Czy czekolada jest uzależniająca?

in polish •  2 years ago 

Czy jesteś jednym z milionów ludzi, którzy nazywają się czekoladoholikami? 

Czy jest Ci słabo, kiedy idziesz przez sklep z czekoladą? 

Chowasz czekoladę w szufladzie, aby nikt jej nie znalazł?

Masz chęć sięgnięcia o północy po czekoladę? 

Nie martw się, tutaj nie ma wyroku. :)


Czekolada rzeczywiście jest uzależniająca i dlatego że: 

kiedy jesz słodkie lub wysokiej o zawartości tłuszczu pokarmy, nasze mózgi są tak szczęśliwe, jak nasze kubki smakowe. Mieszanka tłustego i słodkiego powoduje że mózgu uwalniana jest serotonina, która pomaga ustabilizować nasze nastroje i zapobiegać depresji. Ponieważ te pokarmy aktywują ośrodki przyjemności w mózgu, badania wykazują, że ludzie mogą być uzależnieni od cukru i tłuszczu jednocześnie. To jest tak samo uzależniające jak narkotyki.

Ale czekoladka pasuje do prawdziwej definicji uzależnień? 

Można zażartować i powiedzieć, że jesteś uzależniony od czekolady i po prostu nie możesz bez niej żyć. 

Spójrzmy jednak od strony naukowej.


Trzy podstawowe zachowania, które wskazują uzależnienie:


1.Intensywna żądza

2.Utrata kontroli nad ilością 

3.Dalsze stosowanie pomimo negatywnych konsekwencji

Te zachowania opisują uzależnienie od narkotyków, ale badania pokazują, że ludzie mogą wykazywać te zachowania także z niektórymi pokarmami. Badania wykazały nawet podobną aktywność mózgu wśród uzależnionych od narkotyków i uczestników spożywających czekoladowe mleczka. Jednak sytuacje te są ekstremalne i nie uwzględniają większości populacji.


Niektórzy ludzie wskazują na fenyloetyloaminę, związek znaleziony w czekoladzie, jako dowód, że jest naprawdę wciągająca. Fenyloetyloamina jest związkiem chemicznym, który uwalnia się u kogoś podczas miłości. Ale w produktach żywnościowych, takich jak ser, migdały i awokado można znaleźć wyższe stężenia fenyloetyloaminy - a nie wielu z nas wykonuje nocne przekąski do sklepu spożywczego w celu zjedzenia awokado.


Kolejne badanie przeprowadzone w 1994 roku dla niektórych miłośników czekolady przyniosło interesujące wyniki. Uczestnicy otrzymywali opakowania do jedzenia, gdy doświadczali chęci czekolady. Niektóre paczki zawierały czekoladę, białą czekoladę (która nie zawiera aktywnych składników czekolady), a niektóre bez smaku kapsułka wypełniona kakao. Według naukowego rozumowania, jeśli czekolada jest rzeczywiście uzależniająca, kapsułki powinny wypełniać potrzebę czekoladoholików. Nie. Uczestnicy wybrali białą czekoladę zamiast kapsułek, chociaż nie zawierała żadnego związku regularnej czekolady.


Ogólny konsensus polega na tym, że pragniemy czekolady po prostu dlatego, że smakuje naprawdę, naprawdę niesamowicie - nie dlatego, że jest uzależniająca. Wielu z nas uważa to za zakazaną przyjemność, co sprawia, że ​​chcemy tego więcej. I to dlatego tak bardzo uzależnia.


I pamiętaj, nie ma nic złego w oddawaniu się raz na jakiś czas. Delektuj się czekoladą, upewnij się, że kupujesz dobre produkty.Jeśli podobał Ci się ten artykuł, pokochasz mojego bloga.

Zostaw follow oraz upvote i wyczekuj kolejnych artykułów :)

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku, która dopiero się rozwija.

Logując się tutaj, zdobędziesz do 30 obserwujących dziennie :)

Tutaj znajdziesz artykuł o 12 sposobach ja zwiększyć swoją produktywność :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@snoopcane Steemit is gonna change lots of lifes, it has changed mine and many others but that is just the beginning. Followed

·

thank you :)

ojj i to bardzo :)

Czekolada coś w sobie ma :)

Kiedys mialem ostre parcie na czekolade. Teraz jakoś mniej slodkiego jem.

·

ja właśnie jestem na etapie słodkiego ;/ być może to przez ostatnią redukcję

Jedyny minus czekolady jest taki, że szybko znika :(