Motorsiklet Nedir ?

in steempress •  6 months ago


Kimileri ''Ölüm Makinesi'' olarak bahseder ondan, kimileri ''Demir Parçası'' kimileri ucuz diye alır kimileri trafiğe takılmamak için. Havalı der kimileri, kimileri için ise; adrenalin kelimesinin bir diğer adıdır bu. Büyükler ''yapmayın''larla anlatır, küçükler ''keşke''lerle. Her iki teker binicisinin anlatacak binlerce hikayesi vardır, bugün sizlere hikaye anlatmayacağım. Bir kavramın içini farklı doldurma şeklimden bahsedeceğim. En basitten başlayabiliriz. İki tekerlek vardır, bu tekerlekler iki adet amortisör tarafından sadece ileri gitmek için hapsedilmişlerdir iki yandan. Arka iki hapsedici oturduğunuz koltukla birleşirken, ön hapsediciler tuttuğunuz direksiyonla birleşir , birleşmesi icap ettiği yerde. Bacaklarınızın arasında benzini taşırsınız, benzinin altında sizi sonsuza götüren motor bloğu vardır. Sağ taraftan arkaya doğru egzozlar uzanır, motorun kalbinden çıkıp ayaklarına doğru yol alır.


Sağ elle gazı ve ön freni kontrol ederken, sol elle debriyaj ve kontrol düğmelerini kontrol edersiniz. Sağ ayağınız arka frene hükmeder, sol ayağınız ise ; devirlerden devirlere geçtiğiniz vitesi. Bacaklar ve omuzlar viraj almak için kullanılır, kafa, küçük tümseklerden ve çukurlardan kurtulmak için. Gözler binlerce kombinasyonu hesaplayan beyne veri aktarır. Kulaklar o eşsiz biçimde çarpan pistonları dinler. Kalbiniz ... evet işte bu her yerde okuyacağınız genel bilgilerden sıyrılıp kalbe geleceğim. Kalp ne yapar ?

Kalp hızlı atar, dinlenir. Kalp Ruhtur.

Motorsiklet bir yere gitmek için değildir. Motorsiklet bir şey taşımak için değildir. Onun sadece tek bir amacı vardır benim için. İç yolculuğuma çıkmamdaki bineğim. Virajları aldıkça, düzlüklerden geçtikçe bir yere konuma gitmem, içime en derinime yolculuğa başlarım. Eller ve ayaklar tüm o kombinatif şeyler robota bağlar ve kalp beyni özgür bırakır. İbre azalır da artar da, devir saati sürekli gidip gelir kendi dairesi içinde. Kimi motorsikletler hız içindir, kimileri hususi yavaşlık için. Ancak hepsi aynı işi görür. Bu dünyadan sizi alıp sırtına çocukluğunuza, sorunlarınıza, problemlerinize, en zevk aldığınız seksinize, en değerli hatıranıza taşır. Gittikçe etraf bir zaman sonra görünmez olur, sayfa sayfa düşüncelerinizi döşer yol kenarlarına bu alet. Siz geçtikçe problemleri çözersiniz ve rüzgarınızla sökülüp giderler. Ne kadar uzağa giderseniz, o kadar derine inersiniz bir bakıma. Terapi gibidir. Hapishane gibi araçların içinden size bakan yüzlerce göz göreceksiniz sol ya da sağ şeritte. Hepsinde aynı ifade, ''ÖZGÜR''


Bir camın ardından dünyayı izlemek yerine rüzgarı, kokuyu, sıcaklığı, yağmuru ve evimiz dünyanın sesini duymayı tercih etmeyi çoğu kişi göze alamaz. Göze alanlarsa; gözle görülse dahi inanılmayacak hislerle devam ederler yollarına. Motorsikletin net bir tanımını yapmak bu nedenle zor bile değildir, tamamen imkansızdır. Ne dense hep bir şeyler eksik kalacağı için yetersiz ve bayat olacaktır. En küçük hatanın bedelini yaşamınızla ödediğiniz bu şeyin, çoğu kullanıcısı dahi hayata ne kadar yaklaştığınızı düşünmesi zordur. Motorsiklet tutku mudur ? Aşk mıdır ? Meta olan bir şeye yüklenen modern bir anlam mıdır ? Atalarımızdan kalma at kullanıyor gibi olma hissi mi ? Şimdilik bunların cevabını bilemiyoruz. Hissediyoruz ama bilemiyoruz ya da öyle kelimeler daha türemedi.

Başkalarının hayatınızı önemsemelerini isterken empati kumayı öğretir önce, sonra yalnız kalmanın hafifliğini. İrade sahibi olmayı, direnmeyi ve belki de en çok kendinizi keşfetmenizi sağlar. Kendinizi tanıdıkça , motoru tanır gibi olursunuz. Küçük bir kafa hareketinizle şerit değiştirecek inceliğe getirir sizi, yeri geldiğinde de nefes dahi alınmayacak hızlarda hayata karşı dimdik durmayı. Yol yapan kişiler, gezdikleri yerleri, gördükleri şeyleri, başlarına gelenleri anlatırlar. Aslında hepsi bir aldatmacadır, Sadece ve sadece kendilerini anlatırlar. Kendilerini tanıdıkça, İnsanı tanımaya başlarlar. Motorsiklet nedir ? Sorusuna cevap olabildiysem ne mutlu bana :)


Posted from my blog with SteemPress : https://kadirus94.timeets.xyz/2018/06/28/motorsiklet-nedir/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Çok güzel anlatmışsın 2 teker tutkusunı

·

Teşekkür ederim @akcakocagaming, bu daha başlangıç denedim diyelim. Katlayarak devam edeceğim :)

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir. Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarınızda "cointurk" etiketini kullanarak ailemizi genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Cointurk Discord Kanalı

·

Çok teşekkür ederim. Birlikte çok güzel şeyler yapacağımıza inancım tam :)