The eyes are the mirror of the soul.

in portraitphotography •  last year  (edited)

PL
Historia tego zdjęcia jest dość zabawna. Podczas imprezy z kilkoma przyjaciółmi zaczęliśmy opowiadać historie, niektóre zabawne, niektóre smutne, a niektóre po prostu wzięte z życia. W pewnym momencie mój przyjaciel (na zdjęciu) mówi do nas: "Zahipnotyzuję was wszystkich i skończę mówić o tych głupich rzeczach". To nie była chwila, kiedy wpadła do pokoju w tej chustce, rozszerzyła oczy i zaczęła mruczeć coś pod nosem, podeszła do nas, lekko zgarbiona, patrząc prosto przed siebie, prosto w nasze oczy. Wszyscy zamilkli. Szła powoli, ale nie zauważyła, krzesło, które było na jej drodze, potknęła się i jak długo na nas padła, burząc wszystko, co było na stole po drodze.
Na szczęście nikomu nic się nie stało, a żeby nagrać wypadek, poprosiłem ją, by znów podążała tą drogą, patrząc w obiektyw, ale nie opadając na krzesło. I tak uwieczniono tę chwilę.

EN
The history of this picture is quite funny. During the party with several friends, we started telling stories, some funny ones, some sad ones, and some more simply taken from life. At some point, my friend (in the picture) says to us: "I will hypnotize all of you now and end up telling these stupid things." It was not a moment when she ran into the room in this headscarf, she widened her eyes and began to mutter something under her breath, she walked towards us, slightly hunched, looking straight ahead, right into our eyes. Everyone fell silent. She walked slowly, but did not notice, the chair that was in her way, she stumbled and how long she fell on us, knocking down everything that was on the table along the way.
Fortunately, nothing happened to anyone, and to record the accident, I asked her to go this way again, looking into my lens, but not falling back on the chair. And that's how the moment was immortalized.


DSC_0284a.jpg
Ozdobnik1_dol.png

hand_gray.png
Here are My photos:
new photos and active photos
Here is My blog:

@micco4

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

World of Photography Beta V1.0
>Learn more here<

Thank you for participating in #portraitphotography

You have earned 5.25 XP for sharing your photo!

Daily Stats
Daily photos: 2/2
Daily comments: 0/5
Multiplier: 1.05
Server time: 18:03:14
Account Level: 0
Total XP: 44.10/100.00
Total Photos: 8
Total comments: 3
Total contest wins: 0
When you reach level 1 you will start receiving up to two daily upvotes

Follow: @photocontests
Join the Discord channel: click!
Play and win SBD: @fairlotto
Daily Steem Statistics: @dailysteemreport
Learn how to program Steem-Python applications: @steempytutorials
Developed and sponsored by: @juliank

You wrote something in tag #polish. Polish community use this tag for posts with Polish language. We don't want to flag your post but we should do that. This is tag spamming and you won't find many voters here. Please use edit and remove tag #polish or change into something else. OR even better - use our beautiful language!

·
  ·  last year (edited)

Bardzo fajnie, że jest twój komentarz, jednak nie oszukujmy się, wiekszość na Steemit niestety nie gada po naszemu.

·
·
  ·  last year (edited)

Musisz jednak wiedzieć, że pisząc po angielsku nie zdobędziesz zbyt wielu wyświetleń. Tag polski nie taki wielki - to fakt, ale to oznacza również małą konkurencję, przez którą znacznie prościej się przebić. Nowym użytkownikom zawsze radzę, by na teksty w języku angielskim nawet sił nie traciły, gdy nie są to artykuły o najwyższej jakości. Gdybyś ten tekst z kolei nieco rozbudował, gdybyś użył ładnego formatowania lub po prostu - jedynie napisał go po polsku, odrazu otrzymałbyś więcej ;)

Jeśli mi nie wierzysz, to przejrzyj proszę trending tagu polish. Kwoty, które pojawiają się pod polskimi artykułami wcale nie są takie małe. Teraz zajrzyj osób piszących, nieraz znajdziesz te same artykuły w języku angielskim. Zauważ, że zazwyczaj gromadzą one mniej głosów, a część pochodzi i tak od polskiej społeczności!

Lukmarcus ma rację. Polacy nie gęsi, mają swój język i mają również swój tag - uszanuj go, a najlepiej zasil czymś swoim :)

·
·
·

Mądre słowa napisałeś, spróbuję kolejny tydzień tagować polski i pisać po polsku, sprawdzę co przyniesie taka wersja. Tak czy siak @santarius dziękuję za cenne wskazówki.