4 powody, dla których nie powinieneś używać "testu osobowości" MBTI

in #polish6 years ago (edited)

MBTI jest popularnym testem i teorią wykorzystywaną w szeregu internetowych "testów osobowości". Jaka jest jednak jego prawdziwa wartość i czy warto identyfikować się z czterema literkami rzekomo określającymi naszą osobowość?

mbti1.png

W 1942 roku Katharine Cook Briggs i jej córka Isabel Briggs Myers stworzyły własny kwestionariusz osobowości oparty o teorię typów psychologicznych Carla Gustava Junga. Katharine Briggs jeszcze przed opublikowaniem przez szwajcarskiego psychiatrę "Typów psychologicznych" zajmowała się studiowaniem biografii ludzi starając się uchwycić różnice w istniejących temperamentach. Po zapoznaniu się z teorią Junga spostrzegła wiele podobieństw do jej odkryć, uznała jednak że typologia Szwajcara jest znacznie bardziej dogłębna i postanowiła stworzyć nowe narzędzie oparte właśnie o "Typy Psychologiczne".

Wynik kategoryzuje odbiorcę w jednej z 16 powstałych w ten sposób typów, które są kodowane za pomocą liter każdej z funkcji psychologicznej z której ma składać się typ, na przykład INTP (Introverted, iNtuitive, Thinking, Perceiving) lub ESFJ (Extraverted, Sensing, Feeling, Judging). Kwestionariusz Myers-Briggs jest instrumentem wykorzystywanym w wielu dziedzinach takich jak edukacja, doradztwo zawodowe, coaching, psychoterapia par lub rodzin czy budowanie zespołów zawodowych, a także w badaniach naukowych publikowanych przede wszystkim w Journal of Psychological Type. Jest obecnie najpowszechniej stosowanym inwentarzem osobowości w Stanach Zjednoczonych.

Oto 4 powody, dla których NIE powinieneś korzystać z tego inwentarza:

1. MBTI źle interpretuje teorię Junga


Teoria MBTI rozumie typy psychologiczne Junga jako kategorie cech w sposób wyczerpujący wyjaśniający złożoność i różnorodność cech związanych z osobowością człowieka. W rzeczywistości, Jung opisywał typy świadomości, które są możliwe do doświadczenia przez wszystkich ludzi. Innym pasującym określeniem są tryby poznawcze lub modusy poznawcze. Osoba doświadczająca najczęściej świadomości typu introwertywnej-uczuciowej wcale nie musi wiecznie tkwić w tym stanie. Oznacza to tylko, że taką świadomość preferuje i najczęściej jej doświadcza.

Typ psychologiczny w oryginalnym rozumieniu Junga oznacza więc ni mniej, ni więcej co preferowany tryb poznawczy – nie są to więc cechy „charakteru” stale przypisane do osoby, jak sugerują twórcy MBTI. Tak więc teoria Junganie próbuje wcale opisać i skategoryzować rodzajów osobowości! - w przeciwieństwie do tego, co próbuje zrobić MBTI. W dodatku test nie jest skonstruowany tak, by w każdym pytaniu mogła się ujawnić każda z funkcji wyszczególnionych przez Junga, co według polskiego badacza Czesława Nosala jest warunkiem koniecznym, by dobrze zoperacjonalizować (przedłożyć na formę testową) teorię typów psychologicznych.

2. Słabe właściwości psychometryczne


Psychometria jest nauką opartą o statystykę, która zajmuje się teorią tworzenia i stosowania testów psychologicznych oraz sprawdzania ich użyteczności. Autorki testu nie miały żadnego formalnego wykształcenia związanego z psychologią, a wiedzę psychometryczną pozyskiwały na własną rękę. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu właściwości psychometryczne MBTI pozostawiają wiele do życzenia – inwentarz charakteryzuje się niską trafnością wewnętrzną oraz zewnętrzną, co oznacza, że test w kiepski sposób bada to, co zamierza badać, a także, że jego wyniki nie nadają się zbytnio do uogólniania na poziomie całych populacji. Poza tym MBTI wykazuje słabą rzetelność, co oznacza, że wyniki będą często będą się różnić, gdy będziemy wykonywać go ponownie. W zależności od badań, nawet do 76% badanych po wykonaniu testu ponownie po 5 tygodniach otrzymuje inny wynik. Właśnie z powodu słabych właściwości psychometrycznych test ten nie jest poważany przez specjalistów.

