Shincha - pierwsza herbata sezonu - jak wybrać, gdzie kupić? 新茶

in #polish5 years ago (edited)

picking chaaa.jpg ręcznie zbieranie shincha

O nowej herbacie - pierwszej herbacie sezonu pisałem już w zeszłym roku na łamach Steema. Tym razem chciałbym się skupić detalach: czym tak naprawdę jest shincha, jak ją odróżnić od herbaty ze stałej oferty oraz przede wszystkim gdzie kupić świeżą herbatę z nowego sezonu. Czas na Shincha, zapraszam!

Sezon w pełni, a w zasadzie już powoli dobiega końca, dlatego to najwyższy czasy zaznajomić początkujących miłośników herbaty(i nie tylko) z tym niezwykłym okresem kiedy to świeża herbata jest dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest Shincha? Otóż Shincha to dosłownie nowa herbata - tłumacząc z japońskiego lub chińskiego, ich zapis jest prawie identyczny, tak samo znaczenie - zbierana co roku na przełomie kwietnia i maja. W Chinach, Wietnamie czy na Tajwanie zbiory odbywają się szybciej niż w Japonii (pod koniec marca) z uwagi na cieplejszy klimat. W Japonii pierwsze zbiory zaczynają się od południowych wysp już na początku kwietnia: Okinawa, Yakushima, Tanegashima, Kyūshū. Im dalej na północ tym zbiory są bardziej odległe w czasie. Zgodnie z japońską tradycją, za oficjalny dzień rozpoczęcia sezonu na nową herbatę - shincha uznaje się Hachiju-Hachiya - 88 noc wiosny, dzień ten wypada zwykle w okolicach 2 maja zgodnie ze starym, księżycowym kalendarzem. Shincha to listki herbaty tylko i wyłączenie z pierwszego zbioru, najmniejsze i najlepsze listki z samego szczytu krzewów herbacianych - innymi słowy ichibancha (jap, pierwszy zbiór). Tylko herbata z listków pierwszego zbioru może nazywać się shincha.

5cd27bde053e5a3bbef11ae8_IKKYU-TEA-Shincha_2019_yame-3.jpg
krzewy herbaciane tuż przed zbiorem

Już od maja cała Japonia świętuje rozpoczęcie nowego sezonu herbacianego za sprawą różnych imprez okolicznościowych, targów herbaty, sezonowych przysmaków z herbatą, koncertów, wspólnego zbierania listków herbaty, dzieje się naprawdę bardzo dużo. Oczywiście okres ten jest najważniejszy dla japońskich sprzedawców herbaty, którzy w tym okresie mają szczególnie duże obroty i na różne sposoby zachęcają klientów do nowych odmian herbacianego naparu oraz atrakcyjnych utensyliów.

DSC_4816.JPG
sezonowe stoisko z herbatą Shincha (:

Shincha - gdzie kupić?

31358019_10156365546033343_2457906240429228032_n-1024x576.jpg
opakowania z tegoroczną herbatą shincha

Należy mieć świadomość, że Shincha to herbata ściśle zdefiniowana przez ramy czasowe i występuje tylko w czasie sezonu od kwietnia do czerwca. Każda herbata z pierwszego zbioru to shincha, ale nie każda herbata z pierwszego zbioru to shincha w innym okresie roku. Trochę zagmatwane? Być może, ale w istocie proste. Wspominam o tym dlatego ponieważ wielu nieuczciwych sprzedawców sprzedaje herbatę "shincha" przez cały rok, podczas, gdy jest ona wyłącznie herbatą sezonową, a świeżość ma w jej przypadku bardzo istotne znaczenie. Pomimo próżniowego pakowania, świeżość herbaty maleje wraz z upływem czasu, dlatego ważne jest, aby spożyć ją jak najszybciej od czasu zbioru - wtedy doznania z picia są najwyższe. Jakość i świeżość idą ze sobą w parze; niemniej nie jest jeszcze za późno, aby zamówić świeżą shincha i delektować się tym niezwykłym naparem.

Gdzie szukać, na co zwracać uwagę?

g9c63j1a8maz.jpg
zaparzona shincha w czajniczku z Tokoname

Przede wszystkim powinniśmy szukać świeżej herbaty w sklepach/herbaciarniach, które znane są z tego, że oferują herbatę wysokiej jakości. Shincha powinna być sprzedawana wyłącznie w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu z wyraźną datą przydatności do spożycia. Herbata oferowana w strunowych woreczkach lub innych nieoryginalnych opakowaniach nie gwarantuje ani świeżości, ani jakości. Z tego powodu gorąco zachęcam do kupowania sezonowej herbaty u polecanych sprzedawców.

Tegoroczna oferta Shincha (2019):

  • Yuuki-cha sprawdzony japoński sklep z zieloną, ekologiczną herbatą oferuje w tym sezonie bardzo szeroki wybór herbaty z różnych regionów Japonii, w ofercie jest nawet wysokiej jakości herbata zacieniana, która charakteryzuje się większą dozą słodyczy. Koneserzy znajdą dla siebie także ręcznie zbieraną shincha już za ¥2500. Niedroga wysyłka do Polski, czas oczekiwania na przesyłkę ok. 8 dni( standardowy airmail).

