[Pomysł na weekend_011] Centrum Pieniądza NBP w Warszawie

in polish •  7 months ago 

Mam kolejną propozycję na ciekawe spędzenie weekendu, zwłaszcza w kiepską pogodę. Zachęcam do odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Jest to wspaniałe interaktywne centrum, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o pieniądzu, jego historii, formach występowania. Jedną z najciekawszych atrakcji jest możliwość wzięcia do ręki prawdziwej pełnowymiarowej sztabki złota i poczuć jej ciężar.

centrum pieniadza01.jpg

Niestety nie da się jej zabrać niepostrzeżenie do domu, ponieważ umieszczona jest ona w specjalnej skrzynce zabezpieczającej ;)

centrum pieniadza02.jpg

Można przy okazji zwiedzić replikę skarbca. Poza tym centrum pozwala m.in. poznać sposoby projektowania i wytwarzania banknotów. Atrakcji jest na prawdę wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić.

centrum pieniadza03.jpg

W centrum omówione są różne systemy płatności, w tym m.in. kryptowaluty, które opisano jako "alternatywny system walut, który bazuje na kryptografii. Stan posiadania jest związany z poszczególnymi węzłami systemu ("portfelami") w taki sposób, że wyłącznie posiadacz odpowiedniego klucza prywatnego ma dostęp do konta."

centrum pieniadza04.jpg

mapa.jpg Wystawa mieści się w centrum Warszawy przy ul. Świętokrzyskiej 11/21. Źródło: Mapy Google. Kliknij, aby powiększyć.


Jeżeli podoba się Tobie ten post, to może spodobają Ci się również poprzednie z tej kategorii:

Zoo we Wrocławiu

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie


Pamiętaj, że zgodnie z zasadami steemit, Twój głos ważny jest tylko przez 7 dni od utworzenia postu. Dlatego jeżeli uważasz, że treść tego lub poprzedniego postu była interesująca zagłosuj tutaj i obserwuj, aby nie przegapić kolejnych. Do zobaczenia.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!