Krótko o przebaczaniu.....

in #polish6 years ago

Czy przebaczenie to zawsze słuszna droga?

i-beg-your-pardon-3298963_1280.jpg

Wyobraźmy sobie, że spędzasz czas w pracy, a Twoja druga połówka dzwoni do Ciebie, że spędziła noc z kochankiem, kochanką. Jak w takiej sytuacji, w pierwszym momencie się czujesz, jak pokierujesz swoim życiem przez najbliższe dni, miesiące. Jak pokierujesz swoimi emocjami, uczuciami i związkiem. Wyobraź sobie taką hipotetyczną sytuacje dość żywo. A teraz skupimy się na przebaczaniu. Czy uda Ci się przebaczyć partnerowi? Ogólnie dotyczy to wiele aspektów życia, ale bardziej się tutaj skupie na relacjach w związkach. Natomiast na chwilę można pomyśleć o innych sytuacjach jak o rodzicach, którzy wybaczają zabójcy swojego dziecka, albo niesprawiedliwie skazani, którzy wybaczają systemowi. Tutaj za przykład można podać Nelson Mandela, który w 1994 roku obejmując urząd prezydenta powiedział, że cieszy się, że widzi tutaj strażników z wiezienia kiedy go przetrzymywano 18 lat. Gdzie otrzymywał bardzo małe racje żywieniowe i w zamian ciężko pracował. Potem wyjaśnił, że gdyby im nie potrafił przebaczyć, to jego życie przez cały czas było związane z goryczą i nienawiścią. Jest to inspirująca wiadomość, ponieważ i wszelkie badania naukowe potwierdzają słuszność takiego postępowania. Więc bez znaczenia czy chodzi o codzienne sytuacje i małe przewinienia czy tak dramatyczne historie opisane wyżej, przebaczenie na kila sposób zwraca człowiekowi jego wolność.

A jak to dokładnie wygląda z naukowego punktu widzenia?
"Błądzić jest rzeczą ludzką, a przebaczać rzeczą boską". Wielu z nas w życiu spotkało się z tym, że przebaczenie to dobra rzecz. Zastanówmy się. Przebaczenie wymaga całkowitej zmiany nastawienia do ludzi którzy wyrządzili nam krzywdę oraz zachowania w stosunku do tej osoby. Od chęci zemsty i zgorzknienia, należy przejść do życzliwości, pozytywnych działań emocji i myśli. Przebaczenie pozwala wyzwolić się z nienawiści i złości. Ma pozytywny wpływ na relację między ludźmi, a ostatecznie przynosi nam szczęście i zdrowie. Z tego co już wiadomo i co potwierdzają badanie, prawdziwe i szczere przebaczenie pozwala nam się uwolnić od negatywnych emocji spowodowanych przez krzywdę jaka nas spotkała. Pomaga oddalić gniewne, negatywne myśli. Pozytywnie wzmacnia nasze spojrzenie na świat i podnosi poziom zadowolenia z życia. Może sprzyjać w pozytywnych relacjach w małżeństwie. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. A co ciekawe ma także pozytywny wpływ na efektywność w pracy. Więc jeżeli nosicie w sercu ból, który został spowodowany przez waszych partnerów czy przez inne osoby w innych sytuacjach, może warto pomyśleć o przebaczeniu. Badania, które były przeprowadzane pod kątem przebaczania, przyniosły wpływ wielu grupach, takich jak: ofiary kazirodztwa, rodziców którzy wzmagają się z emocjami po utracie samobójczą śmiercią swoich dzieci, w małżeństwach, skrzywdzonych dzieci, wśród grupy mężczyzn których partnerki poddały się aborcji wbrew ich woli, a także rozwodników wplątanych w konflikt gdzie głównym tłem jest walka o opiekę nad dzieckiem.
Badacze odkryli, że np. jeżeli nie uda się mężowi wybaczyć złego traktowania przez żonę, to wtedy jej przewinienie już zawsze będzie rzutować na ich przyszłe relacje i nawet stanie się kością niezgody która na stałe zagości w ich relacjach i uniemożliwi rozwiązanie konfliktów w małżeństwie. Dzięki przebaczeniu unikniemy tego błędnego koła, i dodatkowo wpłynie to na cieplejsze myśli i relacje.
W jednym z badań także wykazano, że przebaczenie jednej osobie czy to żona czy sąsiad czy jeszcze inna , rzutuje na polepszenie na relacje z innymi ludźmi.

forgive-208824_1920.jpg

Teraz drugi aspekt. Przebaczenie, przebaczeniem, ale nie możemy dać sobą pomiatać.

