Gdy życie przestaje mieć sens

in polish •  7 months ago 

 Człowiek z natury jest ciekawski chce wiedzieć  dlaczego powstał i co go otacza. Przez te tysiące lat udało nam się odkryć jak powstaliśmy i podbiliśmy całą ziemię jednak wciąż nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie w jakim celu istnieje wszechświat.
 

Już teraz wiele ludzi dopada kryzys egzystencjalny ale moim zdaniem w przyszłości to grono znacznie się powiększy już tłumacze wam dlaczego.   
 

Pierwszym powodem jest ciągły rozwój technologi która pozwala nam na coraz więcej wolnego czasu i coraz mniej zmartwień typu co jeść i gdzie żyć. To właśnie te zmartwienia zajmowały dawniej ludziom całą głowę. Gdy trzeba było pracować dzień i noc aby przetrwać nie było czasu na rozmyślanie gdy organizm domagał się jedzenia. I to wszystko nagle się zmieniło człowiek pracuje 8 godzin wraca do domu na kanapę leży i zastanawia się nad swoim życiem. Jego podstawowe potrzeby są zapewnione więc stara się wypełnić czas innymi zajęciami, ale ciężko uciec od swoich myśli. 


 Wiele osób sens swojego życia posiada dzięki wierze w Boga, żyjemy jednak w czasach w których wiele osób porzuca wiarę. Teraz człowiek posiada wiedzę która pozwala mu zrozumieć własnego siebie jak powstał i jak funkcjonuje jego ciało. Kiedyś do tego typu rzeczy Boga dziś może przeczytać na ten team prace naukową, wiele rzeczy wciąż nie rozumiemy ale jest ta świadomość że pewnie po prostu nie jesteśmy wstanie na ten moment ich zrozumieć, ale kiedyś się nam to uda i nie ma sensu przypisywać działanie boskiej ręki do rzeczy których człowiek jeszcze nie pojął. Oczywiście jest też znane  powiedzenie jak trwoga to do boga, świetnie ono pasuje do dzisiejszych czasów gdzie człowiekowi żyje się dobrze i nie potrzebuje w swoim życiu boskiego wsparcia więc odchodzi od wiary.
 
 Oprócz wiary bardzo ważnym elementem naszego życia jest potrzeba samorealizacji. Spora część młodych osób ma niestety z tym problem. Może poniekąd jest to wina szkolnictwa i tego że już w gimnazjum trzeba wybrać kim chce się być w przyszłości, a może wina tego że w szkołach człowiek zamiast uczyć się o sobie dostaje tylko wiedzę co jest dokoła niego. W każdym razie skutkiem tego jest to że po skończeniu technikum czy studiów wiele osób nie wie co chce robić dalej. Cały czas stawiano nam pytania jaką szkołę chcesz wybrać po czym podstawiano odpowiedzi abcd, a na końcu stawia się nam pytanie Co chcesz teraz robić? I wiele osób sobie nie radzi z tym pierwszym pytaniem otwartym. 


 Ostatecznie bardzo ważnym czynnikiem może się okazać ciągle rosnące grono osób cierpiących na depresje. Według Who do 2030 roku ma ona stać się najbardziej powszechną chorobą. Jednym z objawów depresji może być właśnie poczucie braku sensu życia.
 
 Gdy już stwierdzimy że faktycznie życie ludzie nie ma sensu to czy możemy utożsamić się z jakimś bohaterem serialu? Oczywiście popkultura odpowiedziała na tą nową potrzebę ludzi i stworzyła Ricka Sancheza i Bojecka Horsemana   
 

Uwaga Spoilery (Bojack Horseman Rick and Morty)
 

I wiem że wielu z was uważa mnie teraz za szaleńca jak to animacje komediowe które poruszają tak trudne tematy. I tak może i na początku tak wydawać lecz gdy damy szanse tym bohaterom to bardzo możliwe że zobaczymy w nich siebie.

   
 Zacznijmy od najbardziej zdesperowanego konia. Bojack ma już wszystko bogactwo sławę i pełno kobiet które same pchają mu się w ramiona ale mimo to czuje pustkę i chce ją wypełnić wypełnić czy to pisaniem autobiografii czy wyścigiem po Oscara musi mieć przed sobą jakąś marchewkę za którą może się uganiać i gdy już dopada tą marchewkę i liczy że nakarmi ona jego głodną dusze to za każdym razem marchewka nie wystarcza. Czuje wtedy bezsilność i to że nic nie jest wstanie go uszczęśliwić , próbuje o tym zapomnieć uciekając w alkohol który bardzo często niszczy jego relacje z bliskimi i prowadzi do jeszcze większej rozpaczy. Tak popada on w depresje w której nie chce przyjąć odpowiedzialności za swoje własne szczęście   

Zamiast stać się lepszym człowiekiem chce usłyszeć że gdzie tam głęboko w sobie nim po prostu jest   

W głębi duszy ciągle siebie nienawidzi

i ciągle traci bliskie mu osoby przez swoje krzywe akcje 

  

przez brak konkretnego celu w życiu i ciągła depresje ciężko mu znaleźć sens w swoim życiu  choć ciągle go poszukuje co nie dotyczy naszego drugiego bohatera Ricka Sancheza   
 Dla niego życie nie ma sensu, więc jakiekolwiek jego poszukiwanie mija się z celem. Żyje tak jak chce i nie przejmuje się niczym, nawet miłość jest dla niego tylko stratą czasu

O dziwo Rick zdaje się być szczęśliwszy od bojacka nie licząc tej jednej próby samobójczej i tego że ciągle się zapija, ale gdy jest z rodzina widać że czuje się spełniony. Nie traci on czasu na bezsensowne poszukiwanie sensu życia ale zamiast tego cieszy się chwilą która jest mu dana.
 Jak widać że choć temat nihilizmu łączy tych dwóch bohaterów to ich przemyślenia o nim są całkiem inne, co dla nas jest niezwykle ciekawe bo pozwala nam na to popatrzeć z innych perspektyw i wybrać tą z która bardziej się utożsamiamy.
 Na koniec zostawiam was z piosenką która idelanie pasuje do tego tematu. 

 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  7 months ago (edited)

Tekst spoko, ale dużo błędów ;)

Zapraszamy na Steem.Chat (kanał polish)

·

Dzięki, docelowo miał być z tego film na yt, ale zmieniłem zdanie w trakcie tworzenia. Pewnie dlatego wkradło się tyle błędów ;)

Congratulations @werpoli! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout
Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard Ranking update - Steem Power, Followers and Following added

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!