Inżyniera społeczna - People-Pleasing Syndrome 1/3

in #polish6 years ago (edited)

cover inz01.png

Przeglądając @steemit natknąłem się na ciekawy wpis użytkowniczki @wadera odnoszący się do syndromu tzw. „People-Pleasing Syndrome” traktującego zaburzenia osobowości zależnej i współzależnej a także, hipotezy co do antropologii tego zjawiska.

Wpis zamierzam podzielić na 2 lub 3 części starając się trzymać jak najkrótszą formę.

Jak poucza Nas historia: filozofia, psychologia i jej pochodne po dziś dzień pełna jest kryminalistów z dyplomami którzy badali mechanikę ludzkiego rozwoju, działania i seksualności celem wykorzystania tej wiedzy do realizacji swoich partykularnych interesów, najczęściej natury ideologicznej ale także materialnej czy psychicznej.

Przykład:

Nawyki wymienione w publikacji, jako zbiór powszechnych zachowań które mogą lub wręcz powodują zaburzenie nazwane „People-Pleasing” są w mojej ocenie tendencyjną socjotechniką, która bazuje na braku wiedzy odbiorców i ich pełnej akceptacji co do kryterium oceny przypadku bez uprzedniej walidacji przedstawionej terminologii i jej zasadności.

W oryginale przedstawione jest 16 nawyków https://lonerwolf.com/people-pleasing/ psychicznych i behawioralnych natomiast w polskim wpisie autorka wymienia ich 21.

People Pleasing

  1. masz problem z odmawianiem wprost i bez tłumaczenia się
  2. kłamiesz, by wykręcić się z podjętego zobowiązania (bo nie potrafiłeś odmówić), czujesz potrzebę usprawiedliwiana się
  3. boisz się, czy wręcz oczekujesz odrzucenia ze strony innych, jesteś przewrażliwiony na tym punkcie
  4. boisz się własnych tzw. negatywnych emocji, wypierasz je
  5. jesteś wyjątkowo altruistyczny i często na tym cierpisz
  6. jesteś wciąż wykorzystywany
  7. masz problem z określeniem własnych potrzeb i stawianiem granic
  8. wdajesz się w relacje o charakterze współzależnym (twoje przywiązanie do partnera czy przyjaciół ma charakter nałogu – jesteś uzależniony od emocji, jaki daje ci dana relacja, a zerwanie wydaje ci się niemożliwe. Jeśli do niego dochodzi - dosłownie umierasz z bólu)
  9. jesteś uzależniony od czyjejś aprobaty
  10. pragniesz być lubiany za wszelką cenę, najlepiej przez wszystkich
  11. nawet najlżejsza krytyka potrafi cię załamać na wiele dni czy nawet tygodni
  12. silnie odczuwasz emocje innych, stresujesz się nawet w sytuacjach nie dotyczących ciebie bezpośrednio (np. podczas kłótni obcych ludzi, lub gdy ktoś został w twojej obecności poniżony)
  13. boisz się rozczarowania, złości i niezadowolenia innych, masz potrzebę łagodzenia i ustępowania, byleby tylko tego uniknąć
  14. zwracasz pilną uwagę na to, co inni pomyślą o tobie – według tego kryterium podejmujesz decyzje
  15. potrafisz być empatyczny i wyrozumiały wobec innych, lecz dla siebie jesteś niezwykle surowy i wymagający, nie potrafisz sobie współczuć
  16. ślepo wierzysz w dobre intencje innych ludzi, tłumaczysz ich postępowanie nawet w obliczu oczywistego wykorzystywania, manipulacji czy przemocy
  17. masz silną potrzebę samokontroli
  18. nikt nie zna twojego prawdziwego oblicza, boisz się, że „prawdziwy ty” nie zasługuje na akceptację i miłość
  19. gdy robisz coś tylko dla siebie czujesz potrzebę usprawiedliwienia takiego kroku, nawet przed samym sobą
  20. odczuwasz zadowolenie, gdy ludzie proszą cię o pomoc i możesz poczuć się potrzebny, użyteczny
  21. podświadomie czujesz się odpowiedzialny za samopoczucie ludzi przebywających w twoim otoczeniu, swoim zachowaniem starasz się regulować ich emocje

Autorka dodaje:

"Prawdopodobnie większość z nas (oprócz psychopatów, socjopatów i osobowości typu narcystycznego) przejawia choć część wymienionych zachowań i odczuć. Nie trzeba panikować."

Ciekawy jestem do których punktów odnosi się autorka pisząc o "większości z nas" ponieważ zawarte są tam zarówno punkty(dokładnie 15/21) opisujące zachowania/stany niepożądane ale także i takie, które powinny być cnotą dla zdrowego psychicznie człowieka (6/21).

