Małe, malutkie, malusieńkie...

in #polish6 years ago (edited)

...ssaki.

Początkowo chciałam napisać o najmniejszym z nich, jednak podczas zbierania materiałów co rusz wyskakiwał mi jakiś futrzak, któremu nie mogłam się oprzeć. W efekcie projekt wymknął się spod kontroli i dokładałam kolejnych kandydatów. Jakie były kryteria? Wygląd i nomenklatura. Kwestia tego, kto najmniejszy czy najlżejszy była drugorzędna. Choć moi wybrańcy mieli często inne zdanie. Nic dziwnego - jak ktoś ma 3 cm długości i może zostać upolowany przez mrówkę, chce być "naj" choć w jednej dziedzinie swego życia.

Moje zestawienie nie jest wielkim zbiorem wiedzy - jest czystym zachwytem nad pięknem naszej gromady i wyrazem uznania dla kreatywności zoologów w tworzeniu nazw.

Dwa najmniejsze

Nie mam serca rozstrzygać, który z nich jest naj. Nie popatrzę w te malutkie, błyszczące oczka i nie wydam wyroku. Jedno ma ogonek, drugie - skrzydła, więc pomiary można "ponaciągać".

Oto RYJÓWEK ETRUSKI należący do podrodziny zębiełków. Jego tułów osiąga długość 35 - 48mm, zaś ogonek - do 30 mm. Waży to maleństwo 1,3 - 2 g. Warto wspomnieć, że należąca do tej samej rodziny RYJÓWKA MALUTKA jest najmniejszym ssakiem żyjącym w Polsce, długość jej ciała z ogonkiem wynosi 70 - 110 mm.

Ryjówkowate są bardzo ruchliwymi zwierzątkami, większość życia spędzają na zdobywaniu pokarmu (głównie owady). Dziennie potrafią zjeść więcej, niż same ważą.

Drugi kandydat na najmniejszego - ŚWINIONOS MALUTKI lub ryjkonos malutki, nietoperz!

Ten maluch został oficjalnie odkryty dopiero w 1973 roku, żyje tylko w Tajlandii i Birmie. Jest zaliczany do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków świata. Długość jego ciała wynosi 33mm, waga - przeciętnie 2 g. Uznaje się, że choć jest odrobinkę mniejszy od ryjówka etruskiego, to jednak trochę cięższy.

Poznajcie mikroskoczki!

Oto mój faworyt - TRĄBKOUSZEK BELUDŻYSTAŃSKI.
Wyposażony w stosunkowo długi ogon (ok. 70mm - 90mm ) i silne, tylne kończyny (ok. 19mm) przy długości tułowia do 47mm. Osiąga wagę 3,8g.

Trąbkouszek, to stosunkowo słabo poznany gatunek, występuje w Pakistanie oraz prawdopodobnie w Afganistanie.
Jest uznawany za najmniejszego gryzonia świata, w parze z myszą pigmejską, która wraz z ogonem osiąga długość 65 - 95mm. Ta jednak, w porównaniu z trąbkouszkiem, jest prawdziwą grubaską - 12 g żywej wagi!

Teraz torbacz:

PAŁANECZKA GRUBOOGONOWA zamieszkuje Tasmanię i rejony Australii. Osiąga długość 15 - 21cm, z czego połowa przypada na chwytny ogon, waży do 45g. Dlaczego gruboogonowa? Bo jak się nażre przed zimą, to jej idzie w ogon!

Mogłabym taki mieć, a potem go porzucać, jak jaszczurka!

Na koniec...


Ja wiem, że to olbrzym, bydle ogromne w porównaniu do wcześniejszego drobiazgu... ale jednak NAJmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych - FENEK PUSTYNNY. Ten mały lisek zamieszkuje Półwysep Arabski i północną Afrykę. Choć jest drapieżnikiem ma łagodne usposobienie i często go można spotkać w hodowlach prywatnych. Dorasta do 30-40cm, jego uszy zaś - do 15 cm.

