Jak dotrzymywać postanowień noworocznych?

in polish •  5 months ago 

slw.jpg

Czyli jak sprawić, by 2019 w końcu był twoim rokiem? :D

2019.jpgNie ma co się oszukiwać, wszyscy łamaliśmy dane sobie w tym dniu słowo, niemalże tyle razy, ile mieliśmy już okazję świętować nadejście nowego roku. 


Przy czym wszyscy chcielibyśmy móc się uważać za ludzi słownych i godnych zaufania, nie mówiąc już o tym, że na głębszym poziomie, niedotrzymywanie danego słowa powoduje obniżenie samooceny, oraz brak zaufania do samego siebie. A kto może brać nas na poważnie, gdy sami, wypowiadając kolejne postanowienia, mamy już myśl z tyłu głowy ''w tym roku przecież też się nie uda''.


Chyba czas w końcu to przerwać, nie?


Planuj

Weź dziennik, i zapisz w nim swoje postanowienie. Określ, ile razy w tygodniu i w jakie dni masz je wypełniać, jeśli jest to coś, jak np. ćwiczenia fizyczne, i zrób tabelkę.Jeśli to możliwe przy twoim trybie życia, najlepiej ustal konkretne godziny.

Ja, Jan Kowalski, od 1 stycznia 2019 r.  wychodzę biegać o godz. 10:00 we wtorki, czwartki i soboty.

I wtedy robisz tabelkę chociażby na 1 miesiąc, w której będziesz odznaczać, czy w danych dniach udało ci się dotrzymać postanowienia. Jeśli nie, nie zadręczaj się tym, najlepiej od razu przewiduj drobne niedoskonałości na swoim planie. Ważne, by zdecydowana większość była zaznaczona na zielono :D


Nie przesadzaj z liczbą postanowień.

Jeśli chcesz w tym roku wdrążyć dużo nowych rzeczy, zrób to stopniowo. Jeśli na raz zajmiesz się 10 postanowieniami, prawdopodobnie nie wypełnisz żadnego, i jeszcze się zniechęcisz. Lepiej najpierw zająć się 1 czy 2, a dopiero gdy te całkiem wdrążysz do swojego życia, weź się za kolejne.


Nagradzaj się.

Sporą nagrodą jest już sama satysfakcja przy patrzeniu na wypełnioną na zielono tabelę :D

Jednak nie ma nic złego w małym ''świętowaniu'' z powodu swoich sukcesów. Mogą być to zarówno duże, jak i małe rzeczy, jak kupienie sobie czegoś, z czym od dawna się zwlekało, albo obejrzenie kilku odcinków ulubionego serialu :D


Najważniejsze, by nie nagradzać się tym, z czym chcesz zerwać. 

Jeśli chcesz rzucić palenie, nie nagradzaj się papierosem, bo postawienie go jeszcze wyżej jako nagrody na pewno nie przyniesie nic dobrego.


Poinformuj ludzi o swoich celach.

Najlepiej takich, którzy na pewno będą dociekać, jak ci idzie, którzy raz na jakiś czas spytają ''Jak tam dieta?'' 

Dobrze też znaleźć sobie kogoś, kto ma podobne cele do twoich, i moglibyście osiągać je razem, wzajemnie się motywując.Są też osoby, które aby przestrzegać narzuconych sobie celów, dają kaucję przyjacielowi np. w wysokości 10 złotych. Jeśli wypełni swoje postanowienia na dany dzień należycie, odzyska pieniądze, jeśli tego nie zrobi, przyjaciel zachowuje dychę.

Ciężko wyobrazić sobie bardziej skuteczny sposób motywacji, ale ilu z nas byłoby na to gotowych? :DWytrwałości, kochani! 
Źródła zdjęć:
https://www.corazlepszyportalbiznesowy.pl/art/kij-i-marchewka-czyli-najwiekszy-blad
https://oskar.com.pl/wczasy/czechy/praga/sepraga-sylwester-express-praga/f0b306b3e3dd1d48c242a6b8fbb1f3565ddf03955811997d3e3641a0e5ec6c44/
https://www.blasty.pl/32738/moje-zycie-kazdego-roku
https://www.jotform.com/blog/to-do-list-alternative/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @shirophantomhive! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 500 upvotes. Your next target is to reach 1000 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Christmas Challenge - The party continues
Christmas Challenge - Send a gift to to your friends

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!