwienie różowe, szare i czarne. Żywią się głównie orzechami. Dożywają do 45 lat.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

- Ara
Ary są pięknie ubarwione i charakteryzują się bardzo długim ogonem. Podobnie jak Amazonki pochodzą z Ameryki Południowej. Jest ich wiele gatunków. Są bardzo wrzaskliwe. Ary są bardzo duże. Osiągają nawet 95 cm długości.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Jak nauczyć papugę gadać

Jak każde stworzenie papuga też im młodsza tym uczy się szybciej i więcej. Na początku należny skupić się na pojedynczych prostych słowach, które powtarza się w obecności ptaka. Za każde prawidłowo powtórzone słowo papuga powinna zostać nagrodzona smakołykiem.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Najlepiej aby nauka odbywała się poza klatką. Ptak powinien być blisko człowieka aby mógł go obserwować. Można też skojarzyć dane słowo z jakimś gestem np. ręki tak by potem papuga wypowiadała dane słowo widząc wykonywany gest. Stopniowo można przejść do wyrażeń, zwrotów i całych zdań. Przy nauce ważna jest konsekwencja i wytrwałość. Podczas nauki papuga nie powinna się stresować i bać.
Najprawdopodobniej papugi uczą się mówić aby lepiej integrować się ze swoja rodziną, stadem.
Możliwe, że w większości przypadków tylko naśladują ludzka mowę. Jednak naukowcy twierdzą, że papugi nie tylko potrafią papugować ale rozumieją znaczenie słów. Zanany jest przypadek umiejętności stosowania przez papugę gramatyki.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Jak to się dzieje, że papugi mówią

Papugi nie mają strun głosowych oraz warg. Mechanizm powstawania dźwięku jest więc u nich inny niż u nas. U ptaków dźwięk powstaje w krtani dolnej gdzie znajdują się membrany. Dzięki drganiom membran powstają fale dźwiękowe, które wzmacniane są w workach powietrznych w gardzieli. U człowieka powstają dzięki drganiom strun głosowych umieszczonych na samej górze krtani.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Ludzka mowa a ptasie gadanie

Naukowcy odkryli, że za ludzką mowę i ptasie trele odpowiadają te same geny. Jest ich 80. 40 genów odpowiada za możliwości naśladownictwa. A kolejne 40 za rejony mózgu odpowiedzialne za ruch mięśni krtani warunkujące mowę i śpiewanie. Pomimo, że sposób wydobywania dźwięków u ptaków i ludzi przebiega inaczej to partie mózgu odpowiadające za śpiew i mowę są bliźniaczo podobne. Nauka śpiewu u ptaków i nauka mowy u dziecka angażuje mózg w bardzo podobny sposób i sam proces nauki jest niemal identyczny.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Papuga Alex

Była to papuga żako. Została kupiona w sklepie zoologicznym przez naukowca - amerykańską psycholog Irene Pepperberg. Alex był ptakiem biorącym udział w eksperymencie. Doświadczenie zaczęło się w 1977 r. gdy miał około roku. Wówczas panował pogląd, że ptaki nie posiadają inteligencji, a słów używają wyłącznie odtwórczo bez rozumienia ich znaczenia. Badanie wykazało, że ptaki są zdolne do rozumienia używanych przez siebie słów oraz potrafią się nimi posługiwać adekwatnie do sytuacji.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Wikipedia podaje że "Pepperberg w 2000 roku stwierdziła, że Alex potrafi rozpoznać i rozróżnić pięćdziesiąt przedmiotów, liczyć do sześciu, rozróżniać siedem kolorów oraz pięć kształtów. Alex potrafił też porównywać dzięki takim słowom jak: "większy", "mniejszy", "taki sam" czy "inny" oraz określać czy dany przedmiot jest "nad czymś" czy "pod". Papuga posiadała zasób około 150 słów zdając sobie sprawę z tego, co znaczą, a także umiejętnie je wykorzystywała, np. jeśli miała ochotę na banana, krzyczała "chcę banana", gdy jednak dostała np. orzecha, patrzyła przez moment w milczeniu, po czym rzucała w badacza podarowanym orzechem i ponownie wykrzykiwała żądanie banana."
Eksperyment zakończył się po 30 latach nagłą śmiercią Alexa. Ostatnie słowa jakie wypowiedziała papuga brzmiały "You be good. See you tomorrow. I love you".

