Bulut Madencilik Bitiyor mu? HashFlare Sistemleri Durdurdu

in #steempress3 years ago


Kripto paraların hayatımıza girdiği günden itibaren madencilik ile kazanç sağlamak bir çok kişinin hedeflediği bir şey olmuştur. Ancak kripto para madenciliği detaylara bakıldığı zaman o kadarda kolay bir iş olarak görülemiyor. Bu yüzden insanların başka alternatifler aramasına ve yeni bir sektörün ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Bulut madencilik (cloud mining), insanların sadece yatırım ile kripto para madenciliği yapmasına olanak sağlayacağı hizmetler olarak karşımıza 2013 yıllarında çıktı. Bu sayede insanlar üstün özellikteki maden çiftliklerinde profesyonel bir şekilde yönetilen cihazları bir nevi kiralayarak kripto para kazanabiliyorlardı. Bu işlemi sağlayan bir çok bulut madencilik firması olmasına karşın aralarında en eskilerinden ve neredeyse sektörle ilgili herkesin duyduğu HashFlare firmasıdır.

Bulut madencilik firmalarıyla ilgili en büyük endişe sanırım güvenilirliktir. Bu firmaların gerçekten madencilik yaptığı bilinmemekle birlikte, aslında bir saadet zinciri benzeri sistem kurmadıklarının garantisini kimse veremezdi. Benim burada HashFlare'i örnek göstermem kısmen en eski ve güvenilir firmalardan birisi olduğu içindir.

Bitcoin'in fiyatları oldukça yüksek iken bulut madencilik ile gayet güzel kazançlar elde ediliyordu. Hatta çevremden bu sektöre yatırım yapıp kazanç elde edenler de oldu. Ancak BTC fiyatlarının düşmesi ve oldukça dalgalı grafikler ile seyretmesi sonucunda artık madencilik ile kazanç sağlamak tam bir işkence haline geldi. Bulut madencilik firmalarının maliyeti düşürmek amacıyla yaptığı optimizasyon çalışmalarına rağmen kullanıcılara ve firmanın kendisine bir kazanç bırakması neredeyse imkansız hale geldi. Durumlar böyleyken ayakta kalabilen firmaların sayılarının zaten azalmasını bekliyordum.

HashFlare yaptığı açıklama ile benim yakın zamanda öne sürdüğüm düşüncelerimi doğruladı ve yeni satın alımları durdurdu. Ellerinden geleni yaptıklarını ancak bu konuda çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlandığını belirten firma yetkilileri sanırım ufaktan beyaz bayrak çekmeye doğru yol alıyorlar. Şuanda aktif olarak hesapları bulunan kullanıcılarının haklarını ise gizli tutacaklarını söylediler. Sizlerin de bulut madencilik konusunda fikirlerini almam beni mutlu eder.


Posted from my blog with SteemPress : http://blogiatr.com/2018/07/21/bulut-madencilik-bitiyor-mu-hashflare-sistemleri-durdurdu/

Sort:  

Bulut madencilik ve dev madencilik şirketleri zaten bu sistemin sunduğu yeni nesil merkezsizleştirme mantığına ters. Fakat yine de üzücü tabi. Umarım bu durumun sonucunda, çözüme doğru yol almaya çalışırken, olumlu teknolojik gelişmeler görürüz.

Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim. Şahsen ben de hiçbir zaman bu olayı desteklemedim ve hep mesafeli yaklaştım.

Madencilik aslında dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. Bu işin içinde olmama rağmen, zamanında, "yaparız yahu nolcak" diyerek girdiğim, 3 ayın sonunda cihazları satarak bıraktığım eylem. Tabii geçen yaz 2 ay dolmadan kendini amorti ediyordu sistem, zarar etmedim. Onlarla ilgilenirken borsaya zaman ayıramadığım için çok kar kaçırdım ama.

Alet durmuş yeniden başlat, güncelleme gelmiş geri al, driver güncelle, fan bozulsun değiştir, düzenli tozunu al bir sürü sorunu var. Her gün mutlaka ofise gitmem gerekiyordu bir sorun yüzünden. Çocuk gibi ilgi istiyor mining işi. Bilgisayardan anlaman lazım, kripto para bilmen lazım, lazım da lazım.

Bu sebeplerle birçok insan bulut madenciliğini tercih etti. Ben duyduğum ilk günden beri önyargılıyım. Sürekli sistemi kapatıp kaçabilirler gibi geliyor. Şimdiye kadar hiç para yatırmadım, yatırmayı da düşünmedim.

Yatıran insanları da şu yüzden çok anlamıyorum;
"Bilmediğin işe girme" benim mottom bu. Bilmiyorsan miningi, niye başkasına yaptırıyorsun, fiyat düşer, çıkar, zart olur, zurt olur. Biliyorsan da kendin yap.

Bilmiyorum ben ısınamadım, birçok arkadaşımın güvendiği, sahibini tanıdığı bir şirket var. Ona bile ısınamadım. İşini hakkıyla yapıyor olsalar bile benim düşüncelerime ters.

İnsanlara balık vermesek, balık tutmayı öğretsek ya?

İnsanların genel olarak emek olmadan ekmek yeme çabasının doğurduğu sektörlerden birisi. Ancak genel olarak bu sektörlerde insanların mağdur olduklarını da görmemiz biraz düşündürücü tabi.

Coin Marketplace

STEEM 0.76
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57248.46
ETH 4294.45
BNB 610.95
SBD 7.12