WAŻNE: bot-farma? Jeju, a coż to tak śmierdzi?steemCreated with Sketch.

in polish •  last year  (edited)


   Witam wszystkich polskich steemianów. 

   Zanim przeczytacie to co mam do przekazania, sprawdźcie komentarze by upewnić się, czy jako młody użytkownik platformy nie pierdolę zbyt wielu farmazonów i czy jest sens zabierać się do lektury.

   Nie miałem w planach pisania artykułów,przypadkiem trafiłem jednak  na pewną anomalię, którą chciałbym omówić. Podejrzewam, że Ameryki nie odkryłem, ale być może ktoś przeanalizuje moje śledztwo z czystej ciekawości. Do napisania tychże oto wypocin zainspirowało mnie przeczytanie Pręgierza.

   Dowiedziałem się niedawno, że na upvoty jest okresowo przeznaczana pewna pula waluty. Wnioskuję, że w jakiś pośredni sposób większy jej przemiał, wpływa na mniejsze wynagrodzenie za pojedynczego "like'a".

Tj. im więcej sumarycznie głosów o pewnej średniej wartości steem power pojawi się w danym okresie, tym steem power lajkującego jest mniej warty i daje mniejszy profit osobie upvote' owanej.

Stąd wynika, że im więcej osób upvotuje siebie, tym mniej zarobią osoby, które tego nie praktykują. Imo jest to średnio sprawiedliwe. 

(Jeżeli się mylę to proszę o uświadomienie)

Drugą wadą (jeśli moje pierwotne jest poprawne) selfupvote' ów  jest fakt, że samolubnie staramy się zarobić zamiast wesprzeć innych użytkowników, którzy czasami udostępniaja dużo bardziej wartościowy kontent niż my w danym momencie. Dłuższego wstępu już się nie dało napisać.... więc lecimy z tematem xD


   Otóż przeszukując posty na steemit w celach, powiedzmy eksperymentalnych natrafiłem na pewnego użytkownika o nicku @darksaint.

Niby niczym nie wyróżniający się ziomek, ale jak spojrzymy na posty, z przed 4 dni zobaczymy, że jego payout przy każdym kolejnym poście wynosi około $120. Zacząłem się zastanawiać czy gość nie czeka, aż posty opadną pod względem wyświetla na tyle, że nikt ich już nie odkopie, a  tymczasem selflike i zarabiamy. Pomysł był nie trafny, tutaj wszystkie własne kontenty są autolike' owane. Myślę, że **** rewelacji nie będzie. Slef like, ale na poziomie dolara. Doszukałem się jednak innej osoby, która zawsze jest na szczycie upvote'ujących, przekazjująca niebotyczne kwoty wsparcia.

Niejaki @trafalgar.

Wyżej wymieniony osobnik, zakończył swoją przygodę z publikowaniem postów 5 miesięcy temu.

Jego ostatnie posty są selfupvote' owane w nastepujący sposób:

1.   $276,38

2.  $310,81

3.  $149,65

Prawdopodobnie każdy post poniżej także pozwolił zarobić mu całkiem pokaźną sumę waluty jak i Steem Power.

Na szczęście, gość już nie publikuje, komentarzy też sobie nie lajkuje. Zresocjalizowany.

Ale czy na pewno? No **** raczej nie. W opisie profilu znajdziemy nazwę alt konto -  @traf.


@traf, niczym nie wyróżniający się..... aktywny, zapewne zdolny użytkownik, bo pod każdym postem ma około $5.

Hmmm.... przepraszam, zapomniałem o tych z 4 dni temu. Dla przykładu: 

https://busy.org/@traf/on-the-go-beer-goggles

zupvote'owany między innymi przez:

118,17  @trafalgar 

3,24 @traf  

Przypominam sobie, że mówiłem coś wcześniej o resocjalizacji pewnego Pana i o tezie nie lajkowania własnych komentarzy, myliłem się bardziej niż myślałem.

Pod wyżej zlinkowanym postem znajdziemy też wiele komentarzy @trafalgar 'a z zupvote' owanych przez siebie 5%. (prawdopodobnie by nie budzić podejrzeń, że komentarz aż tak przechuj merytoryczny, że na wagę złota) Znajdziemy tu także upvoty @traf ' a, dodatkowo niejakiego @darksaint' a. (: o)

Po tym wszystkim co tu zobaczyłem odnoszę wrażenie, że także komentarze, na które odpowiadają wyżej opisani użytkownicy (też boty?) pod swoimi postami, są pisane przez boty.

Więcej przykładów, podawać nie będę, bo wszystko widać czarno na białym w aktywnościach użytkowników.


   Na zakończenie powiem, że forma tego artykułu miała być nieco inna, ale pisząc go doszukiwałem się coraz to nowych aspektów sprawy i nieco się przeraziłem skalą tegoż oto "projektu". Jestem niesamowicie ciekaw czy może jednak tę Amerykę odkryłem, czy może proceder jest znany, ale nie ma narzędzi do walki z nim. Bo nie problem jest to oflagować, problemem jest to, że ta maszyna może oflagować nas wszystkich o wiele skuteczniej, w ramach zemsty. (Chciałbym się mylić)

Zapraszam do dyskusji.

Dodam, że szacowana wartość konta @trafalgar to $1 708 086,23 


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Problem jest znany i takich użytkowników jest więcej :/
Schemat jest ten sam: konto o małej mocy pisze losowy komentarz, a konto "matka" podbija go dużym głosem. Nie muszę dodawać, że oba konta żyją ze sobą w symbiozie. Duże konto dotuje małe, ale oba należą do tej samej osoby.
Żeby było dobitniej, podbitki są wykonywane w szóstym dniu życia wpisu, tak żeby głos się załapał do wynagrodzenia, a jednocześnie jak najmniej osób ten proceder widziało - bo kto zagląda komuś 6 dni wstecz w historyczne wpisy - tylko tacy dociekliwi jak Ty i ja :)

Ale to jest jakiś potwór, dziennie produkuje dużo ponad $1000, to już naprawdę szczyt patologii. Konkluzja miała być taka, że zupvote' owanie siebie za dolara, to jest przy tym pierdnięcie (nie żebym zachęcał), ale biorąc pod uwagę skalę zjawiska, to można by to nazwać raczej ziarnkiem pisaku ^^'

To jest kwestia na ile i jak społeczność będzie sobie w stanie radzić z takimi przypadkami. Jedno z większych wyzwań platformy moim zdaniem.

P.S. Dopóki Steem Dollar jest wart zauważalnie więcej niż 1 USD nie opłaca się ustawiać innej formy wynagrodzenia niż 50/50. Wartość SBD przy wynagrodzeniu zawsze jest kalkulowana jak przy kursie 1 SBD - 1 USD, wiec przy ustawieniu głosu 50/50 przy aktualnym kursie 1.76 zamieniając SBD na Steem Power, zarobiłbyś o 36% więcej SP niż ładując wszystko bezpośrednio w SP.

Oby jak najszybciej. Btw. dzięki za info, tego posta już chyba nie uratuję, ale przyda się w przyszłości : )

Tak, termin nazywa się Pool Reward Rape i całkiem spora część sieci na tym jedzie. Nie dotyczy tylko self votingu, ale też votingu na konkretne osoby znajome. Powiedzmy, że masz 10 kolegów i tylko ich upvotujesz (i nikogo innego) - problem jest, ale ciężej go wykryć.

Problem taki, że mało kto chce się tym zajmować.

Congratulations @zavebe! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published
Award for the number of comments

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!