Czy wiesz że...- Jajka

in polish •  2 years ago 

Czy wiesz że...

Zapraszam was na nową serię na moim blogu. Będę tu pisać o rzeczach które być może wiedzieliście lub dopiero teraz się dowiecie.

Dziś pod lupę bierzemy jajka.

jajko.jpg

Raczej nie muszę tu opisywać budowy, ale przyjrzyjmy się innym istotnym kwestią m.in. , skład chemiczny i wartość odżywcza, zanieczyszczenia mikrobiologiczne i ocenę świeżości jaj. Zacznijmy od pierwszego.

Skład chemiczny i wartość odżywcza:
Białko uznaje się za wzorcowe przez to że ma w sobie aminokwasy. Jest ono bardzo dobrze przyswajalne. Białko składa się głównie z albumin, a żółtko zaś z albuminami w połączeniu z tłuszczami i fosforem.
Najwięcej tłuszczu posiada żółtko aż 70%. Jak wiadomo żółtko posiada cholesterol więc należy wykluczyć lub ograniczyć je w żywieniu osób starszych jak i osób z dolegliwościami układu krążenia i wątroby. Zawartość witamin w jajku zależy od pory roku i składu paszy kur.

Zanieczyszczenia mikrobiologiczne jaj:
Jajo ma naturalny mechanizm obronny. Tworzą go: otoczka mucynowa, skorupy, błony podskorupkowe, białko z lizyną i wysoka wartość pH białka.
Mikroorganizmami zanieczyszczającymi jajko są: bakterie z rodzaju Salmonella, shigella, pałeczki z grupy coli, drożdże i pleśnie znajdujące się na powierzchni skorupki.
Do zanieczyszczeń najczęściej dochodzi w chwili wybijania jaj.

Mam kilka dobrych rad

  1. Nie przechowywać jaj wybitych.
  2. Po kontakcie z jajami od razu umyć ręce.
  3. Jaja przechowywać w warunkach chłodniczych.

Teraz napiszę co powinno się robić za każdym razem przed użyciem jaj. Istnieje kilka metod dezynfekcji.

  • Metoda termiczna (wyparzenie) Polega na polaniu jajek wrzątkiem najlepiej przez 15sek
  • Metoda chemiczna zanurzenie jaj w roztworach płynów dezynfekujących
  • naświetlenie promieniami UV
    Przed każdą z tych czynności należy najpierw umyć jaja, a przed naświetleniem należy je umyć i wysuszyć.

Ocena świeżości jaj:
W warunkach domowych najlepsze są dwa sposoby.

Pierwszy z nich to próba wodna. Do wysokiej szklanki należy nalać wodę i włożyć jajko. Jeśli jajko jest na samym dnie oznacza to że jajo jest świeże max 1 tygodniowe. Jeśli jajo się zaczyna unosić jest średnio świeże i jest ono 2-3 tygodniowe. Jeśli jajo wypłynie oznacza to że jajo jest nieświeże, stare.

test.jpg

Drugą metodą jest wybicie jajka na talerzyk. Jeśli jajko jest zbite i białko się nie rozpływa oznacza to że jajko jest świeże, a jeśli białko nie trzyma się "w kupie" to oznacza że jest przechowywane długo.

zdj. google grafika

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

daily photo enjoy, nicephotoshot !

No to niezłe jaja :)

upvote

Zupełnie się nie zgadzam z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi. Niestety z powodu tego, że odpowiedź nie była zbyt krótka uzasadnienie napisałem w nowym poście, który możesz przeczytać pod linkiem:
https://steemit.com/polish/@gorzelapiotr/z-czym-to-sie-je-jajka

Fajna ta ocena ze świeżością jaj o tym nie wiedziałem

Ja dodaję do gotowania jajek trochę soku z cytryny (do wody). Nie zmienia to ich smaku ale dezynfekuje skorupkę. Polecam :)