Motyw Matrix

in #polish2 years ago (edited)

Uwaga! To nie jest interpretacja filmu, a jedynie zapożyczony motyw.

Wyobraź sobie, że chcesz postawić swój dom od podstaw. Zatrudniasz ekipę budowlaną, która zachęciła Cię reklamą, ale ma małe pojęcie, na temat budowlanki. Załóżmy, że kupuje materiały na ślepo, nie uwzględniając za bardzo jakości materiałów i surowców, z których, te materiały zostały zrobione.

Chce dobrze, popchnięta motywacją, aby wszystko wyglądało „ładnie”, wykonuje robotę. Płacisz jej duże pieniądze i jesteś zadowolony/a. Po roku konstrukcja Twojego domu się zawala. Myślisz, co się stało! Przecież zatrudniłem/am taką dobrą ekipę budowlaną.

Nie kochany/a zatrudniłeś/aś reklamę. Właśnie tak działa motyw Matrix.

Motyw polega na tym, że Twoje postrzeganie rzeczywistości to:

  1. Informacje, których źródło może być różne i zmienne.

  2. Twoja interpretacja przyjmowanych informacji.

Informacje, które masz, mogą być błędne, albo ich interpretacja może być zniekształcona. Motyw Matrix polega na tym, że informacje tworzą punkty widzenia, a one nie zawsze są przebadane pod kątem jakości, czy pochodzenia.

Każdy człowiek może się pomylić, bez wyjątków. Żaden autorytet ani żadna grupa ludzi, nie może wiedzieć wszystkiego. Dla tego, dla zdrowia psychicznego, warto zakładać, że ktoś mógł coś przeoczyć. To znaczy, że dobrze jest badać, to co się słyszy lub widzi.

Zawsze. Badajmy, bo samo słowo, nie jest dowodem, że coś jest białe lub czarne. Czasami może być kolorowe. Podróżujmy byle, nie na wstecznym. Po co mielibyśmy, uwikłać się w niepotrzebny motyw...

W ekranizacji matrix wyłania się ważna treść:

Kiedy pierwszy raz widzimy Neo — on śpi. Migające na ekranie jego monitora słowo: „Searching” Zwraca uwagę na to, że czegoś jednak szuka. Ma poczucie, że „coś jest nie tak ze światem”. Potem w rozmowie z Morfeuszem potwierdza, że chce się obudzić. To niedoskonałość systemu Matrix sprawia, że niektórzy mają wątpliwości, których nie mogą wytłumaczyć. Szukają czegoś, czują się obco, nie zgadzają się z tym, co mają przed oczami.

Uczucia i obrazy są chwiejne. Obrazy postrzegane są przez każdego inaczej. Nauka pokazuje wielu ludziom, jak mało wiedzieli chwile przedtem, zanim się nauczyli. To znaczy, że dobrze jest się uczyć. Czasami jesteśmy o czymś przekonani i upieramy się, że nic tego nie zmieni. Jednak pojawia się jakiś mały szczególik, jakiś wątek ... i następuje zmiana.

Spokojnie... To nie problem, bo każdy przecież wie nie wiele, bez względu na to ile będzie wiedział.

Nie zniechęcajmy się tym, że czegoś nie wiemy. Po co takie nastawienie ma nas zablokować? Odblokujmy się, rozluźnijmy się i cieszmy się, że nie wiemy, żeby za chwilę się dowiedzieć, czegoś, by znowu czegoś nie wiedzieć. Dlatego najłatwiej będzie Ci zdemaskować, ten motyw w Twoim życiu, kiedy pokora wyszepce Ci: Wiem, że nic nie wiem. Więc odpowiesz: postaram się poszukać, żeby wiedzieć, a wnet odsłonie kotarę.

Matrix to świat, który stworzysz sobie w głowie, Ty albo ktoś Ci go stworzy. Rzeczywistość, nie musi być tym, co widzisz. To jak ją widzisz, zależy od tego, jak Ty ją rozumiesz. Skąd wiesz, że dobrze ją interpretujesz? Wiele rzeczy dookoła jest nie tak, jedynie nasza praca nad tym, może coś zmieniać.

Skoro czujemy, że coś jest nie tak. Musimy coś z tym zrobić. Jeśli nie czujemy nic, nie zareagujemy. Jeśli jest wszystko okej ze światem, to nic się nie stanie, jeśli będziemy bierni. Tylko, czy to możliwe, aby było okej, w oceanie sprzeczności, jakim jest świat? No to, reagować, czy wiać? Spać, czy szukać? Musimy być czujni, nawet przez sen.

Matrix to sposób widzenia czegoś. Na co możesz mieć wpływ, gdy przemawiasz do tych, którzy wierzą w Twoje słowa. / Blue

Sort:  

!tipuvote 0.4 hide

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Lista osób z naszego triala oraz wszystkie podbite przez nas posty są publikowane we wtorkowych raportach z działalności grupy. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY
Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

@wadera