Jest piękny!

Dobranoc :)

PS. Zapomniałam o SKOCZUSZKU BLADYM!

Krewniak trąbkouszka, zwróciłam na niego uwagę ze względu na nazwę.
Skoczuszek blady, z podrodziny mikroskoczków, jest bardzo rzadkim okazem, żyje w Kazachstanie. Jego ciało osiąga średnio długość 55mm (tułów i głowa) i wagę 8-12g. Załapał się na kazachstański znaczek pocztowy :)

To już na pewno wszyscy.


Zgłaszam post do konkursu Temat Tygodnia #23, temat nr 3: ssaki.


Na podstawie:
http://www.terrarium.com.pl/2513-mus-minutoides-mysz-pigmejska/
https://en.wikipedia.org/wiki/Baluchistan_pygmy_jerboa
http://www.iucnredlist.org/details/19866/0
http://www.iucnredlist.org/details/19866/0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skoczuszek
http://animaldiversity.org/accounts/Salpingotus_pallidus/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82aneczka_gruboogonowa

obrazki:
Ryjówka etruska - By Suncus_etruscus.jpg: Trebol-a derivative work: Materialscientist (Suncus_etruscus.jpg) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
Ryjówka malutka - By Importé sur Commons par Salix. Sur Flikr par Polandeze (Flickr : original page) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Mysz pigmejska - By AleXXw (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Pałaneczka - By Photo by Phil Spark [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Fenek - www.stock.chroma.pl na licencji standardowej https://www.stock.chroma.pl/static/pomoc#licence
Skoczuszek blady - By Post of Kazakhstan - http://www.kazpost.kz/?page=phil/stamps02, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5293987

komentarze do zdjęć i obróbka graficzna - własna



Sort:  

Apel powiązany z artykułem.

Kochani! Nie zabijajcie "takich małych myszy". Część z nich to chronione zębiełki - przedstawiciele owadożernych (a nie gryzoni - tak jak myszy). Zębiełki czasami dostają się do domów, ale to pożyteczne stworzonka. Nie musicie się matrwić, że poniszczą jakieś zapasy suchych produktów, bo są drapieżnikami - polują na pająki, wije i inny drobiazg, który zamieszkuje piwnice i różne ciemne kąty domów. Nie pozostawią również charakterystycznej mysiej woni.

Jeżeli nie chcecie dodatkowego domownika, zastosujcie proszę żywołapkę i wypuśćcie zębiełka wolno. Jest również wysokie prawdpodobieństwo, że zębiełek sam sobie pójdzie tą samą drogą, którą się do domu dostał. Ze względu na wysoki metabolizm, wszystkie owadożerne potrzebują sporo pokarmu, a w domach zazwyczaj nie mamy aż tak wielu pająków. :)

perła-odnaleziona.jpg

"jak ktoś ma 3 cm długości i może zostać upolowany przez mrówkę" - genialnie to porównałaś. Świetny artykuł. :)

Te 2 pierwsze to totalne WTF. W zyciu bym nie pomyslal ze moze byc cos tak malego

To pomyśl, że ktoś Ci daje taką ryjówkę pod opiekę. Kichniesz i pozamiatane :D

2 gramy! co za maleństwo!

Lepiej przy nim wstrzymać oddech :)

Mój ulubiony mini ssak to mysz polna, ten czarny pasek przez rudy grzbiet jest uroczy. :)

Jest śliczna. Pamiętam za dzieciaka, jak u dziadków po żniwach odkrywaliśmy w polach pełno gniazd z młodymi. Niektóre rozgrzebane... strasznie mi ich żal było wtedy. Choć na wsi ich nie lubią, bo to "szkodniki".

Napisałaś z wielką tkliwością o tych maleństwach :)

Wspaniały tekst ! Pięknie opisałaś te malutkie zwierzątka :)

Coin Marketplace

STEEM 0.31
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 64549.55
ETH 3170.62
USDT 1.00
SBD 4.13