Gruniożerca 2 - nowa polska gra na NESa

in #polish4 years ago (edited)

Gruniożerca jest to seria gier retro tworzonych na charytatywne wydarzenie organizowane przez serwis Arhn.eu zwane Gramytatywnie.

Postać Grunia jest kawią domową oraz maskotką strony Arhn.eu

grunio1.png

Gruniożerca 1

Pierwsza część z serii przygód Grunia ( kawia domowa ) była prostą grą nesową w której kierując tytułową świnką musimy zbierać różnokolorowe marchewki pamiętając o zachowaniu zgodności koloru pyszczka zwierzątka i zbieranej w danym momencie marchewki. Pod względem graficznym i gameplayowym gra była przyjemna, ale i prosta nawet jak na NESa, nie znaczy to że była zła wręcz przeciwnie solidny kawał kodu na leciwy już sprzęt.

grunioproto.png

Imperium kontratakuje dla serii Gruniożerca

Kontynuacja przygód naszego przesłodkiego zwierzaka przebija oryginał pod każdym względem. Graficznie widać skok w szczegółowości i projekcie otocznia, a sam gameplay został całkowicie zmieniony. Nie mamy już do czynienia z zręcznościowym nabijaczem punktów, G2 jest zamiast tego platformówką z naciskiem na zagadki logiczne i zabawy mechaniką niczym w "Portalu" od Valve.

grunio2.png

Gameplay

Mamy tu do czynienia z planszami, których celem jest zdobycie klucza ( czasami jest ich kilka ) oraz przejściem do następnej planszy po przez drzwi. Dodatkowym wyzwaniem jest znalezienie i zebranie wszystkich porozrzucanych po poziomach marchewek, które pozwoli na odblokowanie alternatywnego zakończenia historii przedstawionej w grze. Podczas gry możemy, a nawet musimy korzystać z możliwości stawiania klocków oraz ich niszczenia. W górnej części interfejsu mamy ilość posiadanych klocków oraz ich kształt, a symbol młotka oznacza ile pól klocków możemy zniszczyć. Zaczynając poziom czasami mamy już wszystkie klocki w ekwipunku, a czasami musimy je pozbierać w odpowiedni sposób i użyć ich tak aby przejść poziom.

grunio3.png

Fabuła

Kontynuacja w przeciwieństwie do poprzedniczki ma własną linię fabularną.
My jako Grunio musimy uratować Archona ( główny redaktor i założyciel Arhn.eu ), który wyruszył w podróż do piwnicy po słoik dżemu. Jak dowiadujemy się z opisu przez rozpoczęciem pierwszej planszy ostatni raz powrót z piwnicy zajął mu 6 miesięcy, dlatego my jako wierna kawia musimy uratować naszego właściciela i przy okazji zebrać porozrzucane marchewki.

Czy warto zagrać

Z pewnością gdyby gra powstała w czasach świetności NESa byłaby wielkim hitem i dziś uznawana byłaby za klasyka. Jednak z powodu, że wyszła dopiero teraz może być troszkę zagrzebana przez swój retro styl. Mimo to zachęcam do pobrania i zagrania w Gruniożerce 2, ponieważ jest to świetna gra, będąca dostępna za darmo i wykorzystująca w dobry sposób możliwości tak prostej na dzisiejsze czasy konsoli jaką był Nintendo Entertainment System.

Twórcy

grunio4.png

Linki do pobrania i inne strony związane z tematem

do uruchomienia potrzebny jest emulator NESa

Gruniożerca 1 - link

Gruniożerca 2 - link

Strona Arhn.eu - link

Live stream z premierowego ogrywania gry przez Archona - link

Sort:  

Zawsze mi się morda cieszy jak widzę kiedy ktoś poświęca swój czas na tworzenie nowych rzeczy na stare sprzęty :) Chyba najwięcej o takich akcjach słyszałem w stosunku do Commodore 64, gdzie co kilka miesięcy pojawiają się nowe gry i to wydania pudełkowe, w ładnych boxach, z plakatami i innymi dodatkami :) Za to na Amigę w 2016 roku powstał remake Giana Sisters na przyklad :)

Gruniożerca 2 też miał wydania pudełkowe, dokładnie 3 sztuki były przeznaczone na licytacje na Gramytatywnie 2017.

To za kilkanaście/kilkadziesiąt lat, te 3 egzemplarze mogą być nie lada rarytasem dla kolekcjonerów :)

archon będzie smutny jak mu grunio zdechnie kiedyś, ale będzie miał pamiątkę w postaci gry

to już powinno na androida wychodzić, więcej ludzi by w to pograło niż na emu

Ciekawa propozycja na zimowe wieczory :P

kwią domową

Kawią :P

Zdecydowanie masz rację xD

https://steemfollower.com/?r=12554

GOOD NEWS FOR ALL MY NEW COMERS.

Steemfollower is a superb activity on steemit.com...just you can click given above link and create your account and get more benefits from steemit.com

https://steemfollower.com/?r=12554