  • O-cha jeden z najstarszych sklepów online z japońską herbatą, bardzo szeroka oferta zielonych herbat z różnych regionów, w tym shincha z jednej z najstarszych japońskich herbaciarni - Tsuen Uji. Ceny minimalnie wyższe, ale sprzedawca jest godny polecenia. Każdy smakosz herbaty w bardziej tradycyjnym stylu znajdzie tutaj coś dla siebie. W ofercie także wiele akcesoriów herbacianych; puszki, czarki, czajniki, łyżeczki, etc.

  • Zencha bardzo szeroka selekcja shincha z całej Japonii, doświadczony sprzedawca oferujący herbatę wysokiej jakości. Przesyłka za free(koszt wliczony w cenę). W ofercie także niezwykła ceramika Hagi-yaki.

  • Nagomi jeden z niewielu polskich sklepów oferujących shincha z tego sezonu w rozsądnej cenie; są dostępne tylko dwa rodzaje, ale jakość jest naprawdę przyzwoita. 50 gramowe opakowanie powinno być dostępne na każdą kieszeń. Nie ma tutaj koneserskich odmian jak u japońskich sprzedawców, lecz mogę z czystym sumieniem polecić w średnim przedziale cenowym.

  • Nagatani-ocha moje ostatnie odkrycie, rodzinna manufaktura herbaty, które uprawia i wysyła herbatę także w dużych ilościach. Mają ciekawą ofertę - wraz z zacienianą shincha - rezydują w Ujiwara, w okręgu Kioto i właśnie stamtąd wysyłają swoją herbatę. Z tego co wiem organizują także wycieczki na swoją małe gospodarstwo i oferują schronienie. Bardzo sympatyczni ludzie. W razie problemów kontakjcie się z nimi przez instagrama, chętnie odpisują, wyślą wam też cennik. https://www.instagram.com/nagatani_tea_factory/?hl=pl - tego roczna shincha w ich ofercie kosztuje od ¥1500 do ¥2500.

  • Yunomi japoński sklep z herbatą prowadzony przez sympatycznego Amerykanina mieszczący się w pobliżu Jokohamy. Szeroki wybór shincha z tegorocznego zbioru oraz ciekawe bonus i zniżki dla nowych klientów.

  • Thes du Japon jeden z najlepszych sklepów z japońską herbatą dostępny online. Prowadzony przez sommeliera herbaty - Francuza rezydującego w Osace. Niezwykle szeroka selekcja ręcznie zbieranej shincha, wyjątkowa jakość i doskonała obsługa klienta. Ceny zdecydowanie wyższe niż w pozostałych sklepach, ale jakość również. Shincha z tego sezonu zaczyna się od kilknastu dolarów więc każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Sklep oferuje także kolekcjonerską ceramikę.

Z moich informacji wynika, że co najmniej dwie stacjonarne herbaciarnie w Polsce oferują shincha na miejscu - wystarczy tylko zapytać i poprosić o zaprzenie. Pierwszym miejscem jest wrocławska Czajownia na Białoskórniczej; kolejnym zaś jest krakowska Czarka na ul. Szpitalnej, tamtejsi czajmani na miejscu zaparzą wam doskonałą shincha, a nawet doradzą jaką ceramikę kupić jeśli przekonacie się do picia herbaty z czarki.

Oczywiście sklepów z japońską herbatą jest znacznie więcej - głównie ona jest przedmiotem moich zainteresowań - ale wymienione powyżej są w mojej ocenie najbardziej godne uwagi, sprawdzeni sprzedawcy przez wielu koneserów japońskiej herbaty. Pamiętajcie także o tym, że pierwsza herbata sezonu - shincha - zaraz po otwarciu szybko traci swą świeżość, dlatego sugeruję, aby wypić ją możliwe szybko tuż po otwarciu opakowania, najlepiej w ciągu 3 - 4 tygodni, bez większej utraty jakości. Jeśli chodzi o parzenie to parametry są raczej standardowe dla herbaty sencha, a więc: 3 gramy herbaty / 150ml wody, czas parzenia od 45 do 60 sekund, herbatę wsypujemy do uprzednio rozgrzanego naczynia. Mam nadzieję, że zachęciłem was do degustacji i niebawem zobaczymy pierwsze recenzje shincha na łamach Steemit. :)

64424363_2478450582218622_8379234955430985728_o.jpg

Kanpai かんぱい !


Źródła:

[1] https://lev-art.com/location/26295.html
[2] http://www.rishouentea.com/2018-shincha-season-update-on-shincha-available-at-rishouen-2/
[3] https://hagiricha.com/mt/mt-search.cgi?IncludeBlogs=5&tag=お茶&limit=20&blog_id=5
[4] https://ikkyu-tea.com/news-en/shincha-2019-has-arrived
[5] https://www.reddit.com/r/tea/comments/6obl38/an_ocean_of_shincha_mmmm/

Sort:  

This post is supported by $1.8 @tipU upvote funded by @cardboard :)
@tipU voting service: instant, profitable upvotes + profit sharing tokens | For investors.

Dzięki ^^

Posted using Partiko Android

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 67066.21
ETH 3093.89
USDT 1.00
SBD 3.75