3. Przecenianie znaczenia typu


Kwestionariusz przyporządkowuje każdego człowieka do czterech literek np. INFP, ESTJ lub ISTP i oferuje bogaty opis i charakterystykę każdego z typów. Problem z tym, że nie ma żadnych dowodów na to, że osoby o danym typie zachowują się w taki sposób jak chcieliby jego twórcy. W dodatku niektóre typy bywają wykorzystywane jako wymówka czy usprawiedliwienie dotyczące pewnych niezdrowych zachowań.

Typologia ta miała być wartościowa przede wszystkim dla klinicystów – Jung przestrzegał, że osoby nieobeznane z psychologią mogą nie używać jej poprawnie. Jego obawy w istocie okazały się prorocze. MBTI służy powszechnie w internecie jako sposób na kategoryzacje swojej osobowości co jest czymś zupełnie odwrotnym od pierwotnych założeń Junga. W 1932 roku tak pisał do Wolfganga Kranefeldta:

Nigdy nie byłem zainteresowany tak zwanym "charakterem". Moje intencje i zainteresowanie nie są skierowane w stronę charakterologii, ale w całkowitym kontraście, w stronę typologii. Lecz nie w znaczeniu takim, że ustaliłem typy po to, by klasyfikować nimi ludzi, lecz by mieć schemat dzięki któremu mógłbym porządkować psychologiczny materiał.

W kolejnym liście do Kranefeldta nie ukrywał swojej irytacji z faktu niezrozumienia jego dzieła, wspominając, że jego typologia miała być „aparaturą do sortowania materiału empirycznego”, a nie „szufladką do której poszczególne osoby mogą być przyporządkowane bez żadnych pytań".


Eee... serio?
(źródło obrazka)

4. "Dynamika typów"


Wskaźnik Typu Myers-Briggs został uzupełniony o dodatkowy, czwarty wymiar względem oryginalnej teorii – są to postawy wobec świata zewnętrznego, który według autorek Jung opisywał w Typach psychologicznych implicite. Rozróżniony biegun to Judging-Perceiving (Obserwacja-Ocenianie) Ocenianie ma dotyczyć skłonności do organizacji, porządku, planowania, zdecydowania, rutynowości oraz wyrażania osądów, podczas gdy Obserwacja opisuje cechy związane z spontanicznością, otwartością, postawą rozumiejącą i tolerancyjną, ciekawością i poszukiwaniem nowych doświadczeń.

James Reynierse analizując statystycznie próbę ponad 700 badanych wykazał liczne nieścisłości spowodowane nie tyle wprowadzeniem bieguna Judging-Perceiving (J-P), co błędnym jego interpretowaniem. MBTI zakłada dynamiczną relację pomiędzy funkcjami - wymiar J-P ma określać, które funkcje są ekstrawertyczne, tj. określa dominującą i trzeciorzędną funkcję u ekstrawertyków oraz pomocniczą i czwartorzędną funkcję u introwertyków. Według Junga te dwie kategorie postaw są niezależne i nie powinny być powiązane. Podział zastosowany w MBTI i rola wymiaru J-P w określaniu, które funkcje są dominujące nie mają według Reynierse’a żadnego poparcia w dowodach empirycznych i tworzą kategorialne i logiczne błędy, co sprawia że inwentarz jest właściwie bezwartościowy. Badania wykazały, że opisy i rzekome działanie “dynamiki typów” nie ma odzwierciedlenia w realnym zachowaniu ludzi.


Wbrew pozorom teoria typów psychologicznych Junga ma współcześnie wiele sensu (temat na inny wpis), jednak MBTI wyrządziło jej sporą krzywdę. Stało się ogromnym biznesem o małej wartości użytkowej, a według mnie - wręcz szkodliwości. Pomimo zdyskredytowania naukowego utrzymuje on popularność. Istnieją jednak współczesne przemodelowania MBTI tak, by spełniał standardy i lepiej oddawał teorię Junga oraz miał sens diagnostyczny, jednak są one praktycznie kompletnie nieużywane.

Jeżeli naprawdę pasjonuje cię temat funkcji psychologicznych zajrzyj do źródła i chwyć "Typy psychologiczne" Carla Gustava Junga!


Literatura

Boyle, G. (1995). Myers‐Briggs Type Indicator (MBTI): Some Psychometric Limitations. Australian Psychologist, 30(1), 71-74.
Nosal, C. (2001) W poszukiwaniu psychologii kompletnej–Clark Hull, Edward Tolman, Carl Jung. Przegląd Psychologiczny, 44(1), 45-55.
Nosal, C. (2002). Czas i typy psychologiczne–próba retrospekcji. W: Maurin, K.
Pittenger, D. (1993). Measuring the MBTI… and coming up short. Journal of Career Planning and Employment, 54(1), 48-52.
Reynierse, J. (2009). The case against type dynamics. Journal of Psychological Type, 69(1), 1-20.
Reynierse, J., Harker, J. (2008). Preference multidimensionality and the fallacy of type dynamics: Part 2 (Studies 4-6). Journal of Psychological Type, 68(11), 113-138.
Reynierse, J. (2012). Toward an empirically sound and radically revised type theory. Journal of Psychological Type, 72(1), 1-25.
Szwedo, J. Współczesne próby weryfikacji empirycznej i reinterpretacji wybranych konstruktów teoretycznych psychologii analitycznej.

