Let your Steem posts earn twice: join SNAX

in snax •  8 months ago  (edited)

Hi there my Steemian friends and followers!

I am happy to inform you about another interesting project that is just about to be launched and that no Steemian should miss out on – SNAX.

Snax-1000x471.png

SNAX is a blockchain that came up with this super cool idea to reward people for creating content on social media with the SNAX tokens. They started with Twitter and they are going to integrate Steem on May 14. From that day, you will be able to earn some SNAX just by adding the #SNAX tag to your regular Steem posts. Pretty cool, huh? :)

But that´s not all! SNAX have also come up with a bounty program. If you want to get some extra SNACKS (see what I did here? :D) write a short post (at least 1,000 symbols) about SNAX and post it on the Steem blockchain. The bounty program is open from May 7 to May 31.

To find out more about the program and the way SNAX distribute their tokens, check out this post.


CZECH / ČESKY:

Ahoj #cesky!

Rád bych vám dnes přinesl další, věřím, že zajímavou novinku :) Náš blockchain totiž brzy naváže spolupráci s blockchainem SNAX a žádný správný Steemař by u toho neměl chybět. SNAX přišel s nápadem odměňovat lidi za tvorbu obsahu na sociálních sítích (a to i těch mainstreamových) svými SNAX tokeny a zvýšit tak povědomí široké veřejnosti o kryptoměnách. Spojení SNAXU a Steemu se naplno rozběhne v úterý 14. května, odkdy budete moci za své posty publikované na Steemu dostávat SNAX jako bonus navíc. Podle všeho by k tomu mělo stačit jen přidaní tagu #SNAX k vašemu postu. SNAX navíc přišel s tzv. bounty programem, v jehož rámci můžete získat další SNAX za sepsání krátkého článku (minimum 1000 znaků), který bude SNAX propagovat nebo o něm informovat.

Více se dočtete v tomto článku.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.pokus-maly.jpg


Thank you for visiting my blog. If you like posts about #nature, #animals, #traveling and discovering secrets and beauties of the #world, feel free to follow me as these are the topics I mostly write about. Have a wonderful day and keep on Steeming!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hey thanks! There is nothing wrong with earning a little more for each post you are already making. I like the cross platform integration as well and hope there are many more to come.

I am going to look into this. So nice to have a network of folks keeping an eye out for opportunities we can all share in and leverage each other.

Posted using Partiko iOS

You are welcome! I actually got to know about it from @soyrosa, kuddos to her :)

I have no problem with the cross posting idea, for at the moment, it makes a lot of sense until the dust settles!

Thanks for the heads up on the snax option! Let's repost and get more traction!

Upped and Steemed

!tip

Thank you Denise! :) Have a great weekend.

No, trochu mi tam vadí nutnost nainstalovat si chrome extension. Zkoušel jsi se Snaxem nějak pracovat? Skutečně neexistuje alternativa?

Popravdě - já zatím nezkoušel vůbec nic :D Tak trochu mi zkolaboval noťas, takže teď většinou ani nejsem na vlastním a do ničeho se nepouštím, dokud to zas nebudu mít v cajku. Ale měl jsem za to, že si stačí jen stáhnout jejich walletku a pak k postům přidávat ten tag, ne?

Wallet je právě Chrome extension, což se mi vůbec nelíbí.

Já provozuju celý Steemit a všechno k němu na Firefoxu. Vymyslel jsi, jestli se dá Chrome obejít?

Po pravdě řečeno jsem nad tím ani nepřemýšlel, prostě jsem to pustil z hlavy :))

  ·  8 months ago (edited)

Zajímavé, díky za informaci ;-) Každopádně bez účtu na Twitteru s tím nehnu...

Hm, vidím, že to asi bude o něco složitější, než jsem si myslel... Až bude chvilka, tak se na to podívám pořádně, ať nešířím nějaké dezinformace :D

Zkoušel jsem stáhnout doplněk do Chromu i založit účet na jejich webu, který to vyžadovalo. A pak jsem ztroskotal na ověření Twitteru, který nemám :-)

🎁 Hi @phortun! You have received 0.1 SBD tip from @dswigle!

@dswigle wrote lately about: Market Friday Does The Needful Feel free to follow @dswigle if you like it :)

Sending tips with @tipU - how to guide :)

Thanks for sharing this @phortun
It inspired me to create and share a detailed post on it.