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Niektóre papugi to okropne gaduły :). Doskonale naśladują tez otaczające ją dźwięki np. w domu dźwięk komórki, dzwonka do drzwi, sprzętów domowych. Jednak przed decyzją o zakupie papugi jako domowego pupila pamiętajmy, że w naturze to dzikie zwierzęta o konkretnych potrzebach. Papugi są zwierzętami stadnymi i bardzo towarzyskimi, wymagają poświęcania im dużo czasu i uwagi. Źle znoszą samotność i odosobnienie. Jak każde żywe stworzenie mają swoje emocje, uczucia, troski i radości. Decydując się na papugę trzeba też mieć świadomość, że żyje ona o wiele dłużej niż np. pies czy kot. Może się okazać, że to towarzysz na długie lata lub na całe życie.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Źródła:
https://www.aquaelzoo.pl/ptak/76-ktore-papugi-mozna-nauczyc-mowic
https://gadajacepapugi.wordpress.com/2015/05/25/wywiad-z-ornitologiem-panem-adamem-wojcickim/
http://www.rmf24.pl/nauka/news-jakim-cudem-papugi-umieja-mowic,nId,1841111
https://tipy.interia.pl/artykul_4409,jak-nauczyc-papuge-mowic.html
http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/mowimy-spiewajaco,102302,1,1.html
https://gadajacepapugi.wordpress.com/2015/05/25/wywiad-z-ornitologiem-panem-adamem-wojcickim/
https://gadajacepapugi.wordpress.com/2015/05/07/jak-nauczyc-papuge-mowic/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alex_(papuga)

Post zgłaszam do Tematów Tygodnia w temacie nr 3 - ptaki.

Pozdrawiam,
@tapioka :)

Sort:  

"Kaizer idiot!"

:-D

:-D pamiętam :)

Jak moja córka była mała to mieliśmy papużki faliste w domu. Wprawdzie nie gadały ale jedna z nich (Kubuś) nauczyła się naśladować dźwięk dzwonka domofonu i telefonu. Trochę się nabiegałam po mieszkaniu aż odkryłam że to papużka dobrze się bawi :P

:)) Papuga mojej znajomej wydawała dźwięki jak jej poranny budzik :). W imitacji dźwięków nie mają rywali :)
Pozdrawiam serdecznie

Jak się nie ma do kogo odezwać przez kilka dni to z papugą też się pogada.

No cóż. Skąd takie wnioski?

Świetny tekst. Póki co masz mój głos ;-). Sam kiedyś miałem papuge. Cudowne stworzenia.

Dzięki :)

Moja siostra miała papugę, która zawsze budziła mnie do szkoły wyrywając mi włosy :) Kubuś nie gadał, ale zgadzam się papugi gadające, czy też nie to niesamowicie towarzyskie stworzenia :)

:)) Każde papużki są cudowne :)

Super artykuł ;)

Dzięki :)

Cudowne stworzenia! Ciekawy ten fakt o podobnych rejonach w mózgu odpowiadających za naukę mowy, nie wiedziałem o tym!

Tak, to bardzo ciekawe. Mam nadzieję, że naukowcy jeszcze nas zaskoczą dalszymi badaniami papug.
Dzięki za komentarz :)

Też miałam okazję pogadać z taką portugalską lub hiszpańską papugą i w pierwszej chwili naprawdę zastanawiałam się, kto do mnie mówi ;))

Papugi to chyba jedyne zwierzęta, które naprawdę mówią ludzkim głosem :)

super post!!!

Dzięki !:)

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 68461.58
ETH 3854.01
USDT 1.00
SBD 3.63