Bo przecież jeśli przebaczenie jest takie wspaniałe i tyle ludzi świeci przykładem, to w rzeczywistości dlaczego tego tak chętnie nie praktykujemy w naszym życiu? Skąd mamy te mieszane uczucia jak obserwujemy z maltretowaną kobietę czy mężczyznę, którzy kolejny raz przebaczają partnerom te większe i mniejsze winy. Ciekawą odpowiedź na to pytanie przynoszą psychologowie, badacze, ewolucyjni i społeczni. Zatem opcja przeżycia i wydania na świat swojego potomstwa, zależy czasami od zdolności i umiejętności przebaczania, ale uwaga czasami od zdolności do przeprowadzenia zemsty. Przy czym ma tutaj też znaczenia zdolność rozróżnia takich sytuacji. Zbyt szybie i pochopne wybaczenie może zaszkodzić nam i negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości. Możemy po czasie żałować, że nie zdobyliśmy się na bardziej intensywną reakcję. I tutaj druga strona medalu, bo związek może na tym ucierpieć, że partner nie dostał odpowiedniej nauczki i zaniecha próby poprawy swojego zachowania. Przebaczając za często i za szybko możemy stracić z oczu przede wszystkim nasze własne wartości i przestaniemy widzieć prawdziwe problemy, które dotyczą naszych relacji z partnerem, a jednocześnie możemy wyrazić zgodę na to, że partner nami pomiata i nie szanuje nas.

Więc w jakim momencie możemy przebaczać a w jakim nie?

I tutaj mamy do dyspozycji pewne kryteria, które pozwolą w jakiś stopniu określić czy wybaczenie będzie miało negatywny wpływ czy pozytywny na sytuację.
W przypadku związków przebaczenie przyniesie pozytywne skutki kiedy partner postąpił nie właściwie, ale Ty masz przekonanie, że związek przetrwa i Tobie na tym zależy, a także ze wierzysz w to, że partner już drugi raz nie powtórzy takiej sytuacji oraz Cię więcej nie skrzywdzi i jeżeli negatywne zachowania partnera należą do rzadkości.
Jak wykazują kolejne badania, w związku w którym partner wybaczył osobie, która notorycznie zachowywała się nie w porządku wobec drugiej osoby, to w takich sytuacjach liczba problemów w związku tylko rosła i powstawały coraz to większe problemy. W drugą stronę też to działa, jeżeli wybaczyliśmy partnerowi, który rzadko sprawiał problemy, takie pary deklarowały, poprawę sytuacji w związku. Także, przebaczenie partnerowi, który wykazuje chęć poprawy i jest skruszony daje pozytywny wpływ na postrzeganie własnej wartości i tożsamości. Niestety inaczej się dzieje jeżeli przebaczamy recydywiście. Samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu.

Przebaczenie wymaga ogromnego wysiłku, ale często ten wysiłek w perspektywie czasu może nam się wyjść na dobre osobiście jak i w naszej relacji może dojść do dużej poprawy.
Jeżeli wszystkie znaki wskazują na to, że partner nie ma wyrzutów sumienia i może zrobić coś ponownie, to wtedy trudno uznać przebaczenie za odpowiednią drogę. Jeżeli odczuwasz głęboki i ciągły niepokój, należy to zmienić. Wtedy pozostaje nam odejść zanim będzie za późno. Należy jednak pamiętać, że rozstania, separacje i rozwody to tak osobiste decyzje, że nikt nam tutaj nie powie co mam zrobić, tylko sami musimy podjąć decyzje.
W przypadku związku, też musimy rozważać dlaczego przebaczamy. Czy dlatego, że nam naprawdę zależy na drugiej osobie i wierzymy, że to się nie powtórzy czy dlatego, że boimy się, że już zostaniemy sami.

i-beg-your-pardon-927744_1280.jpg

A jakie są Wasze doświadczenia z przebaczaniem? Jeżeli macie ochotę podzielcie się tym w komentarzu.