Po przeczytaniu listy w/w nawyków każda kompetentna osoba szybko zwróci uwagę , że część umieszczonych w niej nawyków w rzeczywistości obiektywnej jest cechami pożądanymi a pisząc kolokwialnie : dobrymi !

Co robią one na tej liście ?

Na teraz (bez researchu) mogę tylko postawić hipotezę, że jest to zabieg celowy mający na celu odwrócenie pojęć i modelowanie społeczeństwa wzorem takich czarnych postaci jak Wilhelm Reich, Theodor Adorno czy Judith Butler. Chciałbym zaznaczyć, że moja hipoteza kierowana jest w kierunku źródłowym niekoniecznie zaś w kierunku polskiego przedruku czyli do Pani @madera .

Z 21 wymienionych nawyków wyabstrahowałem 6 o charakterze pozytywnym/ pożądanym wraz z krótkim komentarzem.

1.Jesteś wyjątkowo altruistyczny i często na tym cierpisz[5].
Cierpienie jest wpisane w postawę altruistyczną, natomiast sama postawa jest po pierwsze dobrowolna po drugie służy drugiemu człowiekowi … po trzecie rozwija kulturę a także istnieje w tej postawie aspekt gratyfikacji duchowej/transcendentnej.

2. Jesteś uzależniony od czyjejś aprobaty[9].
Aprobata jest bezpośrednio skorelowana z satysfakcją, która raz przeżyta staje się motorem napędowym dla każdego istnienia ludzkiego i bez jej udziału kultura jako taka nie mogłaby istnieć. Osiągnięcie satysfakcji jest możliwe tylko poprzez uznanie drugiego człowieka tym samym wyczerpuje ona znamiona uzależnienia ale wydźwięk pejoratywny jest absolutną sofistyką tematu.

3. Masz silną potrzebę samokontroli[17].
Potrzeba samokontroli jest czymś dobrym i w podstawowym stopniu odwołuje Nas do tego np. psychoanaliza Freuda opisując Id i Superego jako składowe Ego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ego

4. Gdy robisz coś tylko dla siebie czujesz potrzebę usprawiedliwienia takiego kroku, nawet przed samym sobą[19].

Jeżeli tak jest, to także jest to zdrowy i dobry objaw ilustrujący wpływ kultury, która wskazuje na sens istnienia jako działania wobec drugiego człowieka nie tylko w wymiarze społecznym ale także ekonomicznym.

5. Odczuwasz zadowolenie, gdy ludzie proszą cię o pomoc i możesz poczuć się potrzebny, użyteczny[20].

Powtórka punktu nr.2 – jest to całkowicie naturalna i pożądana cecha, skorelowana bezpośrednio z satysfakcją – zalecam samodzielne przestudiowanie tematu.

6. Podświadomie czujesz się odpowiedzialny za samopoczucie ludzi przebywających w twoim otoczeniu, swoim zachowaniem starasz się regulować ich emocje[21].

Tego typu cechę w normlanym świecie pojęć nazywamy talentem który dobrze rozwinięty i pokierowany jest potrzebny w wielu wymiarach życia społecznego tj. nauczyciel, lekarz, prawnik, socjolog etc.

Pozostałymi punktami zajmę się w kolejnym wpisie, starając wykazać możliwy kierunek badań zachowań i psychoanalizy a także modnej dziś psychologii poznawczej, która jeszcze nie tak dawno nie była zaliczania jako obiekt nauki ze względu swój introwertyczny charakter.

Update:
Zgłaszam wpis do konkursu #tematygodnia temat RIpost

Sort:  
Loading...

Co masz na myśli pisząc, że psychologia poznawcza ma charakter introwertyczny i jest modna od niedawna? Od lat 50 psychologia poznawcza wiedzie prym w naukach o psychice i ma jedną z najbardziej dokładnych narzędzi i metodologii do badania swojego obiektu zainteresowania ze wszystkich odłamów psychologii.

Użyłem dość dużego skrótu myślowego - miałem na myśli samo podejście introspektywne (introwertyczne), które w czasach stosowanego behawioryzmu było odrzucane - żeby była jasność nie jestem żadnym przeciwnikiem tej dziedziny i jej metodologi ( wręcz przeciwnie) - no i owszem "niedawno" pojęcie względne... ja konkretnie miałem na myśli lata 90-00 kiedy stosowanie takich metodologi zaczynało przebijać się poza sferę stricte naukową ... czego ciąg dalszy widzimy dzisiaj w postaci kognitywistyki która wręcz wylewa się do wielu sfer życia i jest podstawą dla higieny pracy wielu profesji ... Pozdrawiam.

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 65941.77
ETH 3015.51
USDT 1.00
SBD 3.75