Sort:  

Bardzo dobry artykuł. Sam z MBTI korzystałem i wieku moich znajomych też. Myślę, że podejście do testu z odpowiednim dystansem jest zdrowe i pozwala nie wplątywać się w sieć błędów, które opisałeś w tym artykule. Np. dla mnie i wielu osób wydaje się oczywiste, że z czasem typy mogą się zmieniać, tak samo jak zmieniamy się my – jesteśmy różni w zależności od okoliczności życiowych, nastroju, w końcu rozwijamy się i możemy zmieniać nasze podejście, pokonywać słabości, likwidować złe cechy. Ja sam pomimo wielkich zmian w moim życiu na przestrzeni lat zawsze trafiam ten sam typ, ale znam ludzi, u których on się zmieniał. Jeżeli ktoś bezkrytycznie podchodzi do testu MBTI to właśnie uzna, że to jest jego typ i sam dobrowolnie wejdzie do takiej szufladki – bo to wygodne. Jednak osoba ze zdrowym dystansem nie potraktuje wyniku jako wyroczni, ale raczej jako po części słuszny, ale bardzo niedoskonały wskaźnik tego, jakie mamy skłonności.

Co do reszty argumentów, to nie mogę za wiele powiedzieć, bo Junga znam słabo. Ale teraz wiem, że warto sięgnąć do Typów. Czy wiesz może o istnieniu jakichś darmowych testów podobnych do MBTI, które jednak nie popełniają tych błędów? Jestem ciekawy, jaka byłaby różnica między nimi a MBTI.

Dzięki jeszcze raz za ten tekst – najwyższa klasa! :)

Tak, Czesław Nosal stworzył Skala Typu Umysłu która jest bardzo dobra i spełnia wszystkie kryteria i oryginalne założenia Junga + jest poparta współczesnymi badaniami z zakresu psychologii poznawczej. M.in. właśnie pytania dotyczą charakterystyki pracy naszego umysłu, a nie zachowania jak w MBTI, i w każdym pytaniu może ujawnić się każda z funkcji. Ma także dobre właściwości psychometryczne. Niestety raczej nie znajdziesz jej w Internecie. Dosyć podobne podejście jest też w Singer-Loomis Inventory of Personality, ją może znajdziesz ale raczej na jakiś ruskich serwach :P Ogólnie testy psychologiczne nie są łatwo dostępne w Internecie.

Dzięki za informacje, możesz chcieć włączyć je do oryginalnego artykułu na dole :) Poszukam więcej na temat tych testów. W Internecie rzeczywiście może być trudno, ale zawsze można też poszukać po ludziach :D

Mimo wszystko jeszcze raz powtórzę moje zdanie, że człowiek jest istotą szalenie skomplikowaną i wielowymiarową. Osobiście jestem zdania, że nie jest możliwe stworzenie testu, który by był w stanie całościowo i bezsprzecznie sklasyfikować człowieka – czy to wg zachowań, typów, charakterów, czy też jakichkolwiek innych kryteriów, jakie tylko można sobie wymyślić. Człowiek zawsze będzie czymś większym od jakiegokolwiek testu. Ale nawet, jeżeli ktoś się z tym nie zgadza i uważa, że możliwe jest takie stuprocentowe sprofilowanie człowieka, to na pewno musi przyznać, że na razie jesteśmy od tego daleko (przypomina mi się tutaj 1% z Czarnego lusterka).

Oczywiście, że nie da się stworzyć takiego testu. Problem w tym że MBTI znacznie zniekształca to na jakich wymiarach w ogóle możemy opisywać człowieka. Natomiast Wielka Piątka (Big 5) została stworzona w zupełnie inny sposób, bez odgórnych założeń teoretycznych poddano analizie statystycznej w badaniach setki określeń na ludzką osobowość i w końcu dotarto do 5 nieredukowalnych czynników, które w dodatku mają mocne osadzenie w naukach biologicznych. Oczywiście pełni osobowości nie da się opisać, bo to co właściwie znaczy? :P Pełny opis osobowości byłby dłuższy niż Wikipedia :P

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 57859.61
ETH 2966.06
USDT 1.00
SBD 3.67