Pozdrawiam @tomii

Zdjęcia z Pixabay
Przy pisaniu artykułu wspomagałem się książką "Mity o szczęściu" Sonja Lyubomirsky

Sort:  

Zawsze warto przebaczać, żeby nie trzymać w sobie urazy, bo to tylko nas niszczy, a nie chcemy nosić w sobie tak negatywnych uczuć. Kwestia tylko, że to zwykle nie jest takie łatwe, bo nie wystarczy powiedzieć, że wybaczam i udawać, że tak się stało. To trzeba rzeczywiście poczuć, uwolnić. I to jest łaska, o którą trzeba się modlić. Można też sobie tłumaczyć dlaczego ktoś tak postąpił - przez swoje uwarunkowania, dzieciństwo, wychowanie, schematy. Można spróbować wejść jakby w buty tej osoby, wtedy łatwiej ją zrozumieć. Można też pomyśleć o dobrych rzeczach, które nas spotkały od tej osoby i czuć wdzięczność, to pomaga przebaczyć. Albo sobie wyobrazić, że ta osoba już dziś może odejść na tamten świat, może wtedy inaczej spojrzymy na nią i łatwiej nam będzie przebaczyć. Więc raczej problem nie tkwi w tym, czy przebaczyć, czy nie, ale jak to zrobić, żeby przebaczyć. A to, czy np. w partnerstwie będziemy przebaczać 7 razy, czy 77, to już zależy od tego, jak się szanujemy, jak szanujemy siebie samych i za którym razem powiemy przebaczam, ale odchodzę. Bo odejście, nie pozwalanie sobie na niszczenie siebie, złe traktowanie itp. świadczy tylko o zdrowym podejściu do siebie, o kochaniu samego siebie, co jest podstawą w relacjach. Przebaczanie też o tym świadczy. Kocham siebie, więc nie będę się katować urazą, byciem w stanie obrażonym itp, bo chcę żyć w radości i miłości.

Masz dużo racji w tym co piszesz. Oczywiście każda osoba musi sama znaleźć sposób na wybaczenie. Cieszę się bardzo, że podzieliłaś się z nami swoją opinią. A aczkolwiek, przede wszystkim w partnerstwie , nie ma miejsca na ciągłe przewinienia i ciągłe przebaczania bo w tym momencie to już nie zdrowa relacja. Ale aczkolwiek tutaj znowu, każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak naprawdę tyle razy przebaczam jednej i tej samej osobie. Niestety często tak wybaczają osoby o niskim poczuciu wartości. I niestety w taki sposób ranione osoby dają przyzwolenie na dalsze krzywdzenie. I przy wielokrotnych przewinieniach partnera nie wiem czy możemy mówić o szacunku.

Tak, niskie poczucie wartości, niekochanie siebie, a co za tym idzie, lęk przed samotnością, że już nikt mnie nie zechce, nikogo sobie nie znajdę, jak sobie poradzę itp. No i uzależnienie, to silne więzy. A będąc długo w związku, to nieuniknione, że osoby w pewien sposób się od siebie uzależniają. Jest też lęk przed poradzeniem sobie z emocjami, z rozpaczą po rozstaniu, z tęsknotą i miłymi wspomnieniami. Oj, jest wiele dylematów i dlatego ludzie decydują się cierpieć w związku, ale czasami kielich goryczy się przelewa i nie takie straszne wydaje się rozstanie. Można do tego dojrzeć. Życie pomaga... A jak ktoś i tak nie ma siły, by się uwolnić, to z pomocą przychodzi Góra i sama rozwiązuje taki związek, gdy ta druga osoba, powiedzmy ten kat, odchodzi sam. Bez wyraźnego powodu. To wszystko nas czegoś uczy. Widać to nie od razu, tylko wtedy jak się wyjdzie z tej bezsensownej rozpaczy, pozornego poczucia straty i lęku przed czymś nowym.

Cześć!
Witaj na tagu #pl-emocjonalnie. Cieszę się, że dołączasz do emocjonalnej strony Steema. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.


Autorzy postów na naszym emocjonalnym tagu są nagradzani głosem noisy, mmmmkkkk311, diosbot oraz planter.
@nieidealna.mama

Hello @tomii! This is a friendly reminder that you have 3000 Partiko Points unclaimed in your Partiko account!

Partiko is a fast and beautiful mobile app for Steem, and it’s the most popular Steem mobile app out there! Download Partiko using the link below and login using SteemConnect to claim your 3000 Partiko points! You can easily convert them into Steem token!

https://partiko.app/referral/partiko

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 60830.20
ETH 2393.05
USDT 1.00
